Głośny „cichy” zabójca przyczynia się co roku do śmierci 12 000 Europejczyków! Jak z nim walczyć?
Zaczyna się od rozdrażnienia, może zakończyć się utratą słuchu, chorobami układu krążenia, chronicznym zmęczeniem i depresją. Hałas to druga, po smogu, najczęstsza środowiskowa przyczyna złego stanu zdrowia Europejczyków. Skutki jego oddziaływania nie występują od razu – przeważnie ulegają kumulacji i dają o sobie znać po dłuższym czasie, powodując poważne problemy zdrowotne i zaburzając ogólne funkcjonowanie organizmu. Jak zatem chronić się przed hałasem we własnym domu?
Unijna Dyrektywa z 2002 r. zakłada, że dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 50 dB w godzinach nocnych oraz 60 dB w ciągu dnia. Tymczasem, jak wynika z pomiarów zawartych w raporcie „Polska w decybelach” przygotowanego przez Grupę Saint-Gobain we współpracy ze stowarzyszeniem Komfort Ciszy, natężenie dźwięków na warszawskim jarmarku bożonarodzeniowym może wynosić ponad 65 dB, na katowickim Osiedlu Tysiąclecia – 73 dB, a przy wiacie tramwajowej w Łodzi – niemal 76 dB.
– Hałas otacza nas z każdej strony: w miejscach pracy i zamieszkania, na ulicach, dworcach kolejowych, lotniskach, w galeriach handlowych. Problem w tym, że wielu z nas się do niego przyzwyczaiło i nie odbiera go jako coś uciążliwego. Tymczasem nawet jeśli nie słyszymy hałasu lub nie zauważamy go świadomie, może on nadal szkodzić naszemu zdrowiu – mówi Maciej Mańko, Członek Zarządu Stowarzyszenia Komfort Ciszy.
„Cichy” zabójca we własnym domu
Choć wpływ hałasu na organizm człowieka utożsamiany jest najczęściej z pogorszeniem słuchu, może wywoływać także szereg innych chorób i zaburzeń. Według Europejskiej Agencji Środowiska każdego roku tylko w Europie przyczynia się on nawet do 12 tys. przedwczesnych zgonów oraz 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Do tego dochodzą m.in. chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i snem, a także zaburzenia procesów poznawczych i pamięciowych.
– Głównym źródłem zanieczyszczenia hałasem w Europie jest ruch uliczny. Szacuje się, że m.in. ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na mobilność, jego poziom będzie nadal rósł zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich – mówi Maciej Makowski z firmy Glassolutions, która zainicjowała kampanię edukacyjną Wycisz.to, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem. – Co istotne, wiele osób narażonych jest na szkodliwe oddziaływanie hałasu we własnych domach i mieszkaniach, czyli miejscach, które z założenia powinny być dla nas bezpiecznym i spokojnym azylem – dodaje.
Problem stał się na tyle poważny, iż w sierpniu br. weszła w życie nowelizacja przepisów budowlanych, która uwzględnia m.in. kwestie akustyki w budynkach mieszkalnych: jednorodzinnych z dwoma lokalami, jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej oraz w wielorodzinnych. Nakazuje ona dołączenie do projektu budowlanego analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów.
– Analiza taka powinna zawierać informacje o przewidywanym poziomie hałasu zewnętrznego, izolacyjności akustycznej przegród oraz dopuszczalnym poziomie hałasu w pomieszczeniach i sposobach spełnienia tych norm. Wcześniej aspekt ten często był pomijany, w efekcie czego powstawały budynki, których mieszkańcy narażeni byli na oddziaływanie szkodliwego hałasu pochodzącego zarówno z zewnątrz, jak i z sąsiednich lokali. Tymczasem wykorzystanie właściwych technologii i materiałów budowlanych to podstawa do tego, abyśmy mogli cieszyć się ciszą we własnym domu – mówi Maciej Makowski.
Sam zbuduj ciszę w swoim domu
Jak zaznacza Maciej Makowski, nie ma jednego uniwersalnego materiału, który w każdych warunkach zapewni nam komfort akustyczny. Dlatego sposób wygłuszania domu powinien być dostosowany do konkretnego źródła i poziomu hałasu.
– Dobierając materiały do budowy domu, warto zwrócić uwagę na ich izolacyjność akustyczną, czyli współczynnik Rw, który jest wyrażony w decybelach. Wartość tego współczynnika jest tym większa, im wyższa jest ochrona przed hałasem – tłumaczy Maciej Makowski.
Istotny wpływ na izolacyjność akustyczną domu mają materiały, które zostały użyte przy jego budowie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanym we współczesnym budownictwie są izolacje z wełny mineralnej, które nie tylko zapewniają ciepło zimą oraz przyjemny chłód latem, ale także skutecznie wyciszają wnętrze budynków. Niezwykle ważny jest też wybór odpowiednich okien. Te o podwyższonej izolacyjności akustycznej skutecznie chronią przed hałasem zewnętrznym, co jest szczególnie istotne w domach i mieszkaniach położonych przy ruchliwych ulicach, autostradach, torach kolejowych czy lotniskach. Dodatkowo okna to element, którego wymiana może wydatnie poprawić komfort akustyczny w już wybudowanych budynkach.
– Szyba zajmuje ponad 80% powierzchni okna, dlatego w ogromnym stopniu wpływa na to, jakimi właściwościami dźwiękoizolacyjnymi dysponuje cały element. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na wybór szkła. Obecnie standardem rynkowym jest szkło o parametrze Rw wynoszącym ok. 30 dB, co wystarcza do zmniejszenia odczuwanego hałasu na niskim i średnim poziomie – wyjaśnia Maciej Makowski. – Jeśli celem inwestora jest ochrona przed hałasem na podwyższonym poziomie, dobrym wyborem okażą się szyby o współczynniku Rw wynoszącym przynajmniej od 40 do 50 dB. Taki stopień tłumienia hałasu mogą zapewnić m.in. szyby zespolone CLIMATOP® STADIP® SILENCE, np. w wariancie o grubości 35 mm (Rw 43 dB), 55 mm (Rw 46 dB) czy 60 mm (Rw 48 dB) – dodaje.
Cisza dla siebie i dla innych
Choć nie można zmniejszyć hałasu generowanego np. przez ruch uliczny w dosłownym rozumieniu tego pojęcia, warto starać się ograniczyć przenikalność fal akustycznych do wnętrza dzięki wdrożeniu nowoczesnych, dźwiękoszczelnych rozwiązań. Dodatkowo można zastosować odpowiednie materiały wykończeniowe, takie jak wykładziny czy panele akustyczne, które poprawiają pochłanianie dźwięków wewnątrz pomieszczeń, minimalizując echo i pogłos. To jednak nie wszystko.
– Komfort ciszy zaczyna się od nas samych. Zwracajmy uwagę na to, jak zachowujemy się we własnych mieszkaniach, jak głośno słuchamy muzyki i telewizji, jakiego rodzaju dźwięki generujemy. Pamiętajmy, że często za ścianą lub płotem mieszkają ludzie, którzy też potrzebują ciszy i spokoju – mówi Maciej Makowski.
Partnerami kampanii Wycisz.to są Petecki, KRISHOME, Śląska Fabryka Okien KNS, OknoPlus, AsamS, VIDOK, Gabit, Filplast, Plastbud, Termo Profil, DAKO.
Więcej na stronie www.wycisz.to
ŹRÓDŁO: Glassolution