Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Daliśmy dach nad głową i serce, czyli o tym jak FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości pomagają Ukrainie

24 lutego 2022 roku jest datą, która wielu z nas trwale zapadła pamięć. To jedno z tych wydarzeń, kiedy szok powoduje, że jesteśmy w stanie zapamiętać najmniejszy szczegół danego dnia. Bo przecież, mimo ostrzeżeń ekspertów, nikt z nas nie dopuszczał myśli, że w sercu współczesnej Europy może wybuchnąć wojna na pełną skalę.

Pomoc wspólnotowa

Po pierwszym strachu i niedowierzaniu, przyszedł czas na działanie. Już w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, FAKRO wraz z Fundacją Pomyśl o Przyszłości oraz z sądeckimi przedsiębiorcami uruchomiło transporty z pomocą humanitarną do Ukrainy. Do tej pory wysłaliśmy 11 konwojów, czyli 29 tirów, a to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo.

W transportach wsparły nas następujące firmy: Gold Drop, Szubryt, Maspex, Cechini, Huzar, Eurocash, Konspol, Piwniczanka, Owoc Łącki, Gosdrop, Uryga, OSM Limanowa, Muszynianka, Miasto Chorzów, Martes, Prospona, Miasto Tuchów, Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Wymodlony i darmowy magazyn od FAKRO

Centrum logistyczne FAKRO we Lwowie zostało udostępnione jako magazyn dla dalszej dystrybucji pomocy humanitarnej. O tym jak to wyglądało w pierwszych dniach wojny możemy przeczytać w wywiadzie z biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej Edwardem Kawą.

W wywiadzie biskup Kawa docenia zaangażowanie FAKRO i Prezesa Ryszarda Florka:

A kiedy było za dużo rzeczy, których nie mogliśmy nigdzie pomieścić, to prosiłem Pana Boga o nowy magazyn. Chcieliśmy coś wynająć, ale wszędzie było bardzo drogo. Wtedy pojawił się Ryszard, właściciel firmy FAKRO w Nowym Sączu, który powiedział, że chciałby przekazać nam pięć tirów z żywnością. Po mojej uwadze, że nie mamy gdzie tego składować, powiedział, że oferuje nam także magazyny przy ul. Gródeckiej przy wjeździe do Lwowa i ma ludzi do obsługi oraz wózki widłowe do naszej dyspozycji. Od marca po dziś korzystamy z tych magazynów i nic nie płacimy. Wszyscy pracownicy FAKRO są do naszej dyspozycji. Ponadto mamy jeszcze wypożyczonych 10 sześciotonowych ciężarówek. W seminarium w Brzuchowicach działają głównie Rycerze Kolumba, a Caritas naszej archidiecezji obsługuje magazyny FAKRO.

Fot. FAKRO

Nie tylko dach nad głową

Niemal równolegle zaczęliśmy przyjmować rodziny naszych ukraińskich pracowników i dystrybutorów w Polsce. 1 marca przyjechała do nas pierwsza matka z dwójką dzieci, która znalazła schronienie i dużą dozę przyjaźni w prywatnym mieszkaniu naszej pracownicy. Potem nowe osoby spływały regularnie do naszych ośrodków w Krynicy i Muszynie. Często były to osoby przywożone z granicy indywidualnie przez naszych pracowników, którzy zadeklarowali gotowość transportu. Do tej pory przyjęliśmy 205 osób – kobiet, dzieci i osób starszych. Nasi pracownicy wspierali ich w załatwianiu spraw urzędowych, formalności szkolnych dzieci oraz reagowali na wszelkie inne, czasem mocno nietypowe potrzeby naszych ukraińskich gości.

Naszą intencją było nie tylko zapewnienie naszym Gościom dachu nad głową i wyżywienia. Chcieliśmy umożliwić im chociaż chwilowe oderwanie się od myśli, o tym, co w Ukrainie. Mamy nadzieję, że udało nam się to zrobić na wycieczkach, w których z dużą przyjemnością uczestniczyliśmy. Razem byliśmy w Wieliczce, Inwałdzie, Niedzicy. Nasi goście mieli również okazję spróbować emocjonujących atrakcji Sankolandii w Muszynie. Dużą przyjemnością było dla nas uczestnictwo w warsztatach lepienia pierogów ukraińskich.

Fot. FAKRO

Obecnie jest pod naszą opieką 13 osób. Część wróciła do Ukrainy, część pojechała dalej w świat. Mamy sygnały o osobach, które znalazły pracę, mieszkanie i już na własną rękę organizują swoją rzeczywistość w Polsce.

Od początku wojny było nam dane uczestniczyć w wielu nietypowych przedsięwzięciach, z których na największą uwagę zasługuje fakt, że w maju w Krynicy urodził się zdrowy chłopczyk, który po pewnym czasie wrócił ze swoją Mamą do Taty w Nowogradzie Wołyńskim. Z Nowogradu przyszła też do nas prośba o zakup odzieży, butów i okularów taktycznych dla żołnierzy z rodzin naszych pracowników.

Dużym, niesztampowym ruchem był transport sprzętu medycznego, który był naszym udziałem dzięki kooperacji z partnerami w Wielkiej Brytanii. Z zagranicy wpłynęło do nas wsparcie finansowe od naszych zagranicznych partnerów – szczególnie należy tu wyróżnić Wielką Brytanię i Niderlandy. Pomoc rzeczowa przyjechała do naszych gości z Austrii. Aczkolwiek, nasi  pracownicy w Polsce również licznie odpowiedzieli na apel o zbiórkę potrzebnych artykułów dla Ukrainek i ich rodzin.

Nasze wysiłki zostały dostrzeżone zewnętrznie w postaci wyróżnienia w konkursie BohaterON. Doceniono nas za nowy wymiar patriotyzmu, który miłość do ojczyny łączy z poczuciem odpowiedzialności za kraje, które naszej pomocy potrzebują.

Za każdym razem silnie akcentujemy wkład naszych pracowników z różnych działów firmy FAKRO, którzy wielokrotnie poświęcali swój prywatny czas, żeby nieść pomoc potrzebującym. Jesteśmy całemu zespołowi FAKRO ogromnie wdzięczni za życzliwość i zaangażowanie. Aż serce rośnie – podsumowuje Bogumiła Szczygelska, koordynująca z ramienia FAKRO działania pomocowe na rzecz Ukrainy.

Serhij Żadan, ukraiński poeta, muzyk, tegoroczny kandydat do literackiej nagrody Nobla, powtarza: Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej do naszego zwycięstwa. Życzmy Ukrainie, aby tych dni było już jak najmniej. Jesteśmy z Wami! Chwała Ukrainie!

Fot. FAKRO

ŹRÓDŁO: FAKRO


Przeczytaj również:

Na 200% normy – MONTERIADA 2020 za nami. Wywiad z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD

W 2019 roku rynek stolarki otworowej mógł pochwalić się w dużej mierze dobrą passą. Aktualnie przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się z rosnącymi kosztami produkcji i deficytem kadry, a także monter…

Ponad 50 godzin montaży na żywo – MONTERIADA 2020 coraz bliżej

Wkrótce jedne z kilku najbardziej intensywnych dni w roku dla branży budowlanej. Mowa o Targach Budownictwa i Architektury BUDMA. To czas premier rynkowych, zdobywania kontaktów biznesowych… oraz M…

Prof. dr hab. inż. architekt Ewa Maria Kuryłowicz przewodniczącą Jury konkursu POiD Building Awards 2021

Zaproszenie do objęcia roli przewodniczącej Jury konkursu #PoidBuildingAwards2021 przyjęła prof. dr hab. inż. architekt Ewa Maria Kuryłowicz. Sędzia Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, juror…