Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Fale upałów i burz w Polsce. Jakie rolety ochronią przed niekorzystnymi warunkami?

Rekordowe upały w Opolu, Wrocławiu, Rzeszowie i Poznaniu, pierwsze tropikalne noce w Zielonej Górze, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim, obfite opady deszczu i burze w województwach podkarpackim i małopolskim – tego lata wszyscy Polacy doświadczają ekstremalnych warunków pogodowych. 

Dla zachowania bezpieczeństwa warto pozostać wewnątrz budynku w godzinach największego nasłonecznienia i intensywnych burz. Warunkiem jest utrzymanie w pomieszczeniach właściwej temperatury i oświetlenia. Możliwe jest to, między innymi, dzięki zastosowaniu nowoczesnych osłon okiennych. Poniżej eksperci ANWIS prezentują, jak rolety materiałowe zewnętrzne SCREEN pomagają chronić się przed niebezpiecznym upałem oraz porywistym wiatrem, umożliwiając pracę i odpoczynek w komfortowych warunkach.

W ostatnim miesiącu ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczące burz zanotowano w województwach podkarpackim i małopolskim oraz południowych powiatach województw śląskiego i lubelskiego. Najgorętszym miastem w Polsce okazało się Opole, zaraz za nim uplasowały się: Wrocław, Rzeszów, Poznań, Kraków i Tarnów, a w Zielonej Górze najczęściej występowało zjawisko tzw. „tropikalnych nocy”.

Bez względu na obszar, ekstremalne warunki pogodowe doświadczane są tego lata we wszystkich regionach Polski. Odpowiednie nawodnienie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne czy filtry UV/UVB nie zawsze są w stanie zapewnić wystarczającą ochronę, dlatego w najgorętszych porach dnia zaleca się pozostać w pomieszczeniu. Warunkiem jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza, w czym pomaga zastosowanie osłon okiennych. Rolety materiałowe zewnętrzne SCREEN nie tylko odpowiednio zaciemnią wnętrze, ale pomogą dopasować temperaturę do własnych potrzeb i dodatkowo zabezpieczą przed porywistym wiatrem.

Rolety materiałowe zewnętrzne SCREEN chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń

Wysoka jakość zastosowanych tkanin o różnym stopniu przenikania światła (0%, 1% 3%, 4%) umożliwia dopasowanie poziomu zaciemnienia wnętrza do indywidualnych potrzeb. Fot. Anwis

Najskuteczniejszą ochroną przed upałem jest unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia. Aby jednak praca czy wypoczynek wewnątrz budynku były możliwe, konieczna jest regulacja jego oświetlenia i utrzymanie właściwej temperatury. Przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza zabezpieczą Screeny, doskonale sprawdzające się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w przestrzeniach biurowych i na dużych przeszkleniach, na których wspierają dodatkowo pracę klimatyzatorów.

Wysoka jakość zastosowanych tkanin o różnym stopniu przenikania światła (0%, 1% 3%, 4%) umożliwia dopasowanie poziomu zaciemnienia wnętrza do indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że intensywne nasłonecznienie zmniejsza nie tylko komfort optyczny we wnętrzu oraz wpływa na jego temperaturę, ale również wiąże się z dostawaniem do pomieszczenia szkodliwego dla zdrowia promieniowania UV. Dodatkowe zabezpieczenie zagwarantują w tym wypadku tkaniny dla rolet zewnętrznych od Anwis, które wykonane są z włókna szklanego lub poliestrowego pokrytego PVC.

 

Rolety materiałowe zewnętrzne zabezpieczą przed wiatrem

W czasie burz ochronę przed silnym, porywistym wiatrem zapewnią Screeny w konfiguracji ZIP, w systemie z prowadnicami bocznymi zintegrowanymi z tkaniną. Przy maksymalnych wymiarach (sięgających do 18 m²) rolety te posiadają trzecią klasę odporności na wiatr. Podejmując decyzję dotyczącą typu sterowania, warto w tym wypadku rozważyć wybór napędu nowej generacji, który automatycznie reaguje na zmiany pogodowe, w tym silne podmuchy wiatru, dopasowując działanie rolet do warunków zewnętrznych. Dzięki temu nie trzeba martwić się o konieczność zabezpieczania budynku i zasłaniania rolet w ostatniej chwili, tuż przed rozpoczynającą się nawałnicą.
Wysokie temperatury, intensywne nasłonecznienie czy burze, które w najbliższym czasie dotykać będą większość regionów Polski, warto przeczekać, spędzając czas wewnątrz budynku. Wybór osłon okiennych, stanowiących dodatkową ochronę przed nagrzewaniem wnętrza, silnym wiatrem i regulujących oświetlenie, pozwoli w komfortowych warunkach spędzić czas w upalnych miesiącach letnich.
ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

Przeczytaj również:

POiD Hyde Park – Spotkania dyskusyjne Członków Związku POiD

Związek POiD zaprasza przedstawicieli firm członkowskich do udziału w spotkaniu dyskusyjnym Hyde Park. Spotkania będą miały charakter cykliczny i odbywać się będą w każdy pierwszy piątek miesiąca. …

Związek Polskie Okna i Drzwi Patronem Branżowym konferencji pt. „ Projektowanie i badanie konstrukcji szklanych”

Związek Polskie Okna i Drzwi, zaprasza do udziału w konferencji technicznej pt. „Projektowanie i badanie konstrukcji szklanych”, organizowanej przez miesięcznik „Świat Szkła”. Wydarzenie w formie w…