Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród

Jeśli chcemy w estetyczny i funkcjonalny sposób połączyć wnętrze swojego domu z ogrodem, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych. Zapewniają one integrację budynku z najbliższym otoczeniem, nieograniczony widok i dostęp naturalnego światła. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu osłon okiennych, można kontrolować dopływ promieniowania słonecznego do pomieszczeń. Jak stworzyć dom otwarty na ogród?

Nowoczesna architektura zaciera granice pomiędzy wnętrzem budynku a jego sąsiedztwem. W ten sposób znajdujący się przy domu taras i ogród są dostępne dosłownie „na wyciągnięcie ręki”. To możliwe dzięki zastosowaniu wielkoformatowych okien. Funkcjonalnym rozwiązaniem są również wygodne w otwieraniu, podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe wyposażone w ciepły, niski próg. Jakie są ich zalety i jakie drzwi tarasowe wybrać?

Więcej naturalnego światła w domu

Duże przeszklenia, w tym drzwi tarasowe, zapewniają szeroki widok na okolicę oraz wygodną komunikację, ich ważną zaletą jest również to, że umożliwiają dopływ naturalnego światła do wnętrz. Zwłaszcza jeśli zlokalizowane są od strony południowej lub zachodniej, ze słońca możemy korzystać przez znaczną część dnia. To szczególnie istotne w pomieszczeniach, gdzie spędzamy na co dzień sporo czasu – w salonie oraz jadalni. Naturalne światło jest dla ludzkiego oka najbardziej przyjazne, sprzyja nauce i wypoczynkowi. W dobrze doświetlonych wnętrzach czujemy się komfortowo.

Ważnym aspektem jest również oszczędność. Jeśli mamy zapewniony optymalny dostęp naturalnego światła, to w mniejszym stopniu możemy korzystać ze sztucznego oświetlenia, co obniża wydatki za prąd. Przez duże przeszklenia dociera promieniowanie słoneczne, które dogrzewa dom, a więc spada zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w okresie jesienno-zimowym.

Jakie drzwi tarasowe wybrać – HST czy PSK?

Jeśli stoimy przed wyborem drzwi tarasowych do domu, to możemy wybierać spośród dwóch różnych rodzajów konstrukcji: HST, czyli podnoszono-przesuwnych oraz PSK, czyli uchylno-przesuwnych. Drzwi HST to komfortowa opcja, pozwalająca na tworzenie przeszkleń o znacznych rozmiarach. Wyposażone w niski próg zapewniają wygodne przechodzenie pomiędzy domem a tarasem, a dzięki nowoczesnemu systemowi przesuwnemu ich otwieranie i zamykanie jest bardzo łatwe.

Drzwi tarasowe PSK to natomiast połączenie tradycyjnych okien balkonowych z systemami przesuwnymi. System PSK pozwala na uchylanie drzwi tarasowych i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. W porównaniu do konstrukcji HST, stanowią one ekonomiczne rozwiązanie, dające funkcjonalne połączenie domu z tarasem.

Drzwi tarasowe z PVC czy aluminium?

Poza rodzajem konstrukcji, innym kryterium przy wyborze drzwi tarasowych jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wyroby z PVC, które łączy w sobie skuteczną izolację cieplną i akustyczną, dzięki czemu w domu jest przyjemnie ciepło oraz cicho. Przykładem takiego produktu są drzwi tarasowe PVC PRIMO HST marki WIŚNIOWSKI. – Drzwi tarasowe PRIMO wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem, które można również spersonalizować w ramach bogatej oferty opcji i kolorów. Zastosowaliśmy w nich specjalną technologię zgrzewania, dzięki czemu naroża są połączone w niemal niezauważalny sposób. Drzwi posiadają zaawansowane parametry w zakresie termoizolacyjności i bezpieczeństwa antywłamaniowego. Udzielamy na nie 5-letniej gwarancji – mówi Michał Luraniec z firmy WIŚNIOWSKI, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Jeśli zależy nam na najwyższej klasie w zakresie wytrzymałości i estetyki, to dobre rozwiązanie stanowią drzwi tarasowe z aluminium, np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne FUTURO od WIŚNIOWSKI. Tego typu konstrukcje wybierane są zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji i doskonale pasują do nowoczesnego budownictwa.

Jak otworzyć dom na ogród?

Warto wykorzystać przede wszystkim duże przeszklenia, w tym drzwi tarasowe. Posłużą nam one przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim zapewnią wygodne połączenie z otoczeniem budynku, a w chłodniejsze miesiące poprzez wielkoformatowe szyby docierać będzie promieniowanie słoneczne, dodatkowo dogrzewając pomieszczenia. Nie musimy się przy tym obawiać, że latem dom nadmiernie się nagrzeje, jeśli przeszklenia od południa i od zachodu wyposażymy w funkcjonalne osłony okienne, np. rolety. Dzięki temu będziemy mieć słońce pod kontrolą, a jednocześnie możemy cieszyć się naturalnym światłem w budynku.

Duże przeszklenia, rolety. Fot. WIŚNIOWSKI
Drzwi tarasowe. Fot. WIŚNIOWSKI
Drzwi tarasowe. Fot. WIŚNIOWSKI
Jakie drzwi tarasowe wybrać? Fot. WIŚNIOWSKI
Dom z dużymi przeszkleniami, nowoczesne drzwi tarasowe. Fot. WIŚNIOWSKI
Duże drzwi tarasowe. Fot. WIśNIOWSKI

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


Przeczytaj również:

Seminarium:Okna i drzwi – aktualne zasady oceny i wprowadzania do obrotu

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza do udziału w seminarium szkoleniowym organizowanym przez Instytut Techniki Budowlanej „Okna i drzwi – aktualne zasady oceny i wprowadzania do obrotu”, k…

Ulga termomodernizacyjna – trwają prace legislacyjne.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy, w którym proponowane są regulacje dotyczące tzw. ulgi termomodernizacyjnej. To dobra wiadomość dla całej rodzimej branży stolarki budowlanej – wpro…

Drewniana stolarka otworowa w piramidzie kryzysu drzewnego

Brak transparentności sprzedaży drewna w Polsce, to główny powód ekstremalnego wzrostu cen tego surowca – twierdzą przedstawiciele przemysłu drzewnego. Polska ma najwyższe ceny drewna w Europie. Cz…