Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Drzwi tarasowe HS – marzenia się spełniają

Jeszcze dwie dekady temu marzyliśmy po prostu o bezproblemowej wymianie okien na nowe, najczęściej białe. Potem pojawiły się nowe marzenia – o oknach dopasowanych do koloru elewacji, ze szprosami lub bez. O czym marzymy w drugiej dekadzie XXI wieku? O wielkich przeszklonych taflach, które otworzą nasze domy na naturę, będą wygodne w obsłudze i nie zabiorą przestrzeni. Te marzenia mogą się spełnić dzięki oknom podnoszono-przesuwnym HS.

 

Marzenie o jasnym salonie

Wśród trendów budowlano-wnętrzarskich na pierwsze miejsce w ostatnich miesiącach wysuwa się moda na duże przeszklenia, a nawet na całe szklane ściany. Dzięki nowoczesnym oknom balkonowym, sięgającym od podłogi do sufitu, jak np. drzwi tarasowe HS, przestrzeń jest idealnie doświetlona, bardziej przyjazna i energetyczna. A systemowe rozwiązania w postaci okuć, których pionierem jest grupa G-U, sprawiają, że okna HS mogą składać się nawet z sześciu dużych części (3 stałych i 3 przesuwnych), z których każda może mieć nawet 3300 mm szerokości (co łącznie daje ścianę o długości prawie 20 m).

Drzwi tarasowe HS – jak to działa?

Drzwi tarasowe HS (podnoszono-przesuwne) składają się z części stałej (nieruchomej) oraz części mobilnej, która (podniesiona podczas otwierania) jest przesuwana wzdłuż prowadnicy biegnącej równolegle do stałego elementu okna. Z tego powodu oba skrzydła są przesunięte względem siebie. Istnieje możliwość różnej konfiguracji skrzydeł (zgodnie ze schematami A, D, C, E, F, K lub L), jednak zasada działania pozostaje taka sama.

Marzenia o nowoczesnym designie

Drzwi tarasowe typu HS są doceniane także z uwagi na nowoczesny charakter, nadający elegancji zarówno wnętrzu, jak i zewnętrznej stronie domu.
Nasi projektanci dokładają starań, aby design wszystkich elementów wyposażenia drzwi tarasowych typu HS odpowiadał współczesnym, wysokim oczekiwaniom estetycznym i jakościowym. Przykładem jest najnowszy napęd G-U HS ePOWER, całkowicie ukryty w ramie okna, dający możliwość sterowania drzwiami tarasowymi za pomocą telefonu.

Coraz większą popularnością cieszy się też czytnik linii papilarnych umożliwiający wygodne otwieranie drzwi tarasowych – jest to bezpieczne i innowacyjne rozwiązanie, wpisujące się w obowiązujące trendy – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.

Marzenia o większej przestrzeni

Duże drzwi i okna tarasowe tworzą nie tylko jasną, ale przede wszystkim większą optycznie przestrzeń. Z jednej strony są otwarciem domu na otoczenie – najczęściej na taras lub bezpośrednio na ogród. Z drugiej – dzięki unikatowej konstrukcji, nie zabierają przestrzeni wewnątrz mieszkania (jak dzieje się w przypadku skrzydeł okien rozwiernych).

Takie rozwiązanie znacznie ułatwia komunikację pomiędzy domem i ogrodem, i sprawdza się zwłaszcza latem. Nie musimy aranżować przestrzeni na nowo, tak aby np. móc stale mieć otwarte skrzydło rozwierne. W przypadku drzwi tarasowych HS wystarczy tyle przestrzeni, ile potrzebujemy na to, aby otworzyć skrzydło, przesunąć je i wyjść. Nie musimy przesuwać mebli – podkreśla Szymon Krauze z G-U Polska.


Przeczytaj również:

Prof. dr hab. inż. architekt Ewa Maria Kuryłowicz przewodniczącą Jury konkursu POiD Building Awards 2021

Zaproszenie do objęcia roli przewodniczącej Jury konkursu #PoidBuildingAwards2021 przyjęła prof. dr hab. inż. architekt Ewa Maria Kuryłowicz. Sędzia Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, juror…

Wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023

Wykonawcy wskazali najlepsze produkty w branży budowlanej! 15 czerwca ASM Research Solutions Strategy ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023. Budowlana Marka Roku to kla…

Dyrektor zarządzający POiD wyróżniony nagrodą Zasłużony dla Polskiego Budownictwa

Dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), Paweł Wróblewski, został uhonorowany nagrodą Zasłużony dla Polskiego Budownictwa, przyznawaną przez Ogólnopolską Federacje Przedsiębiorc…