Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Elementy podnoszące estetykę okien i drzwi

Atrakcyjny wygląd to obok wysokich parametrów technicznych ważne kryterium, które często jest brane pod uwagę. Obecnie możliwości wykończenia stolarki są bardzo szerokie i pozwalają na uzyskanie efektów wizualnych idealnie dopasowanych do projektu domu i indywidualnych potrzeb inwestorów.

Okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

We współczesnych domach okna i drzwi stanowią istotny element dekoracyjny. Wpływają one na klimat wnętrz i urozmaicają bryłę budynku.

„Wykonując okna i drzwi na zamówienie klienci mają możliwość pełnej personalizacji wyglądu stolarki. Dotyczy to rozmiaru, kształtu, koloru i stylistyki. Zaawansowane technologie produkcji pozwalają na tworzenie konstrukcji w różnorodnych formach, nawet wielkogabarytowych i w nietypowym układzie. Szeroka gama opcji wykończeniowych również zapewnia znaczną swobodę aranżacyjną” – mówi Piotr Ząbkiewicz, Dyrektor Handlowy Vetrex.

 

Efektowne przeszklenia

Drzwi tarasowe podnoszono przesuwne vetrexMotion max. Fot. Vetrex.

Przeszklenia w rozmiarze XXL to aktualnie jeden z wiodących trendów w architekturze. Duże tafle szkła z niewielką liczbą podziałów prezentują się imponująco i nadają domowi nowoczesny charakter.

Okna stałe Vetrex. Fot. Vetrex

Przy tworzeniu wielkoformatowych konstrukcji doskonale sprawdzają się przesuwne drzwi tarasowe oraz okna stałe. Dla przykładu modele podnoszono-przesuwne vetrexMotion i Vetrex SLIDE pozwalają uzyskać przeszklenia o wymiarach do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Z kolei rozmiary okien stałych Vetrex dochodzą do 3 m x 2,7 m, przy maksymalnej wadze szklenia wynoszącej około 350 kg. By profile były jak najmniej widoczne, a powierzchnia przeszklenia jeszcze większa, pakiety szybowe mogą zostać osadzone bezpośrednio w ramie. Takie rozwiązanie dostępne jest w oknach stałych oraz w niektórych rodzajach przesuwnych

Przeszklenie narożne bez słupka Glass Corner Vetrex. Fot Vetrex

drzwi tarasowych, np. vetrexMotion max i Vetrex SLIDE’UP. W dwóch ostatnich modelach istnieje dodatkowo opcja podziału niesymetrycznego. Stała część konstrukcji jest wówczas szersza niż skrzydło ruchome, co daje ciekawe efekty wizualne. Większą powierzchnię przeszklenia można również uzyskać montując okna z węższymi profilami. Np. w systemie Vetrex LUM’UP skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm, a złożenie ruchomego słupka wynosi 108 mm.

Efektownie wyglądają także okna narożne. Obok modeli ze słupkiem dostępne są przeszklenia bez profilu narożnego, takie jak Glass Corner Vetrex. Krawędzie pakietów szybowych łączy się tu za pomocą specjalnego kleju, dzięki czemu w miejscu ich styku widoczny jest jedynie wąski, ciemny pasek.

 

Przeszklenia stosuje się również do urozmaicenia drzwi zewnętrznych. Mogą być one zamontowane w skrzydle oraz jako naświetla. Przeszklenia w skrzydłach występują w różnych kształtach. Dla przykładu w kolekcji drzwi Premium Vetrex znajdują się modele z przeszkleniami prostokątnymi oraz w formie elipsy. Naświetla rozmieszcza się zależnie od potrzeb z boku skrzydła lub nad nim. Wykonuje się je w rozmaitych rozmiarach, nawet w dużym formacie. Zarówno w skrzydle, jak i w naświetlach można zastosować dowolny rodzaj szkła, np. przezroczyste, matowe, refleksyjne, weneckie lub czarne.

Atrakcyjna kolorystyka

Odpowiednio dobrany kolor okien i drzwi podkreśla charakter aranżacji wnętrz i elewacji budynku. W przypadku stolarki z PVC profile okienne mogą być wykonane w różnorodnych barwach. Osoby wybierające ramy jednolite mają do dyspozycji kilkadziesiąt tonacji z palety RAL. Dla przykładu gama kolorystyczna Vetrex obejmuje rozmaite odcienie bieli, szarości, brązu, niebieskiego i zieleni. Dostępne są zarówno barwy jasne oraz średnio nasycone, jak i bardziej wyraziste, takie jak antracyt, ciemny granat lub głęboka czerń. Można ponadto zamówić profile pokryte powłoką Spectral, która pozwala uzyskać głębokie, matowe wykończenie oraz idealnie gładką, aksamitną w dotyku powierzchnię. Z myślą o inwestorach ceniących aranżacje z elementami drewna przygotowano okleiny drewnopodobne, które idealnie odwzorowują rysunek i barwę naturalnych materiałów. Obok klasycznych wzorów, takich jak orzech, sosna górska i dąb, znajdziemy m.in. winchester, daglezję oraz mahoń.

Profile okienne produkowane są nie tylko w wersji jednobarwnej, ale również dwukolorowej. Takie rozwiązanie okazuje się przydatne, jeśli wystój pomieszczeń jest utrzymany w odmiennej kolorystce niż zewnętrzna części budynku. Od strony elewacji ramy mogą ponadto zostać osłonięte aluminiowymi nakładkami w różnych kolorach. Pełnią one funkcję dekoracyjną, a jednocześnie zabezpieczają przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami.

Drzwi wejściowe do domu również występują w różnorodnym wykończeniu. Duże możliwości aranżacyjne dają modele lakierowane. Mogą one zostać pomalowane na wybrane kolory z palety RAL. Przykładowo drzwi zewnętrzne Premium Vetrex wykonuje się w jasnych i ciemnych odcieniach szarości, zieleni oraz niebieskiego, a także w oryginalnych barwach, takich jak magenta, intensywna czerwień lub szampański. Do wyboru są ponadto okleiny drewnopodobne, m.in. w kolorze złotego dębu, orzecha i winchester. W przypadku drzwi z naświetlami można zamówić profile w tej samej barwie co skrzydło lub w odmiennym.

Dopracowane detale

Odpowiednie elementy wyposażenia i wykończenia podkreślają perfekcyjny wygląd stolarki. W przypadku okien i niektórych modeli drzwi tarasowych z PVC można wykonać zgrzewy naroży w technologii V-Perfect. Dzięki temu powierzchnia w miejscu łączenia profili będzie idealnie wyrównana, a zgrzewy niemal niezauważalne.

Do okien rozwiernych, rozwierno-uchylnych i uchylnych można wybrać zawiasy ukryte zamiast klasycznych. Są one całkowicie schowane wewnątrz profili, więc po zamknięciu skrzydła pozostają niewidoczne. Obok estetyki zawiasy te poprawiają parametry techniczne okien. Zapewniają one dużą szczelność, a ich wysoka trwałość przekłada się na wieloletnie działanie stolarki. Dzięki podwyższonej nośności, sięgającej 150 kg, ukryte zawiasy idealnie nadają się do okien wielkoformatowych oraz z pakietami szybowymi o większym ciężarze, np. energooszczędnych, bezpiecznych lub o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

Klienci mają do dyspozycji ramy okienne o różnej szerokości i stylistyce. Z nowoczesnymi budynkami komponują się węższe profile o prostokątnych, wyraźnie zarysowanych krawędziach, takie jak np. w oknie Vetrex LUM’UP. Dostępne są również profile o delikatnie zaokrąglonych liniach.

Wyszukany design drzwi zewnętrznych podkreślają oryginalne elementy dekoracyjne. Dla przykładu w kolekcji drzwi Premium Vetrex występują modele z aplikacjami ze stali szlachetnej i przetłoczeniami. Do wyboru są zdobienia w różnorodnych kształtach – zarówno geometryczne, jak i fantazyjne. W jednym skrzydle można połączyć dekor i przetłoczenia, a także przeszklenie. Dopełnienie atrakcyjnej stylistyki drzwi stanowi odpowiednio dobrana klamka lub pochwyt. Dostępne są zarówno modele o geometrycznych kształtach, jak również klamki o zaokrąglonych krawędziach i pochwyty o przekroju koła.

ŹRÓDŁO: Vetrex


Przeczytaj również:

List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji na rynku drewna

26 września Lasy Państwowe rozpoczęły procedury sprzedaży drewna na pierwsze półrocze 2023r. Opisane w zarządzeniu nr 57 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 22. września 2021 roku w spra…

Szkolenie techniczne POiD w Ośrodku Badań Ogniowych ITB już 27 listopada

Związek Polskie Okna i Drzwi jest organizatorem kolejnego szkolenia technicznego, które odbędzie się już 27 listopada w Ośrodku Badań Ogniowych ITB w Pionkach. Tematyką warsztatów będzie Stolarka o…

Dr. inż. Szymon Firląg w gronie jurorów POiD Building Awards 2021

W gronie jurorów konkursu #POiDBuildingAwards2021 nie mogło zabraknąć ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego. Zaproszenie do tej roli przyjął Dr. inż. Szymon Firląg. Adiunkt na…