Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Automatyzacja i zdalne sterowanie drzwiami HS

Nowoczesne drzwi tarasowe HS ze zlicowanym progiem, otwierające salon na taras i ogród, to często nie koniec marzeń o dużych przeszkleniach. Klienci śledzący rynkowe trendy wiedzą, że nowoczesne rozwiązania do okien podnoszono-przesuwnych pozwalają na ich pełną automatyzację, a nawet na zdalne sterowanie, czyli obsługę na odległość. Jak zrealizować to marzenie? Na to i inne pytania odpowiada Jarosław Wodzisławski – ekspert G-U Polska.

Próg bez barier GU Thermostep wraz z odwonieniem liniowym. Fot. G-U Polska

Próg bez barier GU Thermostep wraz z odwonieniem liniowym

Klient chciałby, aby drzwi HS otwierały i zamykały się samodzielnie. O co najpierw powinien zapytać?

Jarosław Wodzisławski: Powinien omówić ze sprzedawcą zakup drzwi HS z napędem lub zapytać o możliwość zainstalowania napędu w drzwiach HS. Bowiem automatyzacja tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych odbywa się klasycznie – dzięki napędowi.

 

Czy automatyzacja drzwi HS to fanaberia czy konieczność?

Napęd to rozwiązanie elektromotoryczne, które po prostu znacząco podnosi komfort obsługi masywnych drzwi HS. Przypomnijmy, że współcześnie drzwi HS mogą być naprawdę duże i ciężkie – wyglądają wtedy spektakularnie, ale ich obsługa – jeśli w domu są małe dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, może być ograniczona. Omawiane już wcześniej rozwiązania do drzwi HS bez napędu (czytaj>>), a napęd już w szczególności, sprawiają, że otwieranie i zamykanie nawet ogromnych i ciężkich drzwi będzie nie tylko proste, ale także bezpieczne – dla wszystkich domowników bez wyjątku.

Jakie napędy do drzwi HS mają zatem do wyboru klienci?

Do wyboru są dwa modele napędów: HS ePOWER i HS Master – oba do skrzydeł o ciężarze do 400 kg. Napędy zostały przebadane przez instytut badawczy DEKRA, co oznacza, że spełniają warunki budownictwa bez barier i mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Różni je sposób montażu. Napęd HS Master jest montowany do górnej części ościeżnicy, a w przypadku napędu HS ePOWER technologia napędowa jest całkowicie ukryta, zaś przesyłanie energii do akumulatorów ukrytych w skrzydle jezdnym odbywa się za pomocą zasilacza stycznikowego – drzwi HS poruszają się pomimo braku połączenia kablowego między skrzydłem a ramą. HS ePOWER jest zasilany za pomocą wbudowanych akumulatorów, dlatego drzwi mogą być obsługiwane nawet w przypadku awarii zasilania.

Napęd HS Master

HS ePOWER

HS Master

Czy do zautomatyzowania drzwi wystarczy sam napęd?

Napęd to tylko część systemu sterowania drzwiami HS. Od nas zależy, jak ten system będzie finalnie wyglądać. Napędy mogą być obsługiwane np. przy pomocy: panelu dotykowego z opcją kontroli rodzicielskiej (drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER posiadają go zamiast klamki), pilota lub funkcji Push & Go, czyli poprzez lekkie pchnięcie skrzydła [HS Master].

HS Master – Push & GO

A czy zautomatyzowanymi drzwiami HS możemy starować zdalnie?

Rzeczywiście automatyzacja jest pierwszym krokiem ku temu. Ale zdalne otwieranie i zamykanie drzwi HS jest możliwe dopiero wtedy, gdy napęd podłączymy do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem. Wówczas będziemy mogli manewrować drzwiami tarasowymi zdalnie, czyli np. za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Opcja ta umożliwia m.in. otwieranie oraz zamykanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że mamy tam dostęp do Internetu. Możemy zatem zdalnie przewietrzyć dom lub wypuścić psa na ogród, jeśli wiemy, że późno wrócimy – choć w takim przypadku przyda się także kamerka. Dzięki aplikacji będziemy też wiedzieć, czy drzwi tarasowe są otwarte czy zamknięte, a jeśli któryś z domowników zapomniał zamknąć je przed wyjściem z domu – zdalnie zrobimy to za niego.

Automatyzacja drzwi HS ma zatem wiele zalet i może byś pierwszym krokiem do podpięcia tarasowego okna podnoszono-przesuwnego do systemu smart home – jeśli taki już posiadamy lub planujemy zainstalować w przyszłości.

HS Master – obsługa za pomocą telefonu

HS Master – zdalne wyprowadzania psa na spacer

ŹRÓDŁO: G-U Polska


Przeczytaj również:

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie Za nami IX Kongres Stolarki Polskiej, którego celem było omówienie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed branżą stolarki budowlanej, a także wyznacze…

Zakończenie etapu zgłoszeń do konkursu POiD Building Awards 2021

Zakończył się pierwszy etap konkursu POiD Building Awards 2021. Jury będzie oceniać blisko sześćdziesiąt zgłoszonych obiektów. Pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 to inicjatywa, któ…

Okna pod ochroną, czyli osłony okienne bez tajemnic

Okna pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w domach energooszczędnych i pasywnych. Nic dziwnego zatem, że nowoczesne budynki tego typu mają duże przeszklenia od strony południowej – tej najbardziej n…