Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Bariery dla polskich przedsiębiorców działających na rynkach eksportowych

Ekspansja polskich firm na zagraniczne rynki ma i będzie mieć kluczowe znaczenie w budowie stabilności gospodarki i pozycji międzynarodowej Polski. Od 2004 roku korzystamy z jednolitego rynku europejskiego, a mimo to nasi przedsiębiorcy natrafiają na różnego rodzaju bariery i obostrzenia na rynkach zagranicznych. Przyglądając się najprostszej formie ekspansji międzynarodowej, trzeba zwrócić uwagę na bariery formalne i nieformalne, z którymi spotyka się przedsiębiorstwo mające aspiracje międzynarodowe. Zostały one zebrane i przeanalizowane w raporcie z badań „Bariery dla polskich przedsiębiorców działających na rynkach eksportowych”, zrealizowanym przez Fundację Republikańską

Patronat nad powstaniem raportu objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Związek Polskie Okna i Drzwi uczestniczył w badaniu jako jedyna organizacja z branży budowlanej. Analizie poddano największe branże eksportowe. Obok stolarki otworowej uwzględniono branżę meblarską, transportową, rolno-spożywczą, kosmetyczną oraz sektor zamówień publicznych.

W badaniu, objęto głównie państwa o największej wymianie handlowej z Polską, czyli Niemcy, Czechy, Francję, Włochy oraz Holandię. Ze względu na niepewną przyszłość Wielkiej Brytanii w strukturach UE nie została ona uwzględniona w badaniu.

Raport, wskazując w ramach naszej gospodarki perspektywiczne gałęzie przemysłu, wymienia polskich producentów okien i drzwi. Dziś polskie produkty są już dobrze rozpoznawalne w wielu krajach Unii Europejskiej. Najczęściej wybieranymi kierunkami eksportowym są inne kraje europejskie, przede wszystkim Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania. Obecnie znaczna część wyrobów przeznaczona jest do sprzedaży za granicą, według szacunków jest to 47% krajowej produkcji i odnotowywany jest stały wzrost eksportu – w roku 2018 o ponad 11% rok do roku. Tym samym można powiedzieć, iż zyskaliśmy nową narodową specjalizację, a polskie produkty, sprzedawane pod własną marką, mogą swobodnie konkurować z zagranicznymi odpowiednikami.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym opracowaniem.

Raport do pobrania:  https://raport.fundacjarepublikanska.org/


Przeczytaj również:

Specyfikacja rynku szwajcarskiego – webinarium Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu z biurem we Frankfurcie,  zaprasza przedsiębiorców z branży budowlanej  na Webinar, dotyczący specyfiki szwajcarskiego rynku. Szkolenie odbędzie się 7 kwietnia 20…

Promocja firm członkowskich POiD w Katalogu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Jak informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH), firmy członkowskie POiD mogą zgłaszać się do bezpłatnego wpisu do katalogu targowego PAiH. Do 8 kwietnia br. Polska Agencja Inwestycji i Han…

Energooszczędne i bezpieczne okna w modnym stylu

Minimalistyczne, proste linie i nowoczesne kolory czy może przytulne retro? W zależności od swoich preferencji, design okien łatwo dopasujemy do stylu budynku. Liczą się jednak również parametry te…