Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Dlaczego warto wymienić okna? Teraz możesz skorzystać z programu Czyste Powietrze i zyskać dofinansowanie

Od ubiegłego roku weszła w życie ustawa, zgodnie z którą właścicielom domów jednorodzinnych przysługuje ulga podatkowa w związku z wydatkami poniesionymi na ich termomodernizację. Może ona sięgać nawet 53 tys. zł w ciągu trzech lat, co stanowi znaczące wsparcie dla wszystkich osób chcących zadbać o ekologiczność gospodarstwa domowego. Planując wydatki w tym zakresie, warto wziąć pod uwagę wymianę okien i drzwi, które mają niebagatelny wpływ na energooszczędność całego budynku.

Na liście urządzeń objętych nowymi przepisami znajdują się m.in. kotły czy pompy ciepłownicze, stanowiące podstawę całego systemu ogrzewania. Mieści się na niej jednak również stolarka otworowa, której parametry i jakość są równie istotne dla utrzymania optymalnej temperatury w domu. Aby wyprodukowane ciepło nie wydostawało się na zewnątrz w nadmiernej ilości, warto przyjrzeć się oknom, które mamy. Nowelizacja jest bowiem znakomitą okazją do inwestycji w nową stolarkę, która szybko zacznie zwracać się w postaci niższych rachunków.

 Jakie okna wybrać?

Myśląc o wyborze energooszczędnego rozwiązania, należy zatem szukać takich wyrobów, dla których współczynnik przenikania ciepła Uw nie przekracza 0,8 W/m2K. Stąd też warto przyjrzeć się serii okien Winergetic, z których najcieplejszy Winergetic Premium Passive może pochwalić się wyjątkowym współczynnikiem Uw = 0,59 W/m2K. Dodatkowo na parametry stolarki duży wpływ ma jej odpowiednia instalacja. Dlatego też ciepły montaż zapewnia termoizolację na najwyższym poziomie dla danego modelu. Proces warto powierzyć więc profesjonalistom. Co jeszcze wpływa na optymalizację domowego systemu grzewczego?

Często niedocenianym czynnikiem jest ekspozycja na światło. Energia słoneczna to całkowicie darmowy, ekologiczny sposób na pozyskiwanie ciepła, które może skutecznie dogrzać dom. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Choć samo jej nie produkuje, umożliwia gospodarstwu domowemu czerpanie z niej. Dobrą ekspozycję na światło zapewnią jednak tylko nowoczesne modele okien, gwarantujące doskonałą przejrzystość. Najlepszy efekt osiągniemy ponadto, wybierając smuklejsze niż standardowo profile, zwiększając tym samym powierzchnię szyby. Świetnym rozwiązaniem jest więc okno Pixel, Prolux lub Prismatic – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

Myśląc o wyborze całej stolarki otworowej, warto postawić na jednego producenta. Gwarantuje to spójność kolorów, a to wpływa na estetykę całego domu. Dlatego też w ofercie marki OKNOPLAST znajdziemy także drzwi zewnętrzne PVC oraz aluminiowe marki Aluhaus dla bardziej wymagających klientów.

Wbrew pozorom wymiana okien i drzwi nie jest czasochłonnym zadaniem. Instalacja nowej stolarki zajmuje kilka godzin, a korzyści przez lata odczujemy w portfelu w postaci niższych rachunków. Dlatego planując remont pod kątem ulgi termomodernizacyjnej, warto uwzględnić okna w harmonogramie.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z dofinansowania do wymiany okien?

 Dzięki programowi Czyste Powietrze można ubiegać się o dofinansowanie, m.in. do wymiany pieca, okien czy drzwi. Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno właściciele budynków już istniejących, jak i ci, którzy dopiero planują budowę. Jak się zgłosić? Należy wypełnić wniosek i złożyć go do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – można to zrobić w osobiście, pocztą lub w formie elektronicznej.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć w salonie sprzedaży Grupy OKNOPLAST lub pod adresem: https://oknoplast.com.pl/program-czyste-powietrze-termomodernizacja/


Przeczytaj również:

Patroni Honorowi X Kongresu Stolarki Polskiej

Patronat Honorowy nad X Kongresem Stolarki Polskiej objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wsparcie resortów podkreśla szczególny charakter …

Jak zadbać o ciepły dom?

Przed nadejściem zimy pytanie: „Jak zatrzymać ciepło w domu?” zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Najprostsze rozwiązanie to mocne odkręcenie grzejników, jednak wobec rosnących…

X Kongres Stolarki Polskiej – kto otrzyma Orły Polskiej Stolarki?

Kongres Stolarki Polskiej to nie tylko inspirujące dyskusje, lecz również prestiżowe nagrody dla osób i firm szczególnie zaangażowanych w rozwój branży stolarki budowlanej. Podczas X edycji wydarz…