Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Budowa i remont domu – oszczędnie i w duchu eko

Remont domu to doskonała okazja, żeby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na cenną energię. Także przy budowie nowego budynku możemy postawić na energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu ograniczamy emisję CO2 oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Jak budować i remontować oszczędnie, żeby ulżyć kieszeni i klimatowi?

Wiosna nastraja do działania, również, jeśli chodzi o prace remontowo-budowlane. Przy budowie i remoncie domu podejmujemy ważne decyzje, które mają potem wpływ na domowy budżet przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mogą one wpływać także na klimat i stan środowiska naturalnego, z którego wszyscy korzystamy. Jak budować i remontować oszczędnie oraz w duchu eko?

Po pierwsze: energooszczędne produkty

Przez nieszczelne okna, drzwi i bramę garażowa ucieka nawet od 20 do 30% ciepła. To przekłada się na obciążenie domowego budżetu oraz zwiększoną emisję zanieczyszczeń do środowiska. Przy budowie i remoncie domu możemy więc postawić na produkty, które zapewniają oszczędność cennej energii i pieniędzy.

Największym elementem stolarki otworowej jest brama garażowa. Ze względu na swoje rozmiary ma ona ogromne znaczenie w bilansie energetycznym całego budynku. Poza atrakcyjnym wyglądem i solidną konstrukcją, powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U maksymalnie na poziomie 1,3 W/(m2K). Wartość ta dotyczy całej bramy, a więc upewnijmy się, czy podane w danych technicznych wyrobu parametry nie są określone tylko dla elementów, takich jak skrzydło czy pojedynczy panel.

Współczynnik przenikania ciepła jest również ważny, jeśli chodzi o okna i drzwi. W przypadku okien zwróćmy uwagę na system uszczelek oraz energooszczędne pakiety szybowe, które pozwalają na osiągnięcie jak najlepszej wartości tego współczynnika. Drzwi wejściowe powinny zaś posiadać ciepłe wypełnienie skrzydła i dobry system uszczelnienia na całym obwodzie. Dzięki temu skutecznie zatrzymają nie tylko straty energii, lecz również hałas z zewnątrz.

Po drugie: dobrze wykonana termomodernizacja

Termomodernizacja to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów ogrzewania już użytkowanego budynku. Poza lepszym komfortem mieszkania, zapewnia też oszczędności w domowym budżecie oraz korzyści dla środowiska. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja powinna być poprzedzona audytem energetycznym domu. Ważne również, żeby była kompleksowa i poza ociepleniem przegród zewnętrznych obejmowała też wymianę stolarki otworowej: okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej oraz wymianę systemu grzewczego. Na termomodernizację można pozyskać dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”, można też rozliczyć poniesione wydatki w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Po trzecie: zagospodarowanie odpadów

Przy budowie i remoncie domu, w tym wymianie starych okien oraz drzwi na nowe powstają odpady. Zużytych wyrobów i materiałów budowlanych nie należy wyrzucać do „zwykłego” pojemnika na odpady komunalne. Jak właściwie je zagospodarować? W przypadku dużego zakresu prac budowlano-remontowych, wywóz można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Przy mniejszym remoncie, gdy odpadów jest niewiele, rozwiązaniem jest przekazanie ich do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-u.

Na rynku działają też wyspecjalizowane skupy stolarki okiennej z demontażu, gdzie można zgłosić chęć oddania zużytych wyrobów, podając kilka niezbędnych informacji. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, mamy pewność, że produkty zostaną odpowiednio zutylizowane lub poddane procesowi recyklingu. Drewniane ościeżnice okienne i drzwiowe można również ponownie wykorzystać. Odnowione posłużą np. jako elementy ozdobne: ramy luster czy obrazów. Stare elementy mogą dzięki temu zyskać nowe, drugie życie.

Przy budowie i remoncie ważne są kompleksowe działania. Wybierając produkty do naszego domu zwróćmy więc uwagę na cały cykl ich życia: to, jak zostały wyprodukowane, jakimi parametrami użytkowymi się charakteryzują, jak będą zamontowane, a potem zutylizowane lub ponownie przetworzone. Dzięki temu oszczędzamy cenną energię, nasze pieniądze i środowisko naturalne.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

 

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:

 

Okna FEN 82 od KRISPOL:

Okna FEN 82 marki KRISPOL to popularny wybór, zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas termomodernizacji starych budynków. W przypadku okien PVC połączenie najwyższej jakości produktu, optymalnej konstrukcji ram i skrzydeł, przemyślanego systemu uszczelek oraz 3-szybowych, energooszczędnych pakietów pozwala na znaczącą redukcję strat ciepła i osiągnięcie współczynnika Uw=0,72 [W/m²K].

Płynne membrany Soudatight od Soudal – doskonałe rozwiązanie dla termomodernizacji:

Płynne membrany Soudatight, wchodzące w skład Soudal Window System, to produkty szczególnie zalecane podczas wymiany stolarki okiennej w procesie termomodernizacji budynku. To rozwiązanie pozwala na skuteczne uszczelnienie styku okna z murem podczas montażu stolarki otworowej w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie było to możliwe. Płynne masy Soudatight są wygodne i proste w aplikacji, łatwo nakłada się je na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej. Powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach.

System WINS Flex do montażu okien i drzwi od Tytan Professional:

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, nie wymaga przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.

Bramy garażowe PRIME i UniTherm od WIŚNIOWSKI:

Największym elementem stolarki otworowej jest brama garażowa. Ze względu na swoje rozmiary ma ona ogromne znaczenie w bilansie energetycznym całego budynku. W najcieplejszych bramach WIŚNIOWSKI – PRIME i UniTherm zastosowano oryginalne panele INNOVO o grubości 60 mm, których współczynnik U wynosi jedynie 0,33 W/(m2·K). W gronie ciepłych bram segmentowych WIŚNIOWSKI jest również ekonomiczna brama UniPro z panelem o grubości 40 mm.

Drzwi wejściowe CREO i NOVA od WIŚNIOWSKI:

 

Drzwi wejściowe, które oferuje firma WIŚNIOWSKI spełniają wszystkie wymagania stawiane produktom do zastosowania w nowym budownictwie oraz do przeprowadzenia termomodernizacji. Drzwi CREO i NOVA to bezpieczeństwo, wysokie parametry, dobry design i solidna konstrukcja. NEXIO jest wyborem najbardziej ekonomicznym, który sprawdzi się również jako dodatkowe wejście do domu lub garażu. Drzwi WIŚNIOWSKI można z łatwością dostosować wizualnie do własnych potrzeb, wykorzystując szeroką ofertę wzorów i opcji, oferujących niemal nieograniczone możliwości personalizacji.

 


Przeczytaj również:

Witamy wśród firm członkowskich POiD

Miło nam poinformować, że w szeregi członków POiD wstąpiła  nowa firma. W naszym gronie witamy firmę Dbamy o bramy Sp.z.o.o. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją środków do smarowania, pielęg…

Nie ryzykujmy spowolnienia termomodernizacji! Stanowisko POBE ws. programu „Czyste Powietrze”

22 kwietnia br. sygnatariusze Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), reprezentujący 13 organizacji z polskiego sektora budowlanego, wystosowali do polskich władz list o…

Nowa brama garażowa w starym budownictwie

Wiosna to dobry czas na zmiany, także te w najbliższym otoczeniu budynku. Jeśli planujemy więc wymianę starej bramy garażowej na nową – bardziej funkcjonalną i energooszczędną – musimy przede wszys…