Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Druga odsłona wystawy obrazów z Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w FAKRO

W siedzibie firmy FAKRO, która stała się filią Galerii IMO ze Starego Sącza, odsłonięto kolejną wystawę obrazów. Tym razem goście i pracownicy jednej z największych firm w regionie mogą podziwiać dzieła sztuki pochodzące z Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który w sierpniu i wrześniu br. zagościł do starosądeckiej Galerii.

Galeria obrazów to druga wystawa prac międzynarodowych malarzy, będąca pokłosiem współpracy FAKRO z Galerią IMO. To także konsekwencja w realizacji kampanii „FAKRO – okno otwarte na sztukę”.

To dla nas zaszczyt gościć w siedzibie firmy, w sposób pośredni, artystów uznanych na całym świecie. Obecnie przygotowujemy się w firmie do otwarcia sezonu szkoleniowego dla naszych partnerów. Szacujemy, że w okresie jesienno-zimowych zawita do nas ok. 5 000 osób. Wśród nich nie brakuje osób, w których życiu sztuka jest obecna na co dzień, mam tutaj szczególnie na myśli naszych przyjaciół- architektów – komentuje Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu, ds. Marketingu FAKRO.

Wystawa w FAKRO to 11 dzieł sztuki wybitnych i różnorodnych artystów pochodzących m.in. w Włoch, Hiszpani, Japonii, Węgier, Łotwy, czy Polski.

Międzynarodowy Plener Malarski to sezonowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się od 2006 roku w Starym Sączu. Artyści inspirowani krajobrazem i kulturą Małopolski zbierają się w historycznej i niepowtarzalnej atmosferze tego urokliwego miasta, aby tworzyć, wymieniać artystyczne doświadczenia i prezentować swoją pracę lokalnej społeczności i turystom. Dotychczas uczestniczyło ponad 200 artystów z 16 krajów m.in. z Japonii, Chin, Hiszpanii, USA i Białorusi. W tym roku gościliśmy 10 artystów. Powstało wiele pięknych prac figuratywnych, które w różnorodny sposób przedstawiają nasz region. Zwieńczeniem dwutygodniowego pobytu artystów był wernisaż przygotowanych prac podczas pleneru, który miałam przyjemność otwierać wraz z burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem. Bardzo mnie cieszy fakt, że cząstkę tego pleneru możemy prezentować w siedzibie zaprzyjaźnionej firmy FAKRO. Mam nadzieję, że wystawa ta pozwoli Państwu na chwilę refleksji oraz wywoła uśmiech na twarzach zarówno pracowników jak i licznie odwiedzających gości – podsumowuje Ewelina Kochańska, kuratorka artystyczna Galerii IMO.

 

Wystawę w FAKRO będzie dostępna do końca bieżącego roku.

Wykaz obrazów – wystawa w FAKRO

Jacek Polak, Polska, 2023

Jacek Polak, Polska, 2023Jacek Polak urodził się w Krakowie w 1957 roku. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej. W latach 1988/92 mieszkał i pracował w USA wystawiając swoje prace w galeriach w Waszyngtonie, Baltimore i San Francisco. Pod koniec 1992 roku zamieszkał w Sztokholmie gdzie kontynuował swoją artystyczną działalność. Podczas pobytu w Szwecji współpracował z wieloma skandynawskimi galeriami i instytucjami promującymi sztukę. W roku 1998 był współzałożycielem nowej sztokholmskiej galerii Abante reprezentującej prace artystów szwedzkich i polskich. W roku 2002 wrócił do rodzinnego Krakowa odnawiając swe dawne artystyczne kontakty.

Makiko Tanaka, Japonia, 2023

Makiko Tanaka, Japonia, 2023Makiko Tanaka urodziła się w Tokio w Japonii. Obecnie mieszka i pracuje w Cachan we Francji. W 2013 roku wyjechała do Francji dzięki programowi stypendialnemu dla nowych artystów tworzącymi poza granicami Japonii, [New Artists Overseas Dispatch Program] Agencji ds. Kultury [ Agency for Culture Affairs’ ]. Artystka wystawia głównie obrazy olejne i akwarele. We Francji i Japonii i współpracowała z wieloma firmami przy tworzeniu ilustracji i krótkich animacji.

Neonilla Medvedeva, Łotwa, 2023

Neonilla Medvedeva, Łotwa, 2023

Neonilla Medvedeva urodziła się w Rydze w 1987 roku. W 2005 roku ukończyła wydział malarstwa Łotewskiej Akademii Sztuki, mistrzowski warsztat malarstwa figuratywnego u profesorów Kristaps Zariņš i Juris Jurjans. Od 2006 roku, uczestniczyła w licznych ogólnych wystawach na Łotwie i za granicą i ma już na swoim koncie ponad 18 wystaw indywidualnych. Neonilla jest artystką nowej generacji malarstwa klasycznego i malarstwa pejzażowego. Neonilla czerpie wenę z natury, bierze udział w malarstwie plenerowym na Łotwie. Neonilla także zajmuje się malarstwem ikon, malarstwem kościelnym i renowacją. Opierając się na akademickim rysunku i malując olejami na płótnie, Neonilla łączy kulturowe archetypy z nowoczesnością. „W mojej pracy wszystko pochodzi od natury. Polegam w dużym stopniu na swojej wizji. Wiele już zostało wynalezione, lecz o wiele więcej pozostaje do odkrycia. Interesuje mnie natura i człowiek. Rysując, studiuję naturę, przedstawiając niuanse jej świetności”.

Francesco Sciaccaluga, Włochy, 2023

Francesco Sciaccaluga, Włochy, 2023Francesco Sciaccaluga urodził się w Geniu w regionie Ligurii. Ukończył Liguryjską Akademię Sztuk Pięknych w genui. W 1997 r. zaczął tworzyć ryciny i od tego czasu jest zarówno malarzem i rytownikiem. W 1998 roku przeniósł się do Mediolanu, gdzie uczy przedmiotów artystycznych w państwowych szkołach. Uczestniczył w wielu wystawach grafiki we Włoszech i innych krajach.

Paco Santana, Hiszpania, 2023

Paco Santana, Hiszpania, 2023Urodzony w Picassent, w regionie Walencji, Paco Santana maluje, rzeźbi, rysuje i ilustruje książki dla dzieci. Wśród jego różnorodnych prac było malowanie sklepienia kaplicy w rodzinnym mieście i wykonanie rzeźb z brązu przedstawiających postacie ważne dla miejscowego kościoła katolickiego. Uzyskał doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał swoje prace w wielu państwach europejskich.

Dorel Topan, Rumunia, 2023

Dorel Topan, Rumunia, 2023Urodziłem się w Sălsig, niedaleko Baia Mare w Rumunii. Jestem malarzem, członkiem [ UAPR] tj. Zawodowy Związek Artystyczny z Rumunii. W swoim dorobku artystycznym mam na koncie uczestnictwo w ponad 220 wystawach, aukcjach, targach sztuki w Rumunii, Francji, Polsce, USA, na Węgrzech, w Belgii, Austrii, Chinach itp. Ponadto moje indywidualne wystawy odbyły się w następujących miejscach: w Baia Mare, Bukareszcie, Brukseli oraz w Nowym Jorku. Moje nagrody artystyczne uzyskałem w Rumunii, Włoszech, Polsce. Ta ostatnia nagroda to: (Nagroda Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, [Prize of the Association of Pastelists from Poland], Nowy Sącz, sierpień 2011).

Dávid Hegyvári, Węgry, 2023

Dávid Hegyvári, Węgry, 2023Moje prace są inspirowane nowym ekspresjonizmem. Tworzę obrazy przedstawiające sceny. Portretuję ludzi, bo twarz może powiedzieć wszystko. Często sami czujemy się samotni, chociaż jesteśmy częścią społeczeństwa. Wydaje się to sprzeczne, ale wielu ludzi zna to uczucie. Staram się to przybliżyć moimi obrazami. Moje zainteresowanie sztuką piękną jest inspirowane przez zagadki wewnętrznych światów, znaczenia motywów w sztuce.

Ewelina Kochańska, Polska, 2023

Ewelina Kochańska, Polska, 2023Ewelina Kochańska, magister kulturoznawstwa oraz ux designer animatorka kultury, artystka (dyplom obroniła w pracowni malarstwa u prof. Janusza Orbitowskiego). Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat związana z Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu. W IMO Galerii jest głównym specjalistą galerii i kuratorem artystycznym. Sprawuje opiekę kuratorską nad Międzynarodowymi Plenerami Malarskimi.

Janusz Motylski, Polska, 2023

Janusz Motylski, Polska, 2023Pochodzi ze Staniszowa, mieszka i tworzy w Karpaczu, na Dolnym Śląsku. Główne dziedziny twórczych zainteresowań: malarstwo, rysunek, grafika, tkanina unikatowa, rzeźba, fotografika.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Śląskiej Grupy Twórczej „ADRA-art.”. Laureat polskich i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień w zakresie sztuki. Laureat Nagrody Marszałka Dolnośląskiego „Za Wybitne Osiągnięcia w Kulturze” oraz medalu „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” za działalność na rzecz kultury i sztuki.

Prace w galeriach sztuki, muzeach i zbiorach prywatnych (m.in.: Białoruś, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Włochy, Chiny, Japonia, Meksyk, USA oraz Polska).

Ponad 60 wystaw indywidualnych, ponad 150 zbiorowych.

Calin Itoaie, Rumunia, 2023

Calin Itoaie, Rumunia, 2023Po przeszkoleniu w zakresie nauk ścisłych inżynierii, w oparciu o którą powstają wszystkie otaczające nas przedmioty, zawsze byłem zaangażowany i zafascynowany technikami i technologiami tworzenia i wykonywania dzieł sztuki. Uważam, że proces tworzenia obiektu artystycznego jest równie cudowny jak narodziny. Członek Związku Artystów Wizualnych w Rumunii od 2017 roku.

ŹRÓDŁO: FAKRO

 


Przeczytaj również:

NFOŚiGW odpowiada na wniosek POiD w sprawie weryfikacji dopłat do drzwi w ramach programu Czyste Powietrze

W związku z wejściem w życie kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” związek POiD złożył postulat do organizatora programu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o weryfik…

Co działo się na MONTERIADZIE 2024 na targach BUDMA?

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Zo…

Wybierz ciepłe drzwi zewnętrzne i oszczędzaj podwójnie

Przytulny, ciepły dom zimą i przyjemnie chłodny latem? To możliwe dzięki dobrze dopasowanym drzwiom zewnętrznym. Takie drzwi są nie tylko wizytówką budynku, lecz również zapewniają nam komfort i be…