Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Case Study FAKRO: Dom, który jednoczy

Nowy budynek Lokalnego Centrum Integracji i Usług Społecznych w Gliwicach powstał z myślą o lokalnej społeczności. Ma służyć wielu pokoleniom, od dzieci przez młodzież, po osoby starsze, a przede wszystkim pomagać zdobywać kompetencje zawodowe i społeczne osobom społecznie wykluczonym*.

Od pomysłu do realizacji

Blisko dwa lata trwała budowa nowoczesnego, trzypoziomowego budynku o powierzchni 1500 m², który staje się domem pełnym ciekawych pomysłów i inicjatyw lokalnych na rzecz mieszkańców Gliwic. Wewnątrz znajdują się cztery sale wykładowe idealne na spotkania i prelekcje, a także dwie duże sale, mogące pomieścić odpowiednio 180 i 80 osób. Większa z nich ma charakter auli z mobilną sceną, gdzie można organizować przedstawienia czy koncerty. Dodatkowo jedna z nich posiada zaplecze kuchenne. Dla dzieci i młodzieży przygotowany jest kącik multimedialny. Budynek został odpowiednio przystosowany dla osób niepełnosprawnych, wewnątrz znajduje się także winda.

Poddasze pełne słońca i nadziei

Na poddaszu znajdują się mniejsze pomieszczenia z oknami dachowymi i jedna duża sala z wyjściem na taras, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Pomieszczenia na poddaszu zostały przygotowane z myślą o osobach starszych. Są idealnym miejscem spotkań i przestrzenią dziennego pobytu dla seniorów. Zastosowane w dachu zespolenia okien FAKRO o podwyższonej osi obrotu stworzyły wnętrza pełne światła, które idealnie sprawdzają się zarówno do pracy jak i komfortowego wypoczynku.

Duże nowoczesne przeszklenia

Od kilku lat jednym z trendów budowlanych są duże przeszklenia. Nurt ten dotyczy nie tylko okien pionowych, a duże przeszklenia coraz częściej projektowane są również w połaciach dachowych. Zastosowane okna dachowe FAKRO FDY-V duet proSky idealnie wpisują się w ten trend. Są to bogato wyposażone okna dwuskrzydłowe o podwyższonej osi obrotu.

Górne skrzydło otwierane jest obrotowo, a dzięki podwyższonej osi obrotu nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi okna. Jeszcze większą powierzchnię przeszklenia i jeszcze więcej życiodajnego światła dały zespolenia tych okien. Zapewniły również bardzo dobry widok na zewnątrz i optycznie powiększyły przestrzeń.

Integracja poddasza z niebem

Fot. FAKRO

W szczytowej części dachu zastosowano bardzo oryginalne rozwiązanie – zespolenie kalenicowe. Jest to połączenia okien dachowych po przeciwnych stronach kalenicy. Takie połączenie okien zapewnia napływ dużej ilość światła do wnętrza, tworząc przy tym wyjątkowy klimat poddasza. Dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas obserwacji pięknego widoku nieba. Ze względu na usytuowanie okien w najwyższym punkcie pomieszczenia zastosowano okna sterowane elektrycznie w bezprzewodowym systemie Z-Wave. Dzięki temu w komfortowy sposób można sterować nimi za pomocą pilota w celu np. przewietrzenia pomieszczeń.

*Lokalne Centrum Integracji i Usług Społecznych powstało dzięki funduszom europejskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego na lata 2014-2020. Ideą programu jest włączenie na rynek pracy m.in. osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych czy bezdomnych.
» Nazwa inwestycji: Lokalne Centrum Integracji i Usług Społecznych w Gliwicach (Dom Św. Jacka)
» Inwestor: Rzymskokatolicka Parafia Św. Jacka
» Pracownia architektoniczna: Atelier 8 Gliwice
» Miejsce: Gliwice, Polska
» Czas realizacji: 2019-2021
» Zastosowane produkty FAKRO: 19 x FDY-V U3, 10 x FTP-V P2, 2 x FTP-V P2 Z-Wave
ŹRÓDŁO: FAKRO

Przeczytaj również:

Witamy kolejną firmę członkowską

Miło nam poinformować o przyjęciu firmy GLOBAL SYSTEM w poczet firm członkowskich. Firma GLOBAL SYSTEM jest wiodącym producentem bram i i kurtyn przeciwpożarowych oraz systemów przeładunkowych. Głó…

Żaluzje drewniane – funkcjonalne i estetyczne

Żaluzje drewniane cieszą się dużą popularnością. Stanowią bowiem piękną ozdobę zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Co więcej, każdy może zaaranżować je w dowolny sposób, wybierając międ…

I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą

Wychodząc naprzeciw potrzebom i aspiracjom polskiego biznesu, w dniu   25 października 2018 r. na PGE Narodowym w Warszawie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje PAIH EXPO 2018 – Pierwsze …