Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Conwy County Council – największy biurowiec w Walii w systemach ALUPROF

Największy biurowiec w Walii to Conwy County Borough Council w Colwyn Bay. Na prawie 9500 mkw. pracuje niemal 800 urzędników hrabstwa, dotychczas rozrzuconych po kilkunastu budynkach. Projekt przeprowadzany w latach 2015-2018 pochłonął ponad 36 mln funtów. Miał poprawić efektywność działania usług publicznych hrabstwa Conwy. I poprawił, przy okazji stając się ikoną stylu i nowoczesności nie tylko Walii, ale całej Wielkiej Brytanii.  

Colwyn Bay to niegdyś znaczący port nad Morzem Irlandzkim, dziś sprowadzony do roli lokalnej bazy rybackiej i miejscowości wypoczynkowej. Turystów przyciąga kameralny charakter miejscowej starówki z tradycyjną zabudową, pamiętającą czasy elżbietańskie. Choć większość miasta prezentuje miejscowy charakter zabudowy (charakterystyczny walijski dom z łupka), nie brakuje też obiektów w stylu kolonialnym czy wiktoriańskim.

Fot. Aluprof

Wyzwaniem dla architektów i projektantów było z jednej strony wpisanie się w kontekst otoczenia – stąd zachowanie tradycyjnego kształtu elewacji i spadzistych dachów. Z drugiej – takie unowocześnienie rewitalizowanego budynku, by był w największym stopniu energooszczędny, trwały i przyjazny środowisku. A przy tym taki, żeby zarówno pracownicy, jak i interesanci docenili przeprowadzkę z ciasnych, ciemnych i niewentylowanych pomieszczeń, które dotąd służyły biurom urzędów hrabstwa.

Przeszklona część elewacji budynku i centralnego atrium w maksymalny sposób wykorzystuje naturalne światło dzienne. Tam, gdzie ono nie wystarcza, stosowane są bardzo wydajne instalacje LED. Jednocześnie doskonałe parametry powierzchni przeszkleń minimalizują straty termiczne. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zużycie energii, ogrzewanie oraz chłodzenie budynku zasilane jest pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu. W czasach, gdy o domach pasywnych mówiło się jako o nowince, ekologicznej zachciance bogatych ekscentryków, w centrum starego walijskiego portu powstał ogromny biurowiec bliski parametrom pasywności energetycznej.
Pasywne środki projektowe, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zużycia energii, obejmują

Fot. Aluprof

przede wszystkim ulepszoną izolację budynku i bardzo szczelną przeszkloną elewację. Certyfikat charakterystyki energetycznej BREEAM 2014 Excellent udało się uzyskać dzięki wykorzystaniu innowacyjnych oraz niezawodnych systemów dostarczonych przez Aluprof UK firmie Topside, która zrealizowała projekt i instalację elewacji dla głównego wykonawcy, firmy Bowman&Kirkland. Te systemy to MB-SR50N i MB-SR60N.

Budynek, szalenie efektowny z zewnątrz i szalenie efektywny wewnątrz, zdobył uznanie środowisk architektów i projektantów. Jest zwycięzcą kategorii „Regeneracja” i został również nominowany do konkursu „Design Through Innovation” walijskiej RICS Awards 2019. Zdobył również nagrodę „Najlepszy duży projekt komercyjny” na LABC Building Excellence Awards 2019. Został nominowany do nagrody BCO Northern Award 2019 w kategorii „Miejsce pracy” oraz Insider Property Awards 2019 Wales w kategorii „Postęp Roku”.
ŹRÓDŁO: Aluprof

Przeczytaj również:

Mama na obcasach. Jak kobiety z branży stolarki łączą macierzyństwo z karierą zawodową?

Według raportu „ Kobiety na Politechnikach 2019” – Budownictwo – studiuje ponad 35 % kobiet. Znaczna część z nich, po ukończeniu studiów, bądź stawiając pierwsze kroki w zawodzie, zakłada swoje rod…

Nowa firma członkowska POiD – BUDVAR

Miło nam poinformować, iż w poczet firm członkowskich Związku Polskie Okna i Drzwi wstępuje BUDVAR Centrum Sp. z.o.o. BUDVAR Centrum sp. z o.o. to firma specjalizująca się  w produkcji okien i drz…

Wspólne wystąpienie branż w sprawie uniknięcia skutków kryzysu na polskim rynku mieszkaniowym

Przedstawiciele stowarzyszeń branżowych wywodzących się z gałęzi gospodarki, które zaangażowane są w procesy budowlane, finansowanie oraz urządzanie mieszkań rynku pierwotnego, wystosowały wspólne …