Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Ciepły dom – jak oszczędzać energię i środowisko?

Początek września był wyjątkowo słoneczny, ale nieubłaganie zbliża się ochłodzenie, a wraz z nim sezon grzewczy – czas zwiększonych wydatków w domowym budżecie. Jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest ograniczenie strat ciepła przez nieszczelne okna, drzwi i bramę garażową.

W ubiegłym roku właściciele domów jednorodzinnych musieli mocno trzymać się za kieszeń ze względu na wysokie koszty ogrzewania. Do tego doszły niepewności z dostępnością surowców energetycznych. Jaka będzie tegoroczna zima? Nic nie wskazuje na to, żeby energii miało zabraknąć, ale jej ceny są niestabilne. Dlatego priorytetem w budownictwie jest energooszczędność. To ważne ze względów ekonomicznych, ale i środowiskowych – mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Jak zadbać o dom, żeby nie tracić cennego ciepła i dać odetchnąć planecie?

Ciepłe trio – drzwi, okna i brama garażowa

Straty ciepła w budynku wynikają z różnic temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Większa różnica oznacza wyższe koszty ogrzewania. Znaczną ilość ciepła dom może tracić przez nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne, a także bramę garażową (w przypadku garażów w bryle budynku). Poprzez nieszczelności zimne powietrze przenika do środka, co powoduje zwiększone zużycie energii potrzebnej na ogrzanie całej powierzchni.

Opłacalnym rozwiązaniem jest więc wymiana starej, zużytej stolarki okienno-drzwiowej na nowe wyroby, które oszczędzają energię. Ważna jest tu przede wszystkim solidna, energooszczędna konstrukcja tych produktów, która przekłada się na wartość współczynnika przenikania ciepła oznaczonego symbolem U. Im jest on niższy, tym mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Wymianę stolarki można wykonać jeszcze przed sezonem grzewczym, żeby zyskać oszczędności już od najbliższej zimy. Do działania najlepiej podejść kompleksowo i wymienić od razu komplet: okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Dzięki temu, wszystkie te wyroby dobierzemy w jednym, spójnym stylu, a do tego możemy zyskać atrakcyjne rabaty od producenta.

Ciepłe okna, drzwi i brama garażowa to inwestycja w energooszczędność na co najmniej kilkanaście lat. Termomodernizację budynków w Polsce wspiera m.in. program „Czyste Powietrze”, z którego możemy skorzystać jako właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego. W zależności od dochodu, w ramach programu pozyskamy dofinansowanie, które pozwoli nam znacznie obniżyć koszty wymiany stolarki.

Ciepły montaż i uszczelnienie domu

Tak samo ważny, jak wybór energooszczędnych wyrobów, jest ich ciepły montaż. Okna, drzwi i brama powinny być zamontowane w sposób trwały i szczelny, ograniczający powstawanie mostków termicznych. Przez mostki termiczne ciepło ucieka na zewnątrz, a zimne powietrze dostaje się do środka budynku. Newralgicznym miejscem jest zwłaszcza styk stolarki z murem, który można uszczelnić dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań montażowych, np. systemów taśm i membran oraz wysokiej jakości piany termoizolacyjnej. Ważne jest również stabilne zamocowanie mechaniczne wyrobu z użyciem dopasowanych kołków.

Poza wykorzystaniem odpowiednich produktów, liczy się też tzw. czynnik ludzki, czyli monterzy posiadający fachową wiedzę i niezbędne doświadczenie. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnych ekip monterskich, rekomendowanych przez producenta wybranych przez nas wyrobów.

Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy wymiany stolarki okienno-drzwiowej, to przed nadejściem zimy możemy wykonać jej przegląd i zadbać o najważniejsze elementy mające wpływ na straty ciepła, jak np. uszczelki. Dobrym sposobem na oszczędność jest też przestawienie okien na tryb zimowy poprzez regulację rolek zaczepowych systemu okuciowego. Rolki te, w zależności od producenta, mogą mieć różny kształt. Ich regulacja najczęściej wymaga odpowiedniego klucza (np. imbusowego), ale czasem można ją też wykonać przy pomocy palców lub kombinerek.

Nie ma ciepłego domu, bez ciepłych okien, drzwi i bramy garażowej. Przed sezonem grzewczym warto więc sprawdzić szczelność tych wyrobów, co pomoże uniknąć strat ciepła, zmniejszyć koszty ogrzewania i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli zdecydujemy się na wymianę stolarki, to zwróćmy uwagę, żeby jej parametry były dopasowane do naszych potrzeb i żeby została ona dobrze zamontowana.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:

Okno DEF do dachów płaskich od FAKRO:

Nowatorskie okno do dachów płaskich DEF łączy w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Innowacyjny pakiet szybowy sprawia, że okno prezentuje się bardzo estetycznie. DEF umożliwia napływ naturalnego światła oraz pozwala na przewietrzenie wnętrza pod płaskim dachem, ponieważ sterowane jest pilotem. Okno ma także czujnik deszczu, który uruchamia zamykanie skrzydła podczas opadów.

FAKRO-okno DEF do dachow płaskich. Fot. FAKRO

KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met:

Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki poza otworem okiennym przy pomocy specjalnych blach mocujących oraz w strefie ocieplenia ściany. Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych. Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.

Klimas Wkręt-met-rolki ramowe rozporowe KPR_FAST. Fot. Klimas Wkręt-met
Klimas Wkręt-met-zamocowania ramowe KPR-FAST. Fot. Klimas Wkręt-met

Jednowarstwowe membrany z elastomeru EPDM od Nyxon:

Jednowarstwowe membrany z elastomeru EPDM do stosowania jako izolacje przeciwwilgociowe. To nowoczesny polimer do połączeń stolarki okiennej i drzwiowej z murem, konstrukcji fasadowych, kominów z dachem, okien dachowych z dachem, balkonów, tarasów, przybudówek z murem. Dzięki odpowiedniemu składowi gwarantuje imponujące parametry w zakresie szczelności. EPDM nie zawiera sadzy i siarki, jest w 100% recyklingowany – jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Jednowarstwowe membrany z elastomeru EPDM. Fot. NYXON
Membrany EPDM uszcelnienie i izolacja okna. Fot. NYXON

Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO model GLASS G.1 od PORTA:

PORTA THERMO model GLASS G.1 w modnym kolorze Dąb Woodec Turner to drzwi z czarnym panelem wzbogaconym o eleganckie tłoczenia. Designerskie oszklenie zapewnia więcej naturalnego światła i nowoczesny charakter. Model dostępny w 3 wariantach energooszczędnych – STANDARD, OPTIMUM, OPTIMUM ENERGY i PREMIUM ENERGY o termoizolacyjności od UD = 1,1 do 0,57 W/m2K.

Drzwi zewnetrzne PORTA THERMO. Fot. PORTA KMI Poland

Pianka natryskowa Soudal termoizolacja w zasięgu ręki!

Termoizolacyjna pianka w sprayu Soudal przeznaczona jest do stosowania w trudnodostępnych miejscach, gdzie użycie tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest niemożliwe. Elastyczna pianka natryskowa Soudal dopasowuje się do podłoża i przestrzeni. Po aplikacji tworzy bezszwową warstwę, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych i przenoszeniu uciążliwych wibracji oraz chroni przed kondensacją pary wodnej.

Pianka natryskowa w sprayu, ocieplenie, izolacja. Fot. SOUDAL
Pianka natryskowa. Fot. SOUDAL

Brama garażowa UniTherm od WIŚNIOWSKI:

Brama garażowa UniTherm powstała w odpowiedzi na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Ciepły panel INNOVO o grubości 60 mm i współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,33 W/m2K pozwala na oszczędność wykorzystanej w domu energii i możliwość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Gwarancja 25 000 cykli „otwarcie-zamknięcie” to niemal 17 lat bezpiecznego użytkowania.

Brama garazowa, drzwi zewnętrzne. Fot. WIŚNIOWSKI
Brama garażowa UniTherm. Fot. WIŚNIOWSKI

Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi wznawia cykl szkoleń stacjonarnych

Związek Polskie Okna i Drzwi wraca po dłuższej przerwie, spowodowanej epidemią Covid-19 z kolejną edycją szkoleń stacjonarnych. Szkolenia w zależności od charakteru i programu będą organizowane w s…

Związek POiD podsumowuje rok 2022

Kongres Stolarki Polskiej, Dobry Montaż, Monteriada to hasła, które na stałe wpisały się do najważniejszych inicjatyw branży stolarki otworowej. Każde z tych pojęć wiąże się z szeroko zakrojonymi d…

„TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”: Drzwi wewnętrzne – do czego i jak je dopasować?

Przy wyborze drzwi wewnętrznych do domu bierzemy pod uwagę estetykę, trwałość i funkcjonalność. Poza tymi kluczowymi aspektami, ważne jest również ich odpowiednie dopasowanie do aranżacji pomieszcz…