Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1

W ofercie D+H Polska pojawił się nowy produkt – certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1. Zadaniem przeciwpożarowego wyłącznika prądu jest odcięcie dopływu energii elektrycznej do wszystkich obwodów w budynku z wyłączeniem obwodów zasilających urządzenia i instalacje, które muszą działać w trakcie pożaru. Odłączenie zasilania powinno być jednoznacznie potwierdzone przez urządzenie sygnalizujące (US), będące elementem składowym PWP. Wyzwolenie PWP powinno być możliwe: – zdalnie przez zewnętrzne urządzenie uruchamiające (np. przycisk sterujący PWP (UU)), – miejscowo, bezpośrednio przy urządzeniu wykonawczym (np. ręczna dźwignia zabudowana w wyłączniku lub rozłączniku).

Użycie przeciwpożarowego wyłącznika prądu i zasygnalizowanie tego stanu pozwala jednostkom ratowniczo-gaśniczym PSP bezpiecznie i skutecznie prowadzić działania gaśnicze. Zestaw przeciwpożarowego wyłącznika prądu typu DH-PWP-1 składa się z urządzenia wykonawczego (UW) i urządzenia sygnalizującego (US), który współpracuje z dostępnymi na rynku urządzeniami uruchamiającymi (ręczne przyciski przeciwpożarowego wyłącznika prądu (UU)), wprowadzonymi do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenie wykonawcze (UW) umieszczone w wydzielonej obudowie, jest to aparat wykonawczy PWP w postaci rozłącznika lub wyłącznika wraz z automatyką uruchamiającą, kontrolną i sterującą, stanowiący element mechanicznego odłączenia dopływu energii elektrycznej do budynku. Urządzenie sygnalizujące (US) jest to urządzenie, które przez sygnalizację optyczną wskazuje jednoznacznie, że zasilanie w obiekcie zostało wyłączone.

Obowiązek stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) wynika z § 2 ust. 1 pkt 9 Rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2019 Nr 109, poz. 719 z późniejszymi zmianami).

Zakres stosowania, a także funkcja jaką pełni PWP zostały określone w § 183 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 poz. 1065 z późniejszymi zmianami).

Więcej informacji o certyfikowanym wyłączniku prądu DH-PWP-1 na stronie www.dhpolska.pl

ŹRÓDŁO: D+H Polska

 


Przeczytaj również:

Wiśniowski – Partner XI Kongresu Stolarki Polskiej 2021

XI Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się już 15. czerwca. Organizowany przez Zw…

Przed nami fala upałów! Jakie osłony okienne wybrać do dużych przeszkleń?

Znakiem rozpoznawczym nowoczesnej architektury są duże przeszklenia, które pięknie prezentują się na tle elewacji, dodając bryle budynku lekkości i elegancji. W dodatku mają także wiele innych zale…

Recykling w służbie energooszczędnego budownictwa

W dobie niedoboru i rosnących cen surowców, a także konieczności redukcji CO2, nieuniknione staje się wypracowanie ścieżki odzyskiwania surowców do produkcji stolarki otworowej. Wyroby stolarki otw…