Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Ciepły garaż, ciepły dom – jak wybrać bramę garażową?

Polacy cenią sobie wygodę, dlatego wybierają najczęściej projekty domów z garażem wbudowanym w bryłę budynku. Tego typu pomieszczenia są zazwyczaj zintegrowane z pozostałą częścią naszego domu, a więc też przeważnie je ogrzewamy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić właściwą energooszczędność naszego garażu należy zakupić ciepłą bramę garażową, inaczej nasz trud pójdzie na marne, a ciepło będzie uciekać z wnętrza. Należy zadbać także o dobry montaż takiego wyrobu, który zniweluje występowanie mostków termicznych na styku ze ścianą. Dzięki temu będziemy cieszyć się komfortem cieplnym i obniżymy koszty eksploatacji obiektu w sezonie grzewczym.

Brama garażowa to produkt o dużych gabarytach i wadze, wyróżnia się zatem na tle bryły budynku, zajmując znaczną jego część. Przy właściwej eksploatacji powinna nam posłużyć co najmniej kilkanaście lat. Z uwagi na długi czas użytkowania warto tym bardziej przemyśleć zakup. To, co było bowiem nowinką technologiczną 10 lat temu, obecnie może plasować się nawet poniżej przyjętych standardów, choćby w zakresie energooszczędności. Dziś producenci oferują klientom wysokiej klasy produkty, które mogą poszczycić się znacznie wyższymi parametrami użytkowymi niż te wymagane według przepisów (np. warunków technicznych – WT 2021). Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Współczynnik przenikania ciepła U – co to takiego?

Współczynnik przenikania ciepła U to parametr używany w przypadku przegród budowlanych. Informuje konsumentów o izolacyjności cieplnej danego rozwiązania, co przekłada się na bilans energetyczny budynku i koszty ogrzewania. Wyznacza ilość energii (w watach), jaka przenika np. przez okno, drzwi zewnętrzne czy bramę garażową, w zestawieniu z powierzchnią danej przegrody i różnicą temperatur z obu jej stron. Im niższy współczynnik U, tym lepiej.

Wybierając bramę garażową, należy zatem w pierwszej kolejności zapytać sprzedawcę o ten parametr. Według WT 2021, czyli warunków technicznych dotyczących nowych wymagań stawianych budynkom (wprowadzone w 2021 roku), parametr ten powinien wynosić dla bramy garażowej maksymalnie 1,3 W/m²K. Producenci oferują swoim klientom jednak jeszcze cieplejsze wyroby, gdzie współczynnik przenikania ciepła U może osiągnąć wynik nawet ok. 0,8 W/m²K. Jeśli zależy nam zatem na jak największych oszczędnościach, warto rozważyć zakup właśnie takiego zaawansowanego technologicznie rozwiązania.

Ciepła konstrukcja bramy – czyli jaka?

Oprócz współczynnika U, opłaca się zwrócić uwagę na sposób wykonania skrzydła bramy. Rozwiązania segmentowe, które są obecnie najbardziej popularne, produkowane są zazwyczaj z blachy stalowej. Wnętrze segmentów powinno być jednak wypełnione wysokiej jakości materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu piankę poliuretanową, która ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła (pianka musi idealnie wypełniać przestrzeń). Optymalna grubość takiego panelu to ok. 60 mm (a co najmniej 40 mm). Ogromne znaczenie mają ponadto uszczelki – między segmentami oraz segmentami a ościeżnicą, które, aby spełniać swoje funkcje, powinny być odpowiednio zamontowane i wyregulowane. Niektórzy producenci oferują bramy, których ościeżnica jest oddzielona od ściany garażu specjalną przegrodą termiczną, idealnie przylegającą do skrzydła. Wychłodzenia garażu unikniemy także w pewnym stopniu, instalując automat do bramy. Dzięki niemu korzystanie z wyrobu będzie nie tylko bardziej komfortowe, gdyż sterować będziemy nim mogli za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie, lecz także szybsze – zatem wnętrze nie będzie długo eksponowane na podmuchy zimna.

Wpływ na termoizolacyjność ma także prawidłowy montaż bramy garażowej. Dlatego pracę tę powierzmy wykwalifikowanym fachowcom, najlepiej rekomendowanym przez producenta danego rozwiązania. Dzięki temu będziemy mogli w pełni korzystać z benefitów, jakie niesie zakup wysokiej jakości, energooszczędnego produktu.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, HÖRMANN, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:

BOTTICELLI SMART BT A od marki BFT

To siłownik elektromechaniczny do intensywnego użytkowania, który sprawdzi się doskonale do automatyzacji segmentowych bram garażowych. Za sprawą dużej prędkości otwierania oszczędzamy czas i zyskujemy niebywały komfort użytkowania. Co więcej, unikalna funkcja antywłamaniowa (modele SMART) zabezpiecza garaż przed nieupoważnionym wejściem. Siłownik został wyposażony w ekologiczny zasilacz impulsowy. Dzięki niemu zyskujemy też mniejsze zużycie energii – w przypadku BOTTICELLI jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania, a to daje z kolei 10 EUR oszczędności rocznie. W porównaniu do standardowych rozwiązań, zmniejsza się również emisja CO2. Dodatkowo, waga produktu jest mniejsza, gdyż taki zasilacz jest o wiele lżejszy od transformatora standardowego. Należy również podkreślić, że zasilanie akcesoriów jest bardziej stabilne, ponieważ pracuje on w zakresie ok. 95-265 VAC. To oznacza, że wahania napięcia nie będą wpływały na napięcie zasilania akcesoriami, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przepięcia elektrycznego.

Co więcej, jeśli zainstalujemy dodatkowo system Ecosol od BFT, siłownik będzie mógł być zasilany energią słoneczną. Instalacja rozwiązania jest łatwa i szybka.

https://www.bft-automation.com/pl_PL/rodzina-szczegoly/botticelli-smart-bt-a/

BRAMA VENTE K2 RFS 60 Z SYSTEMEM CIEPŁEGO MONTAŻU od marki KRISPOL

Najcieplejsza brama garażowa KRISPOL gwarantująca wysoki poziom izolacji i pracująca na energooszczędność domu. Wzmocniony system uszczelnień, dopracowana konstrukcja i możliwość zastosowania systemu ciepłego montażu bramy sprawiają, że rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych inwestycjach.

www.krispol.pl

 

ECO-TERM od marki METAL-PLAST

ECO-TERM to innowacyjny profil służący do ciepłego montażu, który sprawdzi się idealnie w budownictwie energooszczędnym. Wielowarstwowa konstrukcja ma przełożenie na doskonałe właściwości izolacyjne U< 0,5 W/(m2K). Profile ECO-TERM dostępne są w trzech wariantach wysokości (30 mm, 50 mm i 100 mm) oraz w wielu szerokościach.

 

Soudal Window System od marki Soudal

Montaż trójwarstwowy, czyli tzw. ciepły montaż to obecnie najbardziej efektywny sposób instalacji stolarki otworowej. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie mostków cieplnych, a także przemarzania i przenikania wilgoci do wewnątrz. Dzięki systemowi Soudal Window System wprowadzonemu na rynek przez firmę Soudal, prawidłowy montaż trójwarstwowy jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Jest on wykonywany z zastosowaniem pianki poliuretanowej i taśm izolacyjnych lub płynnych membran paroizolacyjnych.

SOUDAL system ciepłego montażu Soudal Window System. Fot. SOUDAL

Brama garażowa UniTherm od marki WIŚNIOWSKI

Brama garażowa UniTherm powstała w odpowiedzi na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Ciepły panel INNOVO o grubości 60 mm i współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,33 W/m2K pozwala na oszczędność wykorzystanej w domu energii i możliwość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Gwarancja 25 000 cykli „otwarcie-zamknięcie” to niemal 17 lat bezpiecznego użytkowania.

 


Przeczytaj również:

Pierwszy digitalowy Kongres Stolarki Polskiej już 15 czerwca!

Zapraszamy do udziału w najbardziej oczekiwanym wydarzeniu w branży budowlanej – XI Kongresie Stolarki Polskiej, który odbędzie się 15 czerwca br. Tym razem uczestnicy i cenieni eksperci, m.in. z B…

Energooszczędny dom z ciepłym montażem

Ciepły montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą, a …

Pierwsze szkolenie dla nauczycieli szkół zawodowych

W dniach 26-27 września odbyło się pierwsze z cyklu szkolenie dla kadry nauczycieli, w ramach projektu wdrażania do szkół zawodu „montera stolarki”. Zgodnie z harmonogramem uczestnicy poznawali „Po…