Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Dni Budownictwa i Architektury 1-4 lutego 2021

Według wielu analiz rynkowych i w opinii niemałej części producentów, sytuację w branży budowlanej na koniec 2020 roku można było określić jako dobrą, a zdaniem wielu firm wręcz znakomitą, pomimo panującego wokół gospodarczego napięcia. Jak długo będzie tak dobrze, czy możemy spodziewać się tąpnięcia, a może jednak sektor budownictwa wyjdzie obronną ręką i nie zejdzie na „minus”? Na jakie rozwiązania, technologie i ulepszenia stawiać w tych „ciekawych” czasach? Czy warto inwestować w budownictwo?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, nurtujących aktualnie sektor budowlany, znajdziemy podczas Dni Budownictwa i Architektury (1-4 lutego b.r.). Termin został wybrany nieprzypadkowo: dokładnie w tym samym tygodniu, w Poznaniu, miały się odbyć Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Z oczywistych powodów ich termin przesunięto na jesień 2021 roku (23-26 listopada), tak więc czterodniowe konferencje z udziałem bezpośrednich uczestników rynku budowlanego wypełnią nieco lukę po przełożonych targach. W ich ramach odbędą się aż 3 wydarzenia:

 

Wydarzenie, nad którym patronat branżowy objął Związek POiD,  w całości zorganizowane będzie w formule online. Rozpocznie się mocnym akcentem budowlanym, bowiem już 1 lutego wystartuje III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa BUILD 4 FUTURE. Organizowana przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Grupę MTP dwudniowa konferencja poruszy najbardziej aktualne tematy z zakresu budownictwa kubaturowego, gdzie m.in. poznamy najświeższe analizy i prognozy dla rynku, i gdzie znamienici eksperci będą dyskutować o szansach dla sektora budowlanego. Specjaliści przybliżą nam zalety prefabrykacji jako odpowiedzi na współczesne zapotrzebowanie budownictwa, a praktycy będą rozmawiać o cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji w procesie projektowania, produkcji i budowania.

2 lutego to dzień, który zdecydowanie będzie należał do budownictwa infrastrukturalnego. Zaproszeni specjaliści będą rozmawiać o Nowym Prawie zamówień publicznych, pojawią się także oczekiwane przez wielu uczestników rynku scenariusze rozwoju infrastruktury. Eksperci podejmą próby odpowiedzi na pytanie: które segmenty w budownictwie i infrastrukturze mają największe szanse na wzrost aktywności inwestycyjnej? Analizy finansowe rynku z kolei pokażą czy budownictwo to obecnie ryzyko?

Dzień później, 3 lutego, będziemy mieli okazję uczestniczyć w Forum Designu i Architektury D&A. To inspirujące spotkanie z udziałem światowych autorytetów z Polski, Europy i świata, odbędzie się pod intrygującym tytułem „Sumienie detalu”.

Forum D&A podejmie dyskusję zogniskowaną wokół detalu, próbując choć nieco odczarować to słowo dla projektowania. Pokazać, że detal niekoniecznie oznacza zbytek. Skupienie na tym, co prozaiczne, małe, sprzyjać może przecież tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie, prowadzić może też do myślenia o relacjach łączących podobne przedmioty ze światem natury czy z przyszłością. Koncentracja na detalu nie musi oznaczać ciasnej specjalizacji, ale raczej nowe szanse, jakie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach, związanych chociażby z oświetleniem czy projektowaniem z myślą o akustyce czy dobrej jakości powietrzu.

Dni Budownictwa i Architektury zakończy 4 lutego Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Będzie to już XX spotkanie osób zawodowo związanych z branżą dekarską. Tegoroczna dyskusja skupi się wokół tematu „Dekarstwo. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu.”

Program Forum D&A 03.02.21                                                                                        Program Build4Future 01-02.02.21

 

ŹRÓDŁO: Grupa MTP


Przeczytaj również:

Związek POiD – Nowy rok z nowymi szansami dla rynku mieszkaniowego

Szykują się zmiany i nowe programy, których celem jest zapobieganie skutkom kryzysu, ale również zwiększenie popytu na budowy czy mieszkania. Znaczącym jest fakt, że zmiany uwzględniają niektóre po…

Architekt Karol Fiedor członkiem Jury POiD Building Awards 2021

W składzie jury konkursu #PoiDBuildingAwards2021 zasiadają osobowości ze świata architektury i nauki. Wśród nich architekt Karol Fiedor. Karol Fiedor jest prezesem CDF Architekci. Ukończył Wydział …

Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród

Jeśli chcemy w estetyczny i funkcjonalny sposób połączyć wnętrze swojego domu z ogrodem, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych. Zapewniają one integrac…