Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Deszcze niespokojne – dwa rozwiązania G-U, które pomogą ochronić dom przed skutkami ulew

Klimat Polski ewoluuje w kierunku wersji z dwiema porami roku – ciepłą i suchą oraz chłodną i wilgotną. Wiąże się z tym również coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk pogodowych – w tym upałów i deszczy nawalnych. Systemy wentylacji, klimatyzacja oraz rozwiązania pozwalające zacienić mieszkania stosowane są powszechnie. A jak możemy się zabezpieczyć w przypadku gwałtownych opadów? Ekspert G-U Polska, producenta systemowych rozwiązań do stolarki okiennej, wskazuje na dwa kluczowe: skuteczne systemy odwodnień drzwi tarasowych oraz systemy sterowników do okien uchylnych połączone z czujnikami pogodowymi.

Wichury, burze i deszcze nawalne to zjawiska, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj, zazwyczaj w okresie letnim. Jeszcze kilkanaście lat temu, budując czy remontując dom, nie uwzględnialiśmy zazwyczaj rozwiązań przygotowanych na takie sytuacje. Dziś jednak – biorąc pod uwagę rosnącą częstotliwość deszczy nawalnych – wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń staje się koniecznością.

Oczywiście pierwszym elementem jest odpowiednia szczelność: dachów, okien, drzwi tarasowych czy drzwi wejściowych, zastosowanie odwodnień i systemów retencyjnych na zewnątrz domu, czy powrót do zielonych, a nie zabetonowanych podwórek. Warto jednak pomyśleć również o rozwiązaniach do drzwi tarasowych i okien, które dodatkowo zabezpieczą nasze domy.

Skuteczne odwodnienie tarasu

Najmodniejsze obecnie drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne cieszą się popularnością nie tylko z powodu funkcjonalności, ale i estetyki. Duże przeszklenia, maksymalnie doświetlające wnętrza, z racji swojej konstrukcji zapewniają szczelność. Skrzydło ruchome opada na uszczelkę i dociska ją do podłoża – a że może ważyć nawet 600 kg, docisk ten jest więc naprawdę solidny. Jednak nieodpowiednie odwodnienie tarasu to ryzyko, że w czasie ulewy woda, która nie odpłynie z posadzki, może przesączać się do konstrukcji, zwłaszcza jeśli i ona jest nieodpowiednio chroniona.

– Mury powinny być zabezpieczane przed przesiąkaniem wód opadowych już na etapie budowy, zwłaszcza w newralgicznych punktach, do których należą także miejsca osadzania drzwi tarasowych. Do izolacji drzwi tarasowych stosuje się np. specjalne taśmy: wewnętrzną i zewnętrzną – tę ostatnią najlepiej ze zintegrowanymi narożnikami. Dodatkowo, za pomocą fartucha EPDM, należy uszczelnić próg ościeżnicy. Fartuch chroni przed podciekaniem wody opadowej pod okno – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska.

Nie mniej istotna jest kwestia progu. Okna tarasowe HS zyskały uznanie również dzięki niskiemu progowi – tzw. progowi na zero. Wielokomorowa konstrukcja z PVC, ze specjalnym systemem nakładek wyrównujących, umożliwia wykonanie posadzki tarasu na tym samym poziomie, co poziom podłogi wewnętrznej, przy zachowaniu wszystkich wymogów związanych z eksploatacją (utrzymanie czystości, odprowadzenie nadmiaru wody). Pozwala skutecznie odprowadzić wodę opadową, tym bardziej że próg ten może być wyposażony w wydajne odwodnienie liniowe, precyzyjnie dopasowane do konkretnego okna tarasowego.

– Najważniejsze zalety odwodnienia liniowego do drzwi tarasowych HS to: jego dopasowanie, a więc szczelność oraz wydajność. Odwodnienia liniowe są fabrycznie montowane w progach G-U na etapie konfekcjonowania, czyli docinania do konkretnych wymiarów jeszcze w fabryce. Dzięki temu system jest perfekcyjnie dopasowany, a w konsekwencji maksymalnie szczelny. Dodatkowo rozwiązanie to zostało zaprojektowane tak, aby skutecznie odbierało duże ilości wody opadowej z tarasu – podkreśla Jarosław Wodzisławski.

Odwodnienie liniowe do drzwi tarasowych HS pozwala odprowadzić wodę do systemu kanalizacji lub rury drenażowej, która przekierowuje wodę w głąb ogrodu (co jest rozwiązaniem wartym rozważenia w kontekście zmian pogodowych i często występującej suszy).

Ekspert G-U podkreśla ponadto, że warto dodatkowo wyposażyć drzwi tarasowe HS w napęd, a następnie podłączyć do układu: moduł sterujący + centrala zarządzająca inteligentnym domem, aby móc zdalnie kontrolować, czy są otwarte, czy zamknięte (za pomocą aplikacji w telefonie). Pozwoli to, np. w czasie ulewy, upewnić się, czy drzwi tarasowe nie są przypadkiem otwarte i w razie konieczności umożliwi ich zamknięcie.

Okna z czujnikiem pogodowym

Podobny system warto zastosować również w oknach uchylnych lub rozwierno-uchylnych, zwłaszcza tych trudno dostępnych, które często w okresie letnim zostawiamy uchylone (te na niższych kondygnacjach, lepiej dokładnie zamknąć przed wyjściem z domu, aby niepotrzebnie nie kusić włamywaczy). Podstawowym elementem jest tu siłownik okienny (Eltral, np. KS4), do którego – za pośrednictwem aplikacji – wysyłamy sygnał w celu zamknięcia okien w czasie niepogody.

– Okna rozwierno-uchylne wyposażone w układ: sterowniki + moduł sterujący + centrala zarządzająca mogą ponadto zamykać się automatycznie, w zależności od stanu pogody. Umożliwia to czujnik pogodowy, który monitoruje poziom opadów oraz wiatru. Jeśli zaprogramowane wcześniej ustawienia zostaną przekroczone, siłownik automatycznie zamknie okna, bez konieczności interwencji mieszkańców. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne – system reaguje samoczynnie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku tzw. gwałtownych zjawisk pogodowych, które często mają charakter lokalny – podkreśla ekspert G-U Polska.

Zmiany klimatyczne wpływają na całe otoczenie, ale również na nasze wybory dotyczące wyposażenia i systemów zabezpieczających domy przed efektami tych zmian. Myśląc perspektywicznie, powinniśmy w tych decyzjach uwzględniać także te rozwiązania, które mogą chronić nasz dom przed skutkami deszczy nawalnych.

ŹRÓDŁO: G-U Polska

 


Przeczytaj również:

List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji na rynku drewna

26 września Lasy Państwowe rozpoczęły procedury sprzedaży drewna na pierwsze półrocze 2023r. Opisane w zarządzeniu nr 57 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 22. września 2021 roku w spra…

Bezpieczne i nowoczesne drzwi wejściowe. Na co zwrócić uwagę?

Wybierając drzwi wejściowe nie kierujmy się wyłącznie ich wyglądem. Musimy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i niezawodność. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych i zaskakując…

XI Kongres Stolarki Polskiej już za 5 dni!

Eventy digitalowe mogą być równie, a nawet bardziej fascynujące jak te realizowane w świecie realnym? Zdecydowanie! Już za parę dni będzie można się o tym przekonać, uczestnicząc 15 czerwca br. w X…