Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Budowa w trudnych czasach

Budować czy nie budować? Oto jest pytanie! Wzrost cen i niestabilna sytuacja na rynku powodują, że weryfikujemy dotychczasowe plany dotyczące budowy lub remontu domu. Z drugiej strony nie chcemy już odkładać inwestycji we własne „cztery kąty” na później. Ważne więc, żeby przygotować dobry plan działania i wybrać odpowiednie rozwiązania.

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Budowa od zera, wykończenie surowego budynku lub termomodernizacja, szczególnie w trudnych czasach, stanowią wymagające zadanie. Na inwestycję w nieruchomość możemy jednak patrzeć nie tylko przez pryzmat posiadania swojego „M” i poprawy komfortu życia, lecz również traktować ją jako dobry sposób na ulokowanie środków finansowych. Pytanie „czy budować” zamienia się więc często w „jak”? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy budowie i remoncie domu.

Po pierwsze: Podejmuj dobre wybory

Przed rozpoczęciem prac budowlanych zawsze dobrze jest mieć przygotowany plan. W obecnych czasach jest to szczególnie ważne, gdyż niewłaściwe decyzje mogą być bardzo kosztowne. Na użytkowanie budynku przez cały okres jego „życia” i związane z tym wydatki istotny wpływ mają okna, drzwi zewnętrze i brama garażowa. Zabezpieczają one dom przed stratami ciepła, chronią przed włamaniem i hałasem. Jak można tu zaoszczędzić? Najlepiej postawić na dobrej jakości produkty od solidnego producenta. Choć zakup takich rozwiązań będzie droższy, to zapewniają one komfort obsługi, trwałość i pozwalają na oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. W przeciwieństwie do wątpliwej klasy wyrobów, które po kilku latach trzeba będzie wymienić, ponosząc przy tym dodatkowe wydatki.

Ceny są nieprzewidywalne, dlatego trudno podjąć decyzję, kiedy dokonać zakupu stolarki otworowej: okien, drzwi i bramy garażowej dla swojej inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z atrakcyjnych okazji cenowych oraz wybór kompletu stolarki od jednego producenta. Dlaczego to takie ważne? – Podczas budowy lub remontu znaczenie ma nie tylko założony budżet, ale i czas. Gdy wybierzemy kompletny zestaw stolarki, zyskujemy profesjonalny pomiar na budowie, dostawę i montaż wszystkich produktów w jednym terminie, co przyspiesza realizację prac. Mamy też pewność, że wszystkie rozwiązania będą ze sobą spójne pod względem wyglądu i technologii – mówi Radosław Gibki, Dyrektor Sprzedaży Krajowej w KRISPOL, firmie, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”. W przypadku kompletu stolarki KRISPOL zyskujemy Gwarancję spokoju: 7 lat gwarancji na okna PVC i 5 lat na pozostałe produkty dla domu. Energooszczędne bramy, okna, rolety i drzwi w jednolitej kolorystyce znajdziemy w Salonach KRISHOME w całej Polsce.

Po drugie: Nie trać cennej energii

Większość domów jednorodzinnych w Polsce wymaga kompleksowej termomodernizacji. W przypadku nowego budownictwa osiągnięcie dobrych standardów energetycznych nie stanowi problemu, jednak termomodernizacja starego domu może okazać się sporym wyzwaniem. Przy budowie i remoncie nie warto tracić energii – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Najlepsze efekty daje wyposażenie budynku w komplet nowoczesnych rozwiązań, jak np. ogrzewanie pompą ciepła, wentylacja mechaniczna oraz energooszczędna stolarka. Dzięki temu zyskamy oszczędność przez cały czas eksploatacji domu. Nie zawsze jednak (zwłaszcza przy termomodernizacji starszych obiektów) jest to możliwe.

Kluczowe znaczenie ma zatem właściwy dobór stolarki otworowej oraz jej prawidłowy montaż. Czy musimy zawsze decydować się na najdroższe rozwiązania? Nie, rodzaj i parametry stolarki powinny być przede wszystkim dopasowane do specyfiki inwestycji i spełniać obowiązujące dla okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych Warunki Techniczne. – W KRISPOL #wspieramybudowy, dlatego oferujemy także produkty z linii o ekonomicznych cenach, które spełniają wszystkie wymogi w zakresie energooszczędności. Dla przykładu, w przypadku domów o powierzchni do 70m2 dobrze sprawdzą się okna FEN 82B. Aby optymalnie dopasować produkt do potrzeb inwestora, zapewniamy fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji – od wyceny po montaż – podkreśla ekspert.

Po trzecie: Zyskaj dofinansowanie

Żeby przeprowadzić termomodernizację domu jak najbardziej oszczędnie, możemy sięgnąć po dofinansowanie z programów rządowych. Można też skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jest to ulga podatkowa, która polega na możliwości obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez odjęcie od niej kosztów termomodernizacji budynku (w tym m.in. wymiany okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowe). Dzięki temu, zmniejszeniu ulega zobowiązanie podatkowe. Zgodnie z zasadami przyznawania ulgi termomodernizacyjnej w 2022 roku, kwota odliczenia może wynosić maksymalnie 53 000 zł. Dotyczy to wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w już istniejących budynkach, których właścicielem jest osoba korzystająca z ulgi.

Szerokie możliwości wsparcia termomodernizacji daje również rządowy program „Czyste Powietrze”, który od 2023 roku ma funkcjonować na nowych zasadach, dzięki czemu będzie bardziej dostępny dla beneficjentów, a kwoty dofinansowania ulegną zwiększeniu. Żeby uzyskać wsparcie z „Czystego Powietrza”, wykorzystane w ramach inwestycji produkty powinny spełniać określone wymagania w zakresie energooszczędności – znajdować się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów. Przed wyborem konkretnego wyrobu sprawdźmy więc, czy umieszczony jest on w tym katalogu.

Inwestować w budowę lub remont domu czy poczekać? Inwestować, ale z głową. Oszacujmy więc swoje możliwości budżetowe, przygotujmy plan działania i wybierzmy rozwiązania, które będą pracować na oszczędności, ograniczając straty z budynku cennej energii. Do tego postarajmy się o dofinansowane, które pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji. Dzięki temu zyskamy ciepły i trwały dach nad głową, czyli coś co szczególnie w trudnych czasach jest nie do przecenienia.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/


Przeczytaj również:

Wybieramy Nagrodę Publiczności POiD Building Awards 2021, pierwszego konkursu stworzonego z myślą o polskiej branży stolarki budowlanej

Celem konkursu było wyłonienie unikatowych zastosowań produktów stolarki budowlanej w najlepszych realizacjach architektonicznych z całego świata. Firmy pokazały swoje produkty zastosowane w ukończ…

ALUPROF Mecenasem pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021

W lutym Polski Związek Okna i Drzwi (POiD) wystartował z pierwszą edycją konkursu dla branży stolarki otworowej pn. POiD Building Awards 2021. Inicjatywa, której celem jest wybór najlepszych rozwią…

Ciepły i przytulny dom z energooszczędnymi drzwiami

Gdy myślimy o ciepłym domu, mamy przed oczami przytulne wnętrze, pozwalające na komfortowy wypoczynek. Domowy klimat tworzymy przede wszystkim my sami, ale żeby była to przestrzeń, do której chcemy…