Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Drzwi tarasowe i balkonowe – efektowne rozwiązania

Obecnie mamy dużą dowolność w zakresie projektowania drzwi tarasowych i balkonowych. Nowoczesne systemy umożliwiają wykonanie konstrukcji o różnych rozmiarach i sposobach otwierania oraz z rozmaitymi układami przeszkleń. Co ważne, cechują się one również wysoką izolacyjnością cieplną i są wygodne w obsłudze.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrex AluSlide. Fot. Vetrex/Yawal

Drzwi tarasowe i balkonowe o atrakcyjnym wyglądzie są ozdobą domu. Zapewniają w pomieszczeniach wspaniałe efekty wizualne i podkreślają stylistykę budynku. Obecnie można tworzyć dowolne, szklane konstrukcje bez obawy o nadmierne straty energii, gdyż wysokiej jakości stolarka skutecznie chroni przed ucieczką ciepła. Dodatkową korzyścią dla osób kupujących m.in. drzwi tarasowe lub balkonowe do domów poddawanych termomodernizacji jest możliwość uzyskania na ten cel dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

„Dostępne systemy pozwalają na realizację drzwi tarasowych i balkonowych o ciekawej formie, dopasowanych do estetyki domu i potrzeb mieszkańców. Wykonując stolarkę na zamówienie inwestorzy mają możliwość doboru poszczególnych elementów. Dotyczy to sposobu otwierania, pakietów szybowych i ich podziału, rodzaju i wykończenia profili, a także dodatkowego wyposażenia podnoszącego komfort użytkowania. Niezwykle istotne jest również to, że nowoczesne drzwi tarasowe i balkonowe osiągają doskonałe parametry termoizolacyjności. Przekłada się to na poprawę bilansu energetycznego budynku” – mówi Piotr Ząbkiewicz, Dyrektor Handlowy Vetrex.

Drzwi tarasowe i balkonowe na całą ścianę

Przeszklenia zajmujące powierzchnię całej ściany otwierają salon na otoczenie. Dzięki temu sprawia on wrażenie bardziej przestronnego i uzyskujemy niczym niezakłócony widok. Duże szklane płaszczyzny zapewniają jednocześnie sporą dawkę światła dziennego.

Przy wykonywaniu wielkoformatowych przeszkleń największe możliwości dają systemy podnoszono-przesuwne. Dla przykładu drzwi tarasowe vetrex AluSlide na profilach aluminiowych mogą mieć do 6,5 m szerokości i 3 m wysokości, a wymiary modeli z PVC vetrexMotion i vetrexMotion max dochodzą do 6,5 m x 2,7 m. Z kolei systemy przesuwne, takie jak Vetrex SLIDE’UP, osiągają maksymalnie 4 m szerokości i 2,5 m wysokości. Jeśli do przeszklenia mamy mniejszą powierzchnię, można również zastosować drzwi tarasowe odstawno-przesuwne (np. Vetrex Patio Air) lub uchylno-przesuwne (np. Vetrex Patio Automatic). Występują one w rozmiarach do 3 m x 2,5 m.

W niektórych modelach oprócz podziału symetrycznego dostępny jest również układ niesymetryczny. Nieruchoma część konstrukcji jest wówczas szersza niż skrzydło przesuwne. Zależnie od systemu stały element osadzony jest w skrzydle lub bezpośrednio w ramie. W tym drugim przypadku uzyskujemy przeszklenie o jeszcze większej powierzchni.

Systemy przesuwne są cenione również ze względu na dużą funkcjonalność. Ruchome skrzydło porusza się tu równolegle do przeszklenia stałego, dlatego nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. W przypadku modeli podnoszono-przesuwnych dodatkową zaletą jest niski próg, mierzący zaledwie ok. 4 mm. Dzięki niemu wyjście na taras lub balkon staje się bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Dla jeszcze większej wygody można dodatkowo zastosować automatyczny system otwierania i zamykania.

Przeszklone naroże domu

Zamontowanie przeszkleń po obu stronach narożnika budynku zapewnia widok na dwie strony świata oraz sprawia, że przez większość dnia do pomieszczeń wpada dużo światła słonecznego. Takie konstrukcje można wykonać w różnych wariantach.

Wyjątkowo spektakularnie prezentują się stałe przeszklenia narożne, tzw. Glass Corner. Krawędzie pakietów szybowych spaja się tutaj za pomocą specjalnego kleju, dzięki czemu na ich styku nie ma widocznego profilu. Tworząc wyjście na taras lub balkon można zestawić szklany narożnik z wybranymi drzwiami tarasowymi, np. odstawno-przesuwnymi, uchylno-przesuwnymi lub rozwiernymi.

Jeśli chcemy mieć otwierane przeszklenie narożne, można zastosować opcję z jednym lub dwoma skrzydłami ruchomymi. W tym pierwszym przypadku łączy się przeszklenie stałe z systemem przesuwnym. Narożne drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem pozwalają natomiast na rozsunięcie obu skrzydeł.

Niestandardowy układ typowych modeli

Drzwi tarasowe rozwierno-uchylne Vetrex LUMUP. Fot. Vetrex

Nieszablonowy projekt sprawi, że oryginalne efekty uzyskamy również przy zastosowaniu typowych drzwi tarasowych i balkonowych. W przypadku modeli rozwiernych i rozwierno-uchylnych maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 1 m x 2,5 m. Na specjalne zamówienie mogą one zostać wykonane w nieco większym rozmiarze, czyli 1,2 m x 2,5 m. Drzwi tego typu dostępne są w wersji jedno-, dwu-oraz wieloskrzydłowej. Jeśli połączymy je z zamontowanymi po bokach oknami stałymi i górnymi naświetlami, stworzymy wielkoformatowe przeszklenia rozpościerające się nawet na całą ścianę. By konstrukcja wyglądała jeszcze nowocześniej, można wybrać stolarkę z węższymi profilami. Dla przykładu model Vetrex LUM’UP ma skrzydło o wysokości zaledwie 68 mm i wąski słupek ruchomy, którego złożenie wynosi zaledwie 108 mm. Innym zabiegiem podnoszącym walory estetyczne jest zastosowanie podziału niesymetrycznego. Modele rozwierne stwarzają również możliwość wykonania drzwi tarasowych i balkonowych w kształcie łuku.

W celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania warto zastosować dodatkowe elementy wyposażenia. Przed niekontrolowanym zatrzaśnięciem drzwi, np. pod wpływem silnego podmuchu wiatru, chroni hamulec sterowany klamką. Umożliwia on zablokowanie otwartego skrzydła na dowolną szerokość. Inną przydatną funkcją jest zatrzask balkonowy pozwalający na wygodne przymykanie drzwi od zewnątrz.

 

ŹRODŁO: Vetrex


Przeczytaj również:

Posiedzenie Rady Związku

W dniu 13 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się posiedzenie Rady Związku Polskie Okna i Drzwi. Miejsce spotkania Warszawa, ul. Modlińska 6 Poniżej przedstawiamy program planowanego posiedzenia Rady P…

Związek POiD oraz EPPA zapraszają na spotkanie grupy zadaniowej: RECYKLING STOLARKI PVC

W dniu 27 października o godz. 13:00 odbędzie się zdalne  spotkanie grupy zadaniowej: „recykling stolarki PVC”. We wrześniu br. roku ruszyła nowa odsłona akcji „Dobry Montaż” wzbogacona o aspekty p…