Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Drugie życie PVC według Deceuninck

Ekologia i zrównoważony rozwój w biznesie to trendy, które z roku na rok swoim zasięgiem obejmują coraz większą liczbę branż. Cele takie, jak dbałość o środowisko naturalne wpisana w sposób realizacji swojej działalności biznesowej oraz poszerzanie świadomości klientów, wyznaczają sobie także marki z sektora budowlanego. Jedną z firm, która wdrożyła działania proekologiczne, jest firma Deceuninck, która otwarcie przyznaje, że zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem jej strategii.

Idea obiegu zamkniętego
Deceuninck realizuje ideę gospodarki zamkniętego obiegu, wykorzystując w swoich produktach PVC pochodzące z recyklingu. Niewątpliwym dowodem zaangażowania firmy w tę ideę jest własne centrum recyklingowe otwarte w 2012 roku w Diksmuide w Belgii, które jest w stanie przetwarzać aż 45 000 ton PVC rocznie. Co ważne, marka prowadzi także inicjatywy działające na rzecz ponownego wykorzystania produktów PVC – w Europie Zachodniej została stworzona kompletna sieć odbioru odpadów z PVC, nie tylko przemysłowych, ale także konsumenckich, które są przekazywane do zakładu recyklingowego w Belgii i przetwarzane.
„PVC, z którego prawie każdy z nas ma okna w swoim domu, nie powinno być traktowane jako materiał jednorazowego użytku – tworzywo często jest demonizowane, ale zapominamy o tym, że PVC nadaje się do wtórnej obróbki. W tym przypadku recykling może być przeprowadzany nawet do 10 razy bez wpływu na jakość finalnego materiału. Co ważne, za sprawą recyklingu PVC znacznie ograniczana jest emisja CO2 – każdy odzyskany kilogram PVC to 2 kg mniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery”, mówi Monika Hybza, Koordynator Marketingu w Deceuninck Poland.

Nowe-stare okna
W centrum recyklingowym Deceuninck w Diksmuide przetwarzane jest PVC pochodzące zarówno z odpadów przemysłowych, jak i po wymianie okien na nowe. Recyklingowi poddawane są materiały w różnych kolorach i kompozycjach, w tym profile zawierające włókno szklane, a sam proces jest bardzo uporządkowany. Najpierw profile są rozdrabniane i sortowanie według kolorów i materiałów, usuwane są z nich zanieczyszczenia, następnie materiał poddawany jest granulacji, po której staje się alternatywą dla produktu pierwotnego i jest używany do wytłaczania nowych profili okiennych. Recyklingowi poddawane są także kompozytowe deski tarasowe Twinson produkowane przez Deceuninck. Wprowadzona przez markę Deceuninck strategia zrównoważonego rozwoju pozwala na realizację idei obiegu zamkniętego, minimalizuje zużycie surowców i znacznie redukuje wpływ procesów produkcyjnych na środowisko.

W nurcie eko
Według raportu Plastics Europe w 2018 roku w Europie wyprodukowano prawie 62 miliony ton plastiku, prawie 20% jest produkowane na potrzeby branży budowlanej. Każdego dnia na całym świecie budowane są tysiące nowych budynków, biurowców i osiedli mieszkaniowych, które generują ogromne ilości materiałów budowlanych. Większość tych materiałów mogłaby zostać poddana recyklingowi i ponownie wykorzystana w budownictwie.
Deceuninck podkreśla swoje przekonanie o tym, że PVC jest zrównoważonym i przyszłościowym materiałem dla budownictwa. Oprócz możliwości recyklingu, dzięki niskiemu przewodnictwu cieplnemu, profile okienne z PVC są niezwykle skuteczne w izolacji cieplnej, co wpływa znacząco na energooszczędność budynków.
Stolarka okienna to istotny aspekt każdego wnętrza – wysokiej jakości materiały, dobra izolacja i wysoki stopień precyzji wykonania są gwarancją wartościowych produktów na lata.


Przeczytaj również:

Apel 55 organizacji w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS

Konfederacja Lewiatan opublikowała apel wystosowany dzisiaj do premiera Mateusza Morawieckiego, w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS. Rząd w projekcie budżetu na 2020 rok założył jego zniesie…

Weź udział w XI Kongresie Stolarki Polskiej online! To już jutro!

Od XI Kongresu Stolarki Polskiej dzielą nas już tylko godziny! 15 czerwca, po oficjalnym otwarciu wydarzenia o godz. o 10:00, rozpoczną się dwa ciekawe bloki tematyczne z udziałem uznanych ekspertó…

Nie unikniemy podwyżek cen stolarki otworowej

Ceny wyrobów stolarki otworowej będą wzrastać, podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych. Inwestorzy zapłacą o 10-15% więcej za okna, drzwi czy bramy garażowe. W ciągu ostatnich sześciu miesi…