Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Gdy liczba włamań ciągle rośnie, wybór dobrego zamka może okazać się zbawieniem

Dane jasno pokazują, że liczba włamań w Polsce ciągle rośnie, a 8 na 10 Polaków nie odróżnia zamka od wkładki do drzwi. W 2019 roku miało miejsce 71 tys. wtargnięć do czyjegoś mieszkania, co oznacza wzrost o ponad 2 tys. w stosunku do roku wcześniejszego. Warto wiedzieć, jak we właściwy sposób zabezpieczyć dom, by zadbać o dorobek swojego życia oraz uniknąć stresu. Producenci rozwiązań zabezpieczających mieszkania i domy Polaków prześcigają się we wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Kluczowym działaniem jest wybór odpowiedniego zamka, który ochroni mieszkanie przed niepożądanymi gośćmi.

Lista dostępnych produktów służących do zabezpieczania mieszkań i domów jest naprawdę długa, jednak warto wybrać te najbardziej zaawansowane, by nie podzielić losu sąsiadów z Zachodu. Niemcy to bowiem kraj, w którym co 4 minuty dokonywane jest włamanie, a średni koszt każdego z nich wynosi 3 250 euro. Większość tego rodzaju przestępstw występuje pomiędzy godziną 10 a 18, kiedy lokatorów nie ma w domu. Zamontowanie niezawodnego zamka może udaremnić wejście złodzieja do mieszkania, a tym samym pozwoli spać spokojnie, bez obaw o swoją rodzinę i posiadane kosztowności – twierdzi Paweł Bijata, dyrektor ds. marketingu w firmie Gerda.

Z naszych obserwacji i danych wynika, że większość polskiego społeczeństwa z reguły nie rozróżnia zamka od wkładki, a klienci polegają zazwyczaj na renomie producentów zabezpieczeń. Wyjątkiem mogą być posiadacze drogich rowerów, którzy interesują się różnego rodzaju zamkami, chroniącymi ich jednoślady przed kradzieżą. Wytrzymały i niezawodny zamek do drzwi wejściowych powinien być przede wszystkim solidnie wykonany. Warto też zainteresować się producentami, którzy współpracują z doświadczonymi fachowcami, którzy działają na rynku od wielu lat – dodaje Paweł Bijata.

 

Co robią firmy, by zwiększyć poziom zabezpieczeń swoich produktów? 

Przykładowo Gerda, czyli jedna z największych firm funkcjonujących na polskim rynku w branży zabezpieczeń, korzysta z porad fachowców z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Komendy Głównej Policji. Bazując na ich oraz swoim wieloletnim doświadczeniu, projektuje i produkuje zamki odporne na uszkodzenia i włamania.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy wybrany sprzęt posiada certyfikat bezpieczeństwa oraz atesty. To dla konsumentów najbardziej wiarygodny sposób na potwierdzenie jakości kupowanego zamka. Kwestia ta jest również istotna dla towarzystw ubezpieczeniowych, gdy zawierają umowy z klientami. Zamki zabezpieczające przed włamaniem powinny być ponadto montowane nie tylko w drzwiach wejściowych domu, ale również w drzwiach balkonowych i prowadzących do piwnic.

Tradycyjny lub… inteligentny zamek

Rynek, reagując na potrzeby konsumentów, wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, które jeszcze bardziej pomagają zabezpieczyć dom przed włamaniem. Pół roku temu pod nazwą tedee na rynku pojawił się inteligentny zamek do drzwi, który pozwala na ich otwieranie lub zamykanie za pomocą smartfona. Użytkownicy tego polskiego smart locka za pomocą aplikacji w telefonie mogą sprawdzić, kto wszedł i wyszedł z ich domu oraz skontrolować, czy na pewno zamknął drzwi. Niezwykle łatwo mogą upewnić się, czy dzieci wróciły do domu oraz przekazać zdalnie dostęp do wejścia do mieszkania znajomemu lub sąsiadowi np. w celu wyprowadzenia psa lub podlania kwiatów.

Innowacyjne rozwiązania, do których zalicza się smart lock firmy tedee, mogą zminimalizować liczbę włamań. Najwięcej tego rodzaju wykroczeń policja odnotowała w czterech województwach: dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i pomorskim. Wiąże się to z dużą gęstością zaludnienia oraz ponadprzeciętną zamożnością osób mieszkających w tych rejonach. Obrzeża dużych miast są doskonałym miejscem dla złodziei.  Funkcje inteligentnego zamka do drzwi z pewnością przyczynią się do zabezpieczenia domów i tym samym poprawy komfortu życia ludzi prowadzących intensywne życie. Możliwość tak łatwiej kontroli zamka do drzwi odbiera wiele obaw o dorobek życia podczas wyjazdu na wakacje lub codziennego wyjścia do pracy – twierdzi Andrzej Kaszycki, wiceprezes zarządu tedee.

W 2019 roku wykrywalność kradzieży z włamaniem wzrosła o 3 pp. w stosunku do roku poprzedniego, jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa domów. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i utrudnić złodziejom wejście do mieszkania, wybierając solidny i dobrze wykonany zamek do drzwi.
ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

Przeczytaj również:

BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem!

4 największe pawilony wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełnione będą budowlanymi nowościami i premierami rynkowymi, produktami, które wyznaczać będą trendy w 2022 roku! Już od 1…

Konferencja Techniczna „Optymalizacja właściwości fasad przeszklonych budynków”

Związek POID będąc patronem branżowym wydarzenia ma zaszczyt zaprosić  na Konferencję Techniczną „Optymalizacja właściwości fasad przeszklonych budynków” Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 gr…

O czym będą dyskutować uczestnicy XII Kongresu Stolarki Polskiej?

Atrakcyjna tematyka jest niewątpliwie tym, co, oprócz wyjątkowej atmosfery, przyciąga uczestników Kongresu. Misją Związku POiD, który go organizuje we współpracy z Partnerami, jest dostarczanie prz…