Ekologiczne innowacje w architekturze. Dom w Portugalii z certyfikatem A+
W Galamares niedaleko Sintry, na zachodnim wybrzeżu Portugalii, zakończono w styczniu 2024 roku budowę ambitnego obiektu mieszkalnego. Zaprojektowany przez architektów z Greenheritage, odzwierciedla zaangażowanie firmy w zrównoważone budownictwo. Projektanci pod kierownictwem założyciela i dyrektora generalnego Greenheritage, Jorge’a Van Kriekena, konsekwentnie stawiają na przyjazne środowisku materiały budowlane, w tym m.in. na profile okienne Deceuninck.
Chcemy wyjść poza proste pojęcie domu energooszczędnego. Budujemy domy sprawnie i szybko, stosując przy tym materiały zrównoważone i przyjazne środowisku. Materiały te nie tylko oszczędzają energię, ale również zapewniają poczucie komfortu i dodają domowi stylu – podsumowuje Jorge Van Krieken, Dyrektor Generalny Greenheritage.
Firma ta korzysta z takich materiałów, jak drewno, glina, wapno, kamień, gips, konopie, korek, szkło, ceramika, specjalny cement „Verdi Zero”, żelazo, aluminium i inne.
Elewacja budynku składa się z pięciu warstw ochronnych, co praktycznie uniemożliwia przenikanie wilgoci od dołu lub z boku. Na obwodzie budynku na wysokość około 50 cm przymocowano asfaltową siatkę, następnie umieszczono 50 mm granulatów korkowych odpornych na gnicie, warstwę wodoodporną i paro-przepuszczalną, lekko wentylowaną przestrzeń powietrzną (idealną do zapobiegania kondensacji) oraz finalną warstwę wykończeniową domu.
Ściany zewnętrzne parteru pokryto panelami z poddanego obróbce cieplnej nordyckiego drewna sosnowego. Na piętrze elewacja zewnętrzna została wykonana z ocynkowanej blachy pokrytej natryskiwanym korkiem w kolorze antracytowym. Elewacja tarasu również została wykończona termicznie modyfikowanym drewnem sosnowym z ukrytym mocowaniem.
Korek został szeroko wykorzystany w wielu budynkach w Galamares, m.in. do zewnętrznej izolacji budynku. Korek zapewnia efektywną izolację dzięki niskiej przewodności cieplnej oraz wysokiej inercji termicznej, co oznacza, że materiał powoli i stopniowo oddaje ciepło lub chłód do wnętrza lub na zewnątrz budynku. NASA również stosuje korek do izolacji kapsuł kosmicznych. Korek natryskiwany działa jako korektor termiczny i redukuje mostki termiczne na elewacjach, ścianach i łukach, w zależności od grubości nałożonej warstwy. Jednocześnie jest bardzo przepuszczalny dla pary wodnej, co zapobiega kondensacji. Właściwości antywibracyjne i dźwiękochłonne sprawiają, że korek doskonale sprawdza się w sufitach, ścianach i podłogach.
Architekci zastosowali również konopie do izolacji wewnętrznej: płyty z konopi i juty umieszczono we wszystkich ścianach zewnętrznych (100 mm), wewnętrznych (80 mm), dachach (100 mm) i między piętrami (50 mm). Izolacja z konopi utrzymuje dom przyjemnie chłodnym nawet w najgorętsze dni, absorbując nadmiar ciepła. Zimą zapewnia komfortową temperaturę i przyjemne środowisko wewnątrz.
Dużą uwagę poświęcono oknom, które w znaczący sposób wpływają na efektywność energetyczną budynku. Greenheritage wybrało system okienny Elegant ThermoFibra 76X od Deceuninck w kolorze antracytowym, charakteryzujący się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi.
Okna wyróżniają się minimalistycznym, kanciastym wyglądem, który doskonale komponuje się ze stylem architektonicznym. Skrzydło wzmacniane włóknem szklanym wąską przylgę wynoszącą jedynie 7 mm. Zastosowanie ciągłych włókien szklanych sprawia, że nie ma potrzeby stosowania stalowego wzmocnienia w skrzydle. W połączeniu z wzmocnieniem termicznym Forthex w ramie, osiągnięto poprawioną izolacyjność termiczną na poziomie Uf 0,85 W/m2K. Wszystkie profile Deceuninck zawierają rdzeń z PVC pochodzącego z recyklingu, a skrzydła z technologią ThermoFibra nadają się w pełni do recyklingu po zakończeniu cyklu życia.
Na parterze klient zdecydował się na drzwi przesuwne iSlide od Deceuninck. Wysoka efektywność izolacyjna okien i elementów przesuwnych, wyposażonych w szkło zabezpieczone argonem w przestrzeni między szybami, wraz z izolacją ścian zapewnia wysoką wydajność cieplną. Budynek posiada również zewnętrzne żaluzje na oknach skierowanych na wschód oraz okiennice (Alicantinas) na oknach balkonowych i tarasowych, co zapewnia niezbędny cień latem.
Projektanci z Greenheritage zwrócili również uwagę na maksymalizację efektywności energetycznej domu, dlatego do zasilania ogrzewania podłogowego zastosowano pompę ciepła. Wszystkie główne strefy budynku mają wentylację mechaniczną i naturalną. Sypialnie oraz salon są wyposażone w specjalne wentylatory z odzyskiem ciepła, które automatycznie ogrzewają napływające zimą powietrze z zewnątrz, zapobiegając wychłodzeniu wnętrza.
Po zakończeniu budowy budynku mieszkalnego, certyfikat energetyczny potwierdził najwyższą ocenę A+ w zakresie efektywności energetycznej projektu budowlanego. ADENE – portugalska organizacja posiadająca status użyteczności publicznej – poświadczyła, że projekt budowlany osiągnął maksymalną efektywność energetyczną. Ściany, powłoki, podłogi oraz okna Deceuninck otrzymały 5 gwiazdek za właściwości termiczne, co oznacza maksymalną wydajność w tych aspektach.
ŹRÓDŁO: Deceuninck