Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Energooszczędne i bezpieczne okna w modnym stylu

Minimalistyczne, proste linie i nowoczesne kolory czy może przytulne retro? W zależności od swoich preferencji, design okien łatwo dopasujemy do stylu budynku. Liczą się jednak również parametry techniczne. Ciepła, energooszczędna stolarka okienna wcale nie musi być mało atrakcyjna wizualnie. Do tego możemy postawić na wyroby z recyklingu. Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze, żeby okna były ozdobą domu i zapewniały nam maksimum komfortu?

Okna chronią, a jednocześnie zdobią budynek. Wybieramy je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, więc warto, żeby ten zakup był dobrze przemyślany. Kluczem jest tutaj połączenie walorów użytkowych (jak współczynnik przenikania ciepła oraz izolacyjność akustyczna) z aspektami wizualnymi (smukłe profile, modna kolorystyka). Na znaczeniu we współczesnym budownictwie zyskują energooszczędne rozwiązania, które w dodatku mogą być wykonane z recyklingu. Przekonajmy się, jak wygląda to w przypadku okien!

Elegancja w najlepszym wydaniu

Czasy, gdy do wyboru były tylko okna w kolorze białym, w jednym stylu, już minęły. Dziś mamy do dyspozycji różnorodne wyroby, różniące się kolorystyką, wyglądem profilu czy liczbą przeszkleń. Pozostaje więc pytanie, na co najlepiej postawić. Odpowiednie dla siebie rozwiązanie znajdziemy na przykład w ofercie firmy Deceuninck. Opracowała ona system okienny Elegant, który obejmuje cztery różnorodne modele skrzydeł, dopasowane do najbardziej popularnych stylów architektonicznych: rustykalnego, klasycznego, miejskiego i modernistycznego. ­– Okna Elegant z PVC to połączenie najlepszych wartości izolacji termicznej ze smukłością profili zapewniającą maksymalną wielkość przeszklenia. Bogata paleta obejmuje 50 kolorów i rodzajów wykończenia powierzchni. Może być ona drewnopodobna lub o strukturze gładkiej, opcjonalnie także z nakładkami aluminiowymi – mówi Krzysztof Kalita, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Zarządzania Produktem Deceuninck Poland, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Jeśli preferujemy rustykalny design, wybierzmy skrzydło Elegant Origin, które swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnych okien drewnianych oraz starszych okien PVC. Jego skośny, półzlicowany kształt z okleiną o strukturze i barwie drewna, w stylu retro, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku renowacji i nowych budynków w stylu klasycznym lub tradycyjnym wiejskim. Do modnego ostatnio modernistycznego industrializmu dobrze będzie natomiast pasował model Elegant Abstract w kolorach metalicznych, gdzie skrzydło jest całkowicie zlicowane z ramą, co tworzy wyjątkowo minimalistyczny i elegancki wygląd. Sprawdzi się tutaj również niezlicowany Elegant Infinity o smukłych, wyrazistych kształtach i wyjątkowo wąskiej przyldze. Gdy zależy nam na uniwersalnych oknach PVC, odpowiednim wyborem jest natomiast Elegant Grando, zaprojektowany tak, aby idealnie komponować się z najczęściej występującymi typami budynków ze stolarką okienną w standardowym wyglądzie.

Ciepło, cicho i bezpiecznie

Atrakcyjny design okien powinien iść w parze z wysokimi parametrami użytkowymi. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy jednym a drugim. System Elegant to optymalna izolacja akustyczna i bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Wykorzystana w nim 6-komorowa technologia zapewnia uzyskanie współczynnika Uf=0,93 W/m²K, zaś współczynnika Ud do=0,61W/m2K. Okna w tym systemie mogą mieć bardzo duże wymiary przy wyjątkowo cienkich, a jednocześnie stabilnych i bezpiecznych profilach, co pozwala na doświetlenie wnętrz naturalnym słonecznym światłem. Dodatkowo można zastosować w nich wzmocnienia poprawiające właściwości izolacyjne. W zależności od potrzeb, można też zamontować specjalne okucia antywłamaniowe i uzyskać w ten sposób podwyższoną klasę antywłamaniowości.

Okna PVC z recyklingu

Czy okna mogą być wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska? Okazuje się, że tak – stolarka okienna z PVC może być poddawana recyklingowi nawet 10 razy. Każde ponowne wykorzystanie 1 kg PVC to mniejsza o 2 kg emisja CO2 do atmosfery, w porównaniu z użyciem materiału pierwotnego. Taki proces to także ograniczone o 90% zużycie energii. Wybierając okna PVC z recyklingu przykładamy się zatem do funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), z korzyścią dla Ziemi, a więc również dla nas jako jej mieszkańców. – Co ważne, powtórne przetworzenie nie pogarsza właściwości PVC, a wręcz przeciwnie – pogłębia jego polimeryzację, dzięki czemu surowiec jest bardziej plastyczny i trwały. Okna Elegant w 100% nadają się do recyklingu, są praktyczną i ekologiczną alternatywą dla aluminium czy drewna. Nie wymagają szczególnych środków chemicznych do konserwacji i pielęgnacji ­– podkreśla Krzysztof Kalita.

 

W swoich codziennych wyborach zwracamy uwagę na to, jaki wpływ dany produkt i usługa mają na środowisko naturalne, które wymaga przecież wspólnej troski. To również coraz mocniej widoczny trend, jeśli chodzi o materiały i wyroby wykorzystywane w naszych domach. Dotyczy to także okien. Nowoczesne wyroby mogą zachwycać swoim wyglądem, zapewniać ciepło i bezpieczeństwo, a przy tym być eko. To dobry sposób na oszczędności, gdyż energooszczędne wyroby wysokiej jakości zapewniają mniejsze rachunki za ogrzewanie i bezproblemowe użytkowanie na długie lata.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


Przeczytaj również:

Zapraszamy do tworzenia kalendarium POiD

Po dwóch miesiącach od ogłoszenia najwyższego alertu epidemicznego, oraz nałożenia wielu obostrzeń, Polska gospodarka powoli wraca do normalności. Jeśli Twoja firma zaczyna planować różne przedsięw…

„WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”. Jak zadbać o czyste powietrze?

Niezbędne do życia, choć zupełnie niewidoczne – powietrze. W dobie pandemii koronawirusa doceniliśmy, jakim cudem jest możliwość swobodnego oddychania – dosłownie i w przenośni, ale… nie każdy odde…