Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

FAKRO napędzane energią produkowaną ze Słońca

Na całym świecie słyszy się teraz o katastroficznych skutkach degradacji środowiska i naturalnych zasobów Ziemi. Europejski „Green Deal” nakłada na państwa UE obowiązek znacznego ograniczenia emisji CO2, a w konsekwencji do całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 roku. FAKRO podejmuje kolejne kroki w odpowiedzi na te wyzwania i wdraża w oddziale w Nowym Sączu, przy współpracy z firmą Columbus Energy S.A., instalację fotowoltaiczną, która w konsekwencji pokryje dachy praktycznie całego zakładu produkcyjnego.

Już na I etapie wdrażania fotowoltaiki w oddziale FAKRO montowane są instalacje fotowoltaiczne, których ilość wystarczyłaby do zasilenia 150 budynków jednorodzinnych przez cały rok. Ich rozmieszczenie służy maksymalnej autokonsumpcji energii wyprodukowanej ze słońca w poszczególnych miejscach zakładu. Uruchomienie instalacji odbyło się początkiem 2022 roku, a dzięki wyprodukowanej energii, FAKRO zaoszczędzi rocznie ok. 475 ton emisji CO2.

W planach firma ma także jeszcze dwa etapy wdrożenia, które w ostatecznym rozrachunku sprawią, że FAKRO otrzyma certyfikat poświadczający o produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcji śladu węglowego w swojej organizacji. W II etapie montaż modułów praktycznie w całości pokryje powierzchnie dachów zakładu w Nowym Sączu. Inwestycja nabiera tempa, by w ramach III etapu zbudować instalacje fotowoltaiczne w pozostałych zakładach Grupy FAKRO. Etap ten będzie realizowany równolegle z etapem II, a ich plan wdrożenia przypada na przełomie lat 2022/2023.

„Firma FAKRO, od samego początku istnienia, działa z poszanowaniem ekologii i dobra klimatu – ta filozofia trwa już 30 lat. Drewno do produkcji naszych okien pozyskiwane jest z lasów o planowanej gospodarce leśnej, więc wszystko w zgodzie z naturą i z troską o przyszłe pokolenia. Do izolacji termicznej wykorzystujemy między innymi naturalną, ekologiczną i specjalnie wyselekcjonowaną wełnę owczą, która dzięki odpowiedniej gęstości i dużej sprężystości dokładnie wypełnia szczeliny wokół okna. W gospodarowaniu odpadami FAKRO stosuje określoną normami i zasadami europejskimi, specjalną hierarchię postępowania. Stara się zapobiegać ich powstawaniu, minimalizuje ich ilość oraz poddaje je recyklingowi, odzyskowi i unieszkodliwieniu. Oferowanie jakościowych, długotrwałych produktów jest wpisane w DNA firmy. Obecne wdrożenie instalacji fotowoltaicznej znacznie pozwoli nam zbliżyć się do celu, który sobie wyznaczyliśmy, czyli neutralność klimatyczna do 2050 roku. Jesteśmy świadomi zagrożenia i w wielu dziedzinach naszej działalności szukamy możliwości wdrożenia działań proekologicznych. Poczynając od planowania produkcji, przez projektowanie naszych produktów, aż po ich eksploatację w całym cyklu życia.” – mówi Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu w FAKRO.

 

ŹRÓDŁO: FAKRO


Przeczytaj również:

Zakończenie etapu zgłoszeń do konkursu POiD Building Awards 2021

Zakończył się pierwszy etap konkursu POiD Building Awards 2021. Jury będzie oceniać blisko sześćdziesiąt zgłoszonych obiektów. Pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 to inicjatywa, któ…

Kolejne szkolenie POiD dla nauczycieli zawodu montera stolarki.

W dniach 5 – 6 grudnia odbyło się kolejne szkolenie organizowane przez POiD, w ramach realizacji programu wsparcia dla szkół zawodowych oraz branżowych. W projekt zaangażowała się firma FAKRO, któr…

Modne drzwi wewnętrzne – jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Szybka zmiana aranżacji domu lub mieszkania? Często wystarczy samo przemalowanie ścian i wymiana drzwi, żeby wnętrze było jak nowe. W ten prosty sposób, bez konieczności przeprowadzania wielkiego i…