Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Branża stolarki otworowej solidaryzuje się z Ukrainą

W obliczu dramatycznych zdarzeń związanych z atakiem Rosji na Ukrainę, polska branża budowlana deklaruje solidarność z narodem ukraińskim. Niekończącemu się konfliktowi zbrojnemu nie tylko przygląda się, ale też wyciąga w kierunku Ukraińców pomocną dłoń, wiele przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Konkretne kroki w celu charytatywnej pomocy potrzebującym, podjęły również firmy członkowskie Związku Polskie Okna i Drzwi.

Firmy, które postanowiły wesprzeć naszych sąsiadów oferują darmowe usługi, udostępniają sprzęt i flotę samochodową do transportu na tereny Ukrainy, zebranych we wcześniej organizowanych zbiórkach rzeczy podstawowej potrzeby, organizuje zbiorki pieniężne, pomaga w znalezieniu lokum dla matek z dziećmi, ale też wspiera swoich aktualnych pracowników pochodzących z Ukrainy. Nie wszystkie firmy informują media o swoich działaniach, jednak pomoc jest widoczna zarówno ze strony firm, jak również oddolnych inicjatyw organizowanych indywidualnie.

Nowosądecka firma FAKRO wraz z lokalnymi przedsiębiorcami zorganizowała transport humanitarny żywności długoterminowej oraz środków higienicznych do Ukrainy. Do transportu zebranych produktów, nieodpłatnie udostępniło samochody ze swojej floty. Fakro udostępniło też centrum logistyczne w siedzibie swojego oddziału we Lwowie w celu przeładunku i redystrybucji pomocy na terenie Ukrainy.

Również firma Yawal wraz z firma Final wspólnie wspierają bezpieczną ewakuację rodzin pracowniczych z Ukrainy oraz najbliższych, którzy muszą uciekać ze swoich domów i objętego wojną kraju. Zorganizowana została tez zbiórka finansowa i rzeczowa dla uchodźców przekraczających polską granicę.

Od początku ataku rosyjskich wojsk na naszych wschodnich sąsiadów wsparcie swoim pracownikom z Ukrainy i ich rodzinom, deklaruje firma Aluprof razem z całą Grupą Kęty. Pomagają w zdobyciu zakwaterowania tym, którzy uciekają do Polski, organizują transport uchodźców i możliwie jak największe wsparcie w zależności od potrzeb jakie zgłaszają. Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Grupy Kęty, w tym Aluprof, zamierzają wesprzeć finansowo działania na rzecz pomocy humanitarnej, przeznaczając na ten cel 1,5 mln PLN.

Grupa Selena stale monitorująca rozwój sytuacji w Ukrainie, stara się realnie wspomagać swoich ukraińskich pracowników i ich rodziny. Do tej pory zaoferowali im wsparcie logistyczne i finansowe a co za tym idzie możliwość zakwaterowania w bezpiecznych miejscach w Polsce. Gotowość do pomocy zaoferowały nie tylko władze firmy, lecz indywidualni pracownicy.

Od lat w działania pomocowe lokalnej społeczności angażuje się firma Invado, mieszcząca się w gminie Ciasna, w województwie śląskim, która dołączyła do działań pomocowych organizowanych przez instytucje lokalne, mające na celu pomoc uchodźcom napływającym do Polski, ale i tym, którzy zmierzają do swoich rodzin w zachodnich państwach Europy. Dla tych uchodźców, którzy pozostaną na ziemi śląskiej firma Invado, sfinalizuje część prac wykończeniowych w przygotowywanym domu dla uchodźców. Organizują też zbiórki pieniężne wśród swoich pracowników, a zebrane środki przeznaczone będą na zakup niezbędnych rzeczy dla przybywających Ukraińców.

Solidarność z Ukrainą pokazuje również firma KRISPOL, Klimas Wkręt-met, Ponzio oraz Proventuss.

Branża stolarki budowlanej po raz kolejny staje na wysokości zadania. Nie jest obojętna na cierpienie i krzywdy jakie doznaje w tej chwili naród ukraiński. Samodzielnie bądź z samorządami czy organizacjami pozarządowymi, organizuje przeróżne akcje wysyłki zaopatrzenia dla Ukrainy i zbiórki darów, zachęcając swoich kontrahentów, pracowników i klientów do wsparcia tych co zostali na Ukrainie i tych co przekraczają naszą granicę szukając schronienia,  w miarę swoich możliwości i dostępnych środków.

 

 

 

 


Przeczytaj również:

Odszedł Pan Jan Gebauer

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Jana Gebauera. Żegnamy właściciela firmy Zakład Stolarski Gebauer, ale przede wszystkim wieloletniego przyjaciela naszego Związku. S…

Ponzio Polska Mecenasem konkursu POiD Building Awards 2021

Ponzio, producent systemów aluminiowych dla budownictwa, od kilkudziesięciu lat współtworzy krajobraz architektoniczny w Polsce oraz całej Europie. Dołącza do grona Mecenasów konkursu, wspieraj…

Spotkanie Rady Związku POiD, 25.09.2019

W środę 25 września odbyło się kolejne spotkanie Rady Związku POiD. Uczestnicy podsumowali inicjatywy i realizowane projekty. Wyciągamy wnioski by jeszcze lepiej działać dla branży.