Dobry montaż stolarki budowlanej w oczach Polaków- prezentacja wyników badań inwestorów
Montaż to nieodłączny element inwestycji w nowe okna, drzwi czy bramę garażową. Prawidłowo wykonany, zapewnia komfort, estetykę oraz ograniczenie strat ciepła. Niepoprawny zaś może dawać o sobie znać podczas całego cyklu życia produktu: taki wyrób nie zapewnia wygody użytkowania, jest nieszczelny, a czasem zwyczajnie oszpeca pomieszczenie. Świadomość konsumentów w tym zakresie jest jednak coraz większa – jak pokazują wyniki najnowszego badania zaprezentowanego przez Związek POiD, dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej jest ważny dla blisko 80% inwestorów indywidualnych.
Badanie zrealizowane na zlecenie Związku POiD w ramach kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ” zostało przeprowadzone w ostatnim kwartale 2017 roku, wśród osób, które na przestrzeni lat 2016-2017 dokonały zakupu stolarki budowlanej, lub planują taki zakup do końca 2017 roku lub w 2018 roku. Za jego realizację odpowiadało ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.
Montaż każdego wyrobu stolarki budowlanej poprzedza proces jego wyboru. Z badania wynika, że na finalny zakup mają wpływ przede wszystkim: jakość, cena, a także dobre parametry techniczne produktów. Widać tutaj również różnice w zależności od płci inwestorów. W procesie decyzyjnym kobiety większą wagę niż mężczyźni przykładają do poleceń poszczególnych marek i opinii innych użytkowników. Dla mężczyzn natomiast w większej mierze liczy się lokalizacja punktu handlowego i parametry techniczne.
Co znaczy pojęcie „dobry montaż”? Dla blisko 60% respondentów jest to bezproblemowa eksploatacja produktu przez długi czas. Inwestorzy stawiają więc na rozwiązania, które zapewniają im długoletnie, komfortowe użytkowanie. W dalszej kolejności liczą się dla nich: bezpieczeństwo oraz izolacja cieplna i akustyczna.
Jak wskazuje badanie, wiedza inwestorów w zakresie stolarki budowlanej pochodzi głównie od fachowców i osób znajomych. Źródłem informacji na ten temat są również portale internetowe oraz sprzedawcy i doradcy w sklepach. – W ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ” realizowane są szkolenia dla pracowników punktów handlowych zajmujących się sprzedażą, montażem i dystrybucją stolarki budowlanej. Dzięki temu, handlowcy mają możliwość w przystępny sposób przekazać klientom korzyści płynące z prawidłowej instalacji tego typu rozwiązań – tłumaczy Jacek Woźniak z firmy Porta Drzwi, Partner kampanii „DOBRY MONTAŻ”.
Ponad połowa badanych zetknęła się z niefachowym montażem stolarki budowlanej. Jako przykłady wskazywano tu przede wszystkim: źle osadzoną stolarkę, niepoprawne wypoziomowanie, czy nieszczelne okna. – Stosunkowo wysoki odsetek inwestorów, którzy spotkali się z niewłaściwym montażem może świadczyć o ich dużej świadomości w zakresie tego, jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja. Konsumenci coraz lepiej rozpoznają bowiem błędy montażowe i rozumieją, że negatywnie przekładają się one na użytkowanie wybranych przez nich rozwiązań. Jednocześnie, wart podkreślenia jest fakt, że blisko 80% badanych przywiązuje wagę do poprawnego montażu – mówi Janusz Komurkiewicz, Prezes Zarządu Związku POiD.
Aby poprawić jakość prac montażowych, Związek POiD podjął działania na rzecz utworzenia zawodu montera stolarki budowlanej. POiD współpracował w tym zakresie ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. Inicjatywa przyniosła pozytywny skutek – podpisane 18 grudnia 2017 roku przez Annę Zalewską, Minister Edukacji Narodowej rozporządzenie wprowadza do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego pozycję „monter stolarki budowlanej”. Dzięki temu, od 1 września 2018 roku szkoły branżowe będą mogły rozpocząć kształcenie w nowej profesji.
Prowadzona od 2014 roku, przez Związek POiD, kampania „DOBRY MONTAŻ” ma na celu edukację i budowanie świadomości inwestorów indywidualnych w zakresie prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Część realizowanych w jej ramach inicjatyw jest też nakierowana na promocję zawodu montera stolarki budowlanej, szerzenie dobrych praktyk montażowych i przekazywanie fachowcom rzetelnej wiedzy w tym zakresie. W ramach akcji, w wybranych placówkach edukacyjnych, w bieżącym roku szkolnym działają też klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ”. Partnerami bieżącej odsłony „DOBREGO MONTAŻU” są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Oknaaluminiowe.pl, Porta KMI Poland, PROLINE, Roto, Soudal i VETREX.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.