Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Drzwi tarasowe typu HS – innowacje spektakularne i te niepozorne

Podczas kwietniowego Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2021 Online specjaliści branży rozmawiali na temat jej perspektyw. Przyszłość tego sektora rysuje się w pozytywnych barwach, a wiąże się to zarówno z prognozowanym podwojeniem popytu na stolarkę otworową do 2030 roku, jak i ze wzmacniającym się trendem dotyczącym dużych przeszkleń. Zdaniem Michała Dudziaka, Prezesa Zarządu G-U Polska, firmy będącej pionierem w zakresie rozwiązań do drzwi tarasowych typu HS, ważne będą też innowacje stosowane w stolarce otworowej, bo tu Polacy – na tle innych krajów europejskich – wykazują się dużą otwartością.

 

Jakie rozwiązania dotyczące dużych okien podnoszono-przesuwnych są już w tej chwili popularne?

Innowacje oczywiście kojarzą się nam z Internetem Rzeczy (IoT – Internet of Things) oraz rozwiązaniami na miarę Smart Home. To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się futurystycznym obrazem, czyli na przykład sterowanie drzwiami tarasowymi za pomocą pilota lub zdalnie – telefonem lub głosem – jest dziś w zasięgu ręki. Jednak innowacyjne drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne wymagają designu (konstrukcji) umożliwiającego zastosowanie nowych rozwiązań, automatyzacji oraz dostępu do Internetu (w wersji zdalnego sterowania za pomocą telefonu czy głosu). Ale nie tylko.

Okna tarasowe z napędem – urzeczywistnienie marzeń

GREEN LINE Przemek Olczyk Mobius Architekci. Fot. G-U Polska

W przypadku drzwi tarasowych opartych na rozwiązaniach G-U możemy zastosować dwa rodzaje napędu. Klasyczny, nawierzchniowy napęd HS Master o ciekawym, industrialnym wyglądzie, montowany jest na ramie nad oknem. Drugi napęd, HS ePOWER, wszystkie podzespoły ma ukryte w ramie skrzydła, jest więc zupełnie niewidoczny – wyjaśnia Michał Dudziak, Prezes Zarządu G-U Polska, pioniera w zakresie innowacyjnych, systemowych rozwiązań do drzwi tarasowych typu HS. – Jeśli chcemy sterować drzwiami tarasowymi nie tylko pilotem, ale np. telefonem, każdy z tych napędów trzeba dodatkowo podpiąć do modułu sterującego, jak na przykład rekomendowany GU Controller IO – dodaje.

Duże okna tarasowe z napędem to z pewnością rozwiązanie wygodne. Automatyczne otwieranie z pozycji fotela, wpuszczanie psa, któremu już znudziło się bieganie po ogrodzie, otwarcie okna w celu przewietrzenia, kiedy nie chce nam się wstać z sofy – to najbardziej oczywiste zalety zautomatyzowanych drzwi tarasowych z napędem. Trzeba jednak pamiętać także o innych aspektach tego rozwiązania.

Modne są coraz większe, a więc i cięższe, okna tarasowe. W wielu przypadkach zamontowanie napędu wiąże się więc z ułatwieniem ich otwierania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku budownictwa bez barier, które staje się standardem – podkreśla Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.

Drzwi HS sterowane zdalnie – już nie przyszłość a teraźniejszość

Okna tarasowe podnoszono-przesuwne z napędem to oczywiście komfort i wygoda ich użytkowania, ale pod warunkiem, że jesteśmy w domu. A gdyby tak zastosować rozwiązania, które umożliwiałyby otwieranie tarasu z dowolnego miejsca na Ziemi? Albo po prostu głosem? Okazuje się, że to nie futurystyczne wizje, lecz funkcje dostępne, pod warunkiem podłączenia systemu drzwi tarasowe – napęd – moduł sterujący do centrali zarządzającej inteligentnym domem, np. TaHoma Premium.

Centrala pozwala zarządzać zdalnie wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami, na przykład głośnikiem Google Home. Taka konfiguracja pozwala na otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą głosu. Z kolei po zainstalowaniu w telefonie aplikacji, np. TaHoma Somfy, możliwe jest sprawdzanie, czy drzwi HS są otwarte czy zamknięte oraz sterowanie nimi z dowolnego miejsca. Oczywiście pod warunkiem, że jest tam dostęp do Internetu – wyjaśnia Szymon Krauze.

Innowacje w drzwiach tarasowych to nie tylko IoT

Listwa mikrowentylacyjna HS. Fot. G-U Polska

Innowacyjne rozwiązania w dzisiejszych czasach rzeczywiście kojarzą się od razu z Internetem i automatyzacją. Tymczasem są to również często rozwiązania konstrukcyjne, niezwiązane z napędami i Internetem Rzeczy. Pozornie mało spektakularne, potrafią jednak w znaczącym stopniu wpłynąć na korzystanie z dużych drzwi tarasowych typu HS.

Najprostszym przykładem jest przedłużona klamka, dzięki której – na zasadzie dźwigni – obsługa podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych bez napędu jest o wiele łatwiejsza. Jeśli dodatkowo wyposażymy drzwi w rozwiązanie HS LiftUnit, ich obsługa stanie się jeszcze prostsza.

HS LiftUnit to innowacyjne rozwiązanie, które sprawia, że siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana aż o 50%. Skrzydło unosi się niemal bez wysiłku ze strony otwierającego, dlatego z łatwością otworzą je również mniej sprawni domownicy, na przykład seniorzy. Pozwala również na zastosowanie tylko jednej klamki w drzwiach tarasowych o wadze do 600 kg, w których standardowo trzeba by zamontować dwie klamki – zaznacza Michał Dudziak.

HS LiftUnit jest wmontowany w drzwi tarasowe (można doposażyć już istniejące drzwi typu HS oparte na podzespołach marki G-U) i jest niewidoczny z zewnątrz. Warto jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu wcześniej, bo doposażenie okna tarasowego w HS LiftUnit wiąże się jednak z wyjęciem całego okna.

Kolejną innowacją dotyczącą okien tarasowych typu HS wykonanych z drewna, praktycznie niewidoczną, jest listwa mikrowentylacyjna, która pozwala na wietrzenie pomieszczeń przy zamkniętych drzwiach tarasowych. Listwa, w klasie antywłamaniowej RC2, wysuwana jest z ramy drzwi tarasowych HS, tworząc dobrze zabezpieczoną „szczelinę”, przez którą dokonuje się wymiana powietrza.

To rozwiązanie idealne na cieplejsze noce i, co ważne, stanowiące też pewnego rodzaju barierę dla owadów. Zresztą w dobie pandemii wszelkie udogodnienia ułatwiające efektywne wietrzenie pomieszczeń zyskują na znaczeniu – podsumowuje Prezes Zarządu G-U Polska, Michał Dudziak.

Innowacje niejedno mają imię. Choć zwykle myślimy o nowoczesnych technologiach i sztucznej inteligencji, tak naprawdę czasem kryją się w niepozornych na pierwszy rzut oka rozwiązaniach. Bo przecież innowacja oznacza coś, co ułatwia nam życie, a w przypadku drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych dodatkowo sprawia, że ich obsługa staje się jeszcze bardziej komfortowa.

ŹRÓDŁO: G-U Polska


Przeczytaj również:

Skutki rekordowych cen drewna w Polsce będą opłakane

Organizacje branżowe i przedsiębiorcy biją na alarm z powodu cen surowca drzewnego, które jest obecnie najdroższe w historii. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierws…

Zaproszenie na konferencję prasową POiD

Związek POiD ma zaszczyt zaprosić na spotkanie prasowe, które odbędzie się w dniu 31 stycznia br. o godz. 16.30 na stoisku nr. 1 w pawilonie nr. 5 Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury

Ulga termomodernizacyjna – trwają prace legislacyjne.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy, w którym proponowane są regulacje dotyczące tzw. ulgi termomodernizacyjnej. To dobra wiadomość dla całej rodzimej branży stolarki budowlanej – wpro…