Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Czym wyróżniają się trzymacze drzwiowe?

Trzymacze drzwiowe to proste i wygodne w użytkowaniu urządzenia działające w oparciu o elektromagnes, który po dostarczeniu zasilania wytwarza pole elektromagnetyczne i odpycha jarzmo, utrzymując drzwi w pozycji otwartej. Zapewniają one tym samym swobodny dostęp do poszczególnych stref i pomieszczeń.

W jaki sposób działają trzymacze drzwiowe?

Zamknięcie drzwi następuje w momencie odcięcia zasilania od trzymacza drzwiowego, na przykład w wyniku wykrycia przez czujniki pożarowe dymu i pojawienia się zagrożenia pożarowego lub innej awarii na obiekcie. Zamknięte drzwi tworzą przegrodę, zabezpieczającą przed przedostawaniem się ognia lub dymu do kolejnych korytarzy, przejść, stref i pomieszczeń. Co równie ważne w razie potrzeby, drzwi można w każdej chwili zamknąć ręcznie bez aktywowania alarmu przeciwpożarowego po naciśnięciu przycisku zwalniającego, znajdującego się na obudowie trzymacza.

Z racji sposobu działania i oferowanych funkcjonalności, trzymacze drzwiowe są często stosowane w drzwiach dymoszczelnych i/lub przeciwpożarowych, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych w obiektach użyteczności publicznej.

Każdy trzymacz drzwiowy składa się z dwóch integralnych elementów: obudowy z elektromagnesem, która montowana jest do ściany lub do podłogi oraz jarzma, instalowanego na skrzydle drzwiowym w odległości co najmniej 150 mm od górnej lub dolnej krawędzi zamykającej.

 

Trzymacz drzwiowy – montaż ścienny

Trzymacz drzwiowy – montaż podłogowy

Trzymacze drzwiowe w ofercie NOVET

Warto podkreślić, że trzymacze drzwiowe charakteryzują się niskim poborem prądu, a ponadto posiadają wytrzymałą obudowę i atrakcyjny design. Oferowane przez NOVET trzymacze drzwiowe mogą być zasilane prądem stałym o napięciu 24 V. Różnią się wymiarami, siłą trzymającą, zużyciem prądu i sposobem montażu. Ich właściwości potwierdzają certyfikaty zgodności z wymogami europejskiej normy EN 1155:1997+A1:2002+AC:2006 oraz francuskiej normy NFS 61937.

Oba modele trzymaczy drzwiowych charakteryzują się siłą trzymającą 55 kg. Model RT55 posiada obudowę w wykończeniu w kolorze srebrnym, białym oraz czarnym. Z kolei trzymacz drzwiowy RS55 jest całkowicie wykonany ze stali i dedykowany do zastosowania w miejscach, w których drzwi pracują z bardzo dużą intensywnością oraz zachodzi prawdopodobieństwo ich niewłaściwego użytkowania. Model RS55 występuje w wykończeniu w kolorze czarnym i białym.

Hiszpańska marka Dorcas

Producentem obu modeli trzymaczy drzwiowych jest uznana hiszpańska marka Dorcas, słynąca także z wytwarzania wysokiej jakości elektrozaczepów, zamykaczy drzwiowych, zwór elektromagnetycznych oraz rozwiązań kontroli dostępu. Firma została założona w 1971 roku w miejscowości Siete Aguas w pobliżu Walencji. Od ponad pięćdziesięciu lat rozwija wachlarz oferowanych produktów, stale je udoskonalając. Firma posiada własne centrum rozwojowo-badawcze, które zajmuje się projektowaniem nowych rozwiązań. W efekcie marka Dorcas posiada obecnie w swojej ofercie ponad 5000 wariantów elektrozaczepów, a jej produkty można spotkać nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata, między innymi w Azji i na Bliskim Wschodzie. Na terenie Polski wyłącznym i oficjalnym dystrybutorem produktów marki Dorcas jest firma NOVET Spółka z o.o.

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi patronem honorowym konkursu TOPTEN-HACKS OKNA 2022.

Związek POiD objął honorowym patronatem szóstą edycje konkursu TOPTEN-HACKS OKNA 2022. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych pod kątem energetycznym, technicznym i ekonomicznym okien pionowyc…

Związek Polskie Okna i Drzwi uczestnikiem okrągłego stołu – webinarium pt. „ Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego w budownictwie”

We wtorek 22 czerwca br. w godzinach 10:30 – 12:45 odbędzie się spotkanie online  okrągłego stołu, którego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz  Uniwersytet Jagi…

„WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”. Jak zadbać o czyste powietrze?

Niezbędne do życia, choć zupełnie niewidoczne – powietrze. W dobie pandemii koronawirusa doceniliśmy, jakim cudem jest możliwość swobodnego oddychania – dosłownie i w przenośni, ale… nie każdy odde…