Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Chińska ekspansja czy polska dominacja? Trendy na rynku okien i drzwi

W 2023 roku światowy eksport okien i drzwi wyniósł 22,74 mld USD, co stanowiło wzrost o 0,9% w porównaniu do roku 2022. Trzy kraje – Polska, Chiny i Niemcy – odpowiadają za 45,4% globalnego eksportu okien i drzwi. Wśród nich, największa konkurencja występuje między polskimi i chińskimi producentami, którzy stale walczą o dominację w sektorze, a różnice między eksportem okien i drzwi obu krajów są niewielkie.

Chińska ekspansja na rynku okien i drzwi, jednak Polska broni pozycji lidera

Choć udział Polski w światowym eksporcie nieco zmalał, osiągając poziom 18,5%, nasz kraj wciąż utrzymuje pozycję światowego lidera w eksporcie okien i drzwi. Jednak Chiny dynamicznie zwiększają swoje udziały, co może zwiastować zaciętą walkę o dominację w nadchodzących latach.

Liderzy w eksporcie okien i drzwi:

  • Okna i drzwi z tworzyw sztucznych

Polska pozostaje niekwestionowanym liderem z imponującym 40,4% udziałem w globalnym eksporcie stolarki PVC. Pierwszą trójkę zamykają Rumunia (8,3%) i Chiny (8,2%), jednak posiadają oni znacznie mniejsze udziały w rynku.

  • Okna drewniane

Również w tej kategorii pozycję lidera utrzymała Polska, wypracowując 31,5% udział w globalnym eksporcie. Niemcy (12,4%) i Chiny (7,3%) znajdują się za nami, ale rozwój chińskiego eksportu w innych kategoriach jest sygnałem, że konkurencja może się zaostrzyć.

  • Drzwi drewniane

Chiny dominują z 17,2% udziałem w globalnym eksporcie, a Polska z 9,6% pozostaje na drugim miejscu, tuż przed Brazylią (8,4%). Coraz silniejsza pozycja Chin pokazuje, że rynek stolarki jest otwarty na produkty tego kraju.

  • Okna i drzwi z aluminium

Chiny umacniają swoją pozycję eksportera tej kategorii stolarki otworowej. Z 26,6% udziałem w globalnym eksporcie tych okien i drzwi, wyprzedzają Kolumbię (10,6%) i Polskę (10,0%).

  • Okna i drzwi z żeliwa lub stali

Również w tej kategorii Chiny wiodą prym z 25,8% udziałem w eksporcie, wyprzedzając Niemcy (12,7%) i Holandię (9,6%). Polska, zajmująca siódme miejsce (4,9%), musi stawić czoła coraz większej presji ze strony chińskich producentów.

Raport rynku stolarki już wkrótce dla członków Związku Polskie Okna i Drzwi?

W dobie rosnącej konkurencji, przedsiębiorstwa muszą być dobrze poinformowane, aby podejmować trafne decyzje strategiczne. Dlatego Związek Polskie Okna i Drzwi, dostarcza firmom członkowskim najświeższe informacje i analizy dotyczące rynku. Już we wrześniu dostępna będzie kolejna edycja Raportu Rynku Okien i Drzwi, realizowanego przez ASM Research Solutions Strategy, na zlecenie POiD. Dokument ten obiecuje być nie tylko wszechstronny, ale także niezwykle istotny w kontekście aktualnych realiów rynkowych. Raport pokazuje nie tylko siłę polskiego sektora, ale także rosnącą presję ze strony chińskich producentów, co stanowi ważny temat do analizy dla wszystkich przedsiębiorstw działających w branży okien i drzwi. Ponad to stanowi kompleksową analizę prognoz, które pomogą zrozumieć przyszłe trendy na rynku. Raport jest dostępny jest dal firm członkowskich bezpłatnie w ramach drugiej części składki.

 


Przeczytaj również:

Czas na podsumowanie XI Kongresu Stolarki Polskiej

Za nami wyjątkowe wydarzenie w digitalowej odsłonie, podczas którego uznani eksperci, a wśród nich Adrianna Kilińska z Business Centre Club, Magdalena Hilgner i Katarzyna Klaczynska Lewis z EY, Wit…

Związek POiD patronem branżowym Kongresu Budownictwa Polskiego 2022

Związek POiD przyjął zaproszenie do współpracy patronackiej podczas Kongresu Budownictwa Polskiego, który odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia br. w Poznań Congress Center. Organizatorami Kongresu …

Prezes Związku Polskie Okna i Drzwi – Janusz Komurkiewicz – nagrodzony Honorowym Medalem Europejskim

Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny działający przy Komisji Europejskiej oraz Business Centre Club nagrodziło Janusza Komurkiewicza, prezesa Związku Polskie Okna i Drzwi, Honorowym Medalem E…