Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1

W ofercie D+H Polska pojawił się nowy produkt – certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1. Zadaniem przeciwpożarowego wyłącznika prądu jest odcięcie dopływu energii elektrycznej do wszystkich obwodów w budynku z wyłączeniem obwodów zasilających urządzenia i instalacje, które muszą działać w trakcie pożaru. Odłączenie zasilania powinno być jednoznacznie potwierdzone przez urządzenie sygnalizujące (US), będące elementem składowym PWP. Wyzwolenie PWP powinno być możliwe: – zdalnie przez zewnętrzne urządzenie uruchamiające (np. przycisk sterujący PWP (UU)), – miejscowo, bezpośrednio przy urządzeniu wykonawczym (np. ręczna dźwignia zabudowana w wyłączniku lub rozłączniku).

Użycie przeciwpożarowego wyłącznika prądu i zasygnalizowanie tego stanu pozwala jednostkom ratowniczo-gaśniczym PSP bezpiecznie i skutecznie prowadzić działania gaśnicze. Zestaw przeciwpożarowego wyłącznika prądu typu DH-PWP-1 składa się z urządzenia wykonawczego (UW) i urządzenia sygnalizującego (US), który współpracuje z dostępnymi na rynku urządzeniami uruchamiającymi (ręczne przyciski przeciwpożarowego wyłącznika prądu (UU)), wprowadzonymi do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenie wykonawcze (UW) umieszczone w wydzielonej obudowie, jest to aparat wykonawczy PWP w postaci rozłącznika lub wyłącznika wraz z automatyką uruchamiającą, kontrolną i sterującą, stanowiący element mechanicznego odłączenia dopływu energii elektrycznej do budynku. Urządzenie sygnalizujące (US) jest to urządzenie, które przez sygnalizację optyczną wskazuje jednoznacznie, że zasilanie w obiekcie zostało wyłączone.

Obowiązek stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) wynika z § 2 ust. 1 pkt 9 Rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2019 Nr 109, poz. 719 z późniejszymi zmianami).

Zakres stosowania, a także funkcja jaką pełni PWP zostały określone w § 183 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 poz. 1065 z późniejszymi zmianami).

Więcej informacji o certyfikowanym wyłączniku prądu DH-PWP-1 na stronie www.dhpolska.pl

ŹRÓDŁO: D+H Polska

 


Przeczytaj również:

Żaluzje drewniane – funkcjonalne i estetyczne

Żaluzje drewniane cieszą się dużą popularnością. Stanowią bowiem piękną ozdobę zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Co więcej, każdy może zaaranżować je w dowolny sposób, wybierając międ…

Zostań Mistrzem Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Akademia Zdrowego Budownictwa wraz ze Związkiem Polskie Okna i Drzwi zapraszają do udziału w szkoleniu Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego.  Dat…

Dotacje na okna, drzwi i bramy w programie „Czyste powietrze” – darmowe webinarium do pobrania

Od 21 października trwa nabór wniosków do drugiej części programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dotację na termomodernizację. Na liście produktów i materiałów uwzględnionych w…