Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Firmy członkowskie Związku POiD podsumowują Rok

Jeszcze nigdy historia nie doświadczyła tak wysokiej dynamiki przemian w każdym obszarze naszego życia. Dotyczy to zarówno polityki, gospodarki jak również przedsiębiorczości. Wpływ na sytuacje miały nachodzące na siebie konsekwencje pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji. To właśnie te dwa ostatnie pojęcia, „wojna” i „inflacja” stały się nawet słowami roku 2022, wybranymi przez językoznawców i internautów.

Wszyscy przygotowujemy się na apogeum inflacji, nieunikniony wzrost kosztów energii. Patrząc z perspektywy minionego roku, nowy 2023 rok będzie czasem wielkiego wysiłku, ale również czasem niezmiernie dynamicznego rozwoju i kreowania niespotykanych dotąd interdyscyplinarnych rozwiązań, które będą wpływać na globalną transformację.

O tym jak firmy branży stolarki otworowej radziły sobie z wyzwaniami minionego roku, jakie wnioski wyciągają i jak przełożą się one na działania w nowym 2023 roku, opowiadają przedstawiciele firm członkowskich Związku POiD.

Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu FAKRO

Rok 2022 był bardzo dynamiczny dla całej branży budowlanej. Po pierwszym okresie dużego wzrostu sprzedaży, w połowie roku zaczął się bezprecedensowy spadek popytu. Obecnie wszystkie wskaźniki pokazują, że rok 2023 będzie trudny w budownictwie. Kumulacja negatywnych zjawisk wpływa na obniżenie akcji kredytowej, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na produkty budowlane, szczególnie te związane z budową nowych domów. W kryzysie pojawiają się jednak nowe okoliczności, w których dostrzegamy wielki potencjał. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie wymianą pakietów szybowych w oknach oraz wymianą całych okien dachowych. Co więcej już w na początku tego roku wprowadzamy nową generacje okien dachowych GREENVIEW, o nowym designie i lepszych parametrach termoizolacyjnych. Poddasze z tymi oknami wymagać będzie mniej ciepła do jego ogrzania, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Cieszę się, że podjęte przez branżowe organizacje (m.in. POID) działania i rozmowy z ustawodawcami przynoszą nadzieję na poprawę koniunktury. Rząd pracuje nad programami mającymi na celu zwiększenie dostępności finansowania nowych mieszkań poprzez preferencyjne kredyty dla młodych czy rozszerzenie akcji termomodernizacyjnej na budynki wielorodzinne. Wierzymy, że te działania przyniosą pożądany skutek i odwrócą trend spadkowy w sektorze budowlanym w tym roku.

Wojciech Jawor, Prezes Zarządu GLOBAL SYSTEM

Rok 2022 to dla Global System dynamiczny   66 % wzrost przychodów. Zwiększyliśmy znacząco nie tylko udziały w krajowym rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, ale również i europejskim.

Nasi Klienci doceniają jakość produktów i ich innowacyjność. Mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie prowadzonych projektów. Doceniono nasz profesjonalizm i rozwój, poprzez Nominację do Nagrody Gospodarczej  Województwa Małopolskiego 2022  i nagrodę „Kostka Sukcesu im. Kazimierza Pazgana.

Rok 2023 otwiera kolejną dekadę działalności Spółki. Wchodzimy w nią z nowymi rozwiązaniami na poszczególne rynki Europy. Planujemy dalszy dynamiczny wzrost przychodów Spółki, pomimo ogólnie  niesprzyjających warunków makroekonomicznych.

 

 

Maciej Strychalski, Dyrektor Marketingu KLIMAS WKĘT-MET

W imieniu całego zespołu Klimas Wkręt-met chcę życzyć powodzenia, szczęścia, ale też podzielić się optymizmem, z którym wchodzimy w rok 2023.

Poprzedni okres podsumowujemy jako czas wytężonej pracy, który owocuje kolejnymi sukcesami w różnych regionach świata. Konsekwentnie realizowany kurs „Go Global” to wyzwanie, ale jednocześnie nieocenione pokłady doświadczeń i wiedzy, które przekuwamy na coraz bardziej odważne działania na światowych rynkach.

To przede wszystkim kolejne spółki, biura i dystrybutorzy, znaczące inwestycje i zwiększające się grono zadowolonych klientów. To również nieszablonowe działania, wśród których wymienić mogę projekt KLIMAS art, wyjątkową galerię obrazów inspirowanych największymi dziełami sztuki, wykonanymi z naszych markowych wkrętów przez młode pokolenie artystek. Przecieramy szlaki, bo to pierwszy tego typu projekt w branży. Przed nami kolejne wyzwania, w które wchodzimy z entuzjazmem i świetnie przygotowanym zespołem Klimas Wkręt-met.

Grzegorz Ratajczak, Dyrektor Wykonawczy KRISPOL Sp. z o.o.

W 2022 roku kryzys inflacyjny, mocne spowolnienie inwestycyjne i wzrost kosztów budowy były dla branży prawdziwym torem przeszkód. Każdego dnia obserwowaliśmy zachowania konsumenckie i dopasowywaliśmy się do potrzeb inwestorów. Pozwoliło nam to zamknąć rok na odpowiednim poziomie i zadowolić naszych klientów. W KRISPOL wspieramy budowy i pomagamy mądrze lokować pieniądze w stolarkę otworową z Gwarancją spokoju. Zarówno z inwestorami, jak i z siecią Partnerów Handlowych działamy na zasadach uczciwej i transparentnej polityki cenowej. Rok 2023 jest wielką niewiadomą, ale sądząc po obserwowanych na rynku nastrojach, wiemy, że branża budowlana ma szansę utrzymać dobrą hossę.

 

 

 

Kamil Biały – Product Manager Nyxon

W 2022 roku jako firma dostosowaliśmy działania do obecnej sytuacji i potrzeb branży. Bardzo mocno skupiliśmy się na wprowadzeniu na rynek nowych, innowacyjnych rozwiązań zgodnie z oczekiwaniami naszych konsumentów. Działania te w znacznym stopniu wpłynęły na zakończenie roku na bardzo dobrym poziomie pod względem osiągnięcia naszych kluczowych celów. Zdecydowanie rok 2022 możemy podsumować jako rok pełen wyzwań dla całej branży budowlanej.

Bezustannie stawiamy na innowacyjne rozwiązania, które wpisują się w idee zrównoważonego rozwoju. Nasi Klienci doceniają jakość naszych produktów i ich oryginalność. Mogą liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie prowadzonych projektów. Rok 2023 otwiera kolejną szansę na rozwój Spółki. Planujemy ją w pełni wykorzystać na osiągniecie postawionych celów. Plany te odzwierciedlenie mają w rozpoczętych projektach, które na przełomie kolejnych miesięcy pozwolą z optymizmem patrzeć na bieżący rok.

 

 

Anna Szulżyk-Maciąg – Dyrektor Generalny POL-SKONE Sp. z o.o.

Rok 2022 możemy podsumować jako rok dynamicznych zmian. Wojna w Ukrainie, problemy z dostępem do surowców, rosnące ceny energii, galopująca inflacja, zwiększenie stop procentowych to tylko kilka głównych problemów z jakimi przyszło się zmierzyć nam wszystkim w 2022. Skutki widzimy zarówno na poziomie przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych. Z największym niepokojem obserwujemy wydanie prawie 10% mniej pozwoleń na budowę i ponad 25% mniej rozpoczętych budów nowych mieszkań.

Pomimo danych makroekonomicznych POL-SKONE ciągle się rozwija i umacnia swoją pozycje rynkową. Portfel zamówień w czterech fabrykach spółki jest budowany zarówno poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku krajowym, ale także poprzez bardzo dynamiczny wzrost eksportu. Wprowadziliśmy na rynek ponad 10 nowych modeli drzwi i okien, mocno inwestujemy w rozwój parku maszynowego. W 2022 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce, w pełni zautomatyzowaną, najnowocześniejszą linię do produkcji drzwi, a w pierwszym kwartale 2023 uruchomimy kolejną. Rok 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań – jednak jesteśmy przygotowani i na ich sprostanie i na dalszy rozwój.

Stanisław Kłało, Sales Director PROVENTUSS Polska Sp. z o.o.

Pomimo wielu wyzwań związanych z dostępnością surowców oraz gwałtownymi zmianami cen udało nam się zwiększyć sprzedaż. Jest to zasługą ciągłego rozwoju naszej oferty produktowej, poszerzania grona odbiorców oraz odpowiedzi na potrzeby naszych klientów.

Przyszły rok w naszej opinii będzie pełen wyzwań i może okazać się szczególnie trudny dla producentów stolarki działających głównie na rodzimym rynku, na szczęście wiele producentów od lat prężnie rozwija eksport i dywersyfikuje rynki zbytu. Proventuss również stara się rozwijać sprzedaż poza Polską w bieżącym roku otwarliśmy oddział w Grecji, a w 2023 roku planujemy uruchomić oddział na Węgrzech. Mamy również nadzieję na zakończenie wojny w Ukrainie i związany z tym wzrost zapotrzebowania na stolarkę w celu szybkiej odbudowy kraju. Planujemy też wystąpić na targach BUDMA w roli wystawcy i zaprezentować naszą innowacyjną folię w płynie Vi-Pro Liquid Foil do zabezpieczania stolarki w ramach organizowanej przez POiD Monteriady. Liczymy że organizowane w 2023 roku w ramach Budmy tragi WindoorTech przyciągną dużą uwagę firm z branży a co za tym idzie wysoką frekwencje odwiedzających.

Urszula Rola, Marketing Manager TermoProfi

Poprzednie podsumowanie, które robiliśmy dokładnie rok temu było w dużej mierze związane z okresem pandemii i jej wpływem na naszą gospodarkę. Głównym tematem były trudności w pozyskaniu surowców do produkcji jakie dotyczyły nas wszystkich. Wówczas, mieliśmy jeszcze nadzieję, że nie dojdzie do wybuchu konfliktu zbrojnego tuż za naszą granicą. I choć ograniczenia we współpracy z Rosją nie dotknęły bezpośrednio w istotny sposób naszej branży, to jednak w sposób pośredni odczuwa to cały rynek. W procesie produkcji zużywamy dość dużo energii elektrycznej, kupujemy ja na giełdzie, dlatego w tym roku pobiliśmy wszelkie rekordy rachunków za energię. O ironio napędzał ją również historyczny wzrost sprzedaży eksportowej jaką odnotowaliśmy w tym roku w wyniku zawartych wcześniej kontraktów. Jak mówił klasyk są plusy dodatnie i plusy ujemne. Do tych pierwszych zaliczymy również w tym roku widoczną stabilizacje surowcową. Między innymi cen stali co pozwoliło nam zrealizować inwestycję budowlaną kolejnej hali magazynowej.  Rok 2022 zapamiętamy również, ponieważ po raz pierwszy prezentowaliśmy naszą firmę na największych targach branży szklanej na świecie – Glasstec w Düsseldorfie. (Będziemy również obecni w tym roku na targach Budma. Hala 5 stoisko 27).

Jeżeli chodzi o plany na najbliższy rok to kolejnym wyzwaniem jest dla nas uruchomienie następnej linii produkcyjnej i poszerzenie naszej oferty ciepłych ramek i szprosów o kolejne rozmiary i kolory. Ciągle pracujemy również nad organizacją szkoleń, aby dzielić się swoim doświadczeniem z naszymi partnerami.

Tutaj, korzystając z okazji chciałabym podziękować im wszystkim za wspaniałą współpracę i okazane zaufanie. Chciałabym również złożyć wszystkim czytelnikom udanego Nowego Roku, pełnego satysfakcji biznesowej i przede wszystkim radości w życiu prywatnym.

Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska

Konsekwentna realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, gospodarka cyrkularna, wytyczanie pozytywnych trendów to hasła, które przyświecają działalności grupy Hydro, w tym polskich oddziałów marek WICONA i SAPA. Odnotowujemy dynamiczny rozwój eksportu z Polski, bardzo dobrze rozwija się również sprzedaż systemów WICONA, które są dedykowane do wszystkich segmentów rynku.

Zakończyliśmy proces certyfikacji konstrukcji EI30 i EI60, dlatego spodziewamy się wzrostu sprzedaży konstrukcji przeciwpożarowych.  Nasz biznes jest ściśle zintegrowany z innymi markami Grupy Hydro, dlatego w dużym stopniu nie jesteśmy uzależnieni od zakłóceń w łańcuch dostaw czy polityki energetycznej. Stopniowo budujemy świadomość marki. Kolejny 2023 na pewno nie będzie łatwy. Ale naszym atutem jest to, że mamy doskonałe zaplecze do realizacji celów, które są ściśle powiązane z propagowaniem zrównoważonego rozwoju. Nasi klienci to doceniają, czego wyrazem jest wciąż rosnąca liczba znaczących inwestycji na całym świecie. I z tak budująca perspektywą wchodzimy w kolejny rok.

 Marcin Strzelec, dyrektor zarządzający grupą produktową w firmie WIŚNIOWSKI

W 2022 roku mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań: presją inflacyjną, rosnącymi kosztami komponentów do produkcji, zakłóceniami spowodowanymi pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie, zachwianym łańcuchem dostaw, rosnącymi cenami energii oraz niezwalniającym tempa kryzysem klimatycznym.

Pomimo tych przeciwności miniony rok kończymy z dobrym wynikiem finansowym. Obok rezultatu sprzedażowego podkreśliłbym również dywersyfikację portfela produktowego i rozszerzenie go o nowe funkcjonalne rozwiązania. Rozwijając ofertę produktową, koncentrujemy się na wielowymiarowym bezpieczeństwie klientów, co potwierdzają nowe certyfikaty renomowanych instytucji, takich jak TÜV SÜD czy IFTRosenheim. Otrzymaliśmy też sporo wyróżnień i nagród, w tym światowej rangi nagrodęArchiproducts DesignAwards 2022 za elewacyjną bramę garażową ELH.

W 2023 roku przewagę zyskają producenci, którzy sprawnie dostosują się do aktualnej rzeczywistości, wykorzystując szanse takie jak rządowe programy dofinansowania. Odważnie patrzymy w przyszłość, stawiając na eskalację rynków zagranicznych i dostosowując ofertę produktową pod specyficzne wymagania zagranicznych inwestorów.


Przeczytaj również:

Spotkanie Rady Związku POiD

Zarząd Związku POiD wyznaczył termin posiedzenia  Rady Związku POiD na 27.04.2021r. o godz. 11:00, serdecznie zapraszamy firmy członkowskie do wzięcia udziału w spotkaniu. Spotkanie odbędzie się za…

Już jest nowy Monter Stolarki

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu MONTER STOLARKI, a w nim: Wymiana stolarki z dofinansowaniem – trwa okres składania wniosków Jak sprzedawać stolarkę przyszłości? Programy lojaln…

Firma Plonmar Sp.z.o.o producent podwalin i termoparapetów Nyxon nową firmą członkowską POiD

Do grona firm członkowskich Związku Polskie Okna i Drzwi wstąpiła firma Plonmar Sp. z.o.o  – producent i dystrybutor materiałów budowlanych, zajmująca się również dystrybucją i sprzedażą produktów …