Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Architektura w walce z zarazą?

Epidemia hiszpanki i gruźlicy pokazały, że związek architektury i medycyny jest nierozerwalny. Ówczesna medycyna nie znała leku na gruźlicę, a jedynym zaleceniem medycznym było wystawianie chorych na promienie słoneczne oraz częste wietrzenie mieszkań i domów. W tym czasie ważną rolę odegrali twórcy modernizmu, którzy zaczęli projektować bardziej doświetlone wnętrza z dostępem do tarasów. A w jaki sposób architektura zmienia się w obliczu obecnych wydarzeń?

Historia pokazuje, że wyzwania, przed którymi staje ludzkość, znajdują wiele kreatywnych rozwiązań – w tym architektonicznych, które towarzyszą nam do dzisiaj. Architektura wielokrotnie podążała za rozwojem medycyny. Na projektowanie przestrzeni mieszkalnej, a także terenów zielonych miał wpływ między innymi rozwój wiedzy na temat higieny. Jednym z najważniejszych elementów budownictwa, który ma rzeczywisty wpływ na nasze zdrowie, jest stolarka okienna – na przestrzeni lat bardzo istotne było bowiem planowanie w projekcie budynku okien umożliwiających szybkie i efektywne wietrzenie oraz doświetlanie pomieszczeń.

Naturalny lek

Według zaleceń lekarzy i naukowców, człowiek powinien codziennie spędzać do kilku godzin w świetle o natężeniu 4000 lux, co pozwoli mu utrzymać samopoczucie i zdrowie w dobrej kondycji. Wielu Polaków cierpi na niedostatek witaminy D, której głównym źródłem jest słońce, dlatego tak ważne jest korzystanie ze światła naturalnego.

Aktualna sytuacja, która nadal zmusza nas do przebywania w domu, sprawia, że możemy borykać się z problemami niedoboru światła naturalnego. W tym momencie bardzo ważne jest, aby jak najczęściej odsłaniać okna, zrezygnować z zaciemniających wnętrza zasłon i korzystać z każdej chwili, gdy za oknami jest jeszcze jasno – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, renomowanego producenta stolarki okiennej.

Czy dom ma wpływ na nasze zdrowie?

Budując dom, remontując go lub wybierając nowe mieszkanie, coraz częściej zwracamy uwagę na ich funkcjonalność, ekologiczność i energooszczędność – a co za tym idzie, również na aspekty ekonomiczne. Jednak wnętrze, w którym spędzamy swój wolny czas i regenerujemy nasz organizm, powinno także sprzyjać naszemu zdrowiu. Komfort, jaki oferują nam nasze cztery ściany, ma ogromny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną.

Wybuch pandemii koronawirusa pokazał nam pewne braki, a także kierunki, w których powinna pójść współczesna architektura. Dotychczas traktowaliśmy nasze domy i mieszkania jako miejsca, w których najczęściej śpimy – notorycznie spędzając czas w pracy lub na aktywnościach pozadomowych. W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję poznać nasze wnętrza na nowo. Musieliśmy całkowicie zmienić nasz styl życia, nawyki i przyzwyczajenia. Nagle okazało się, że kompaktowe mieszkania wcale nie gwarantują nam pełnej swobody, zaczyna nam brakować zieleni czy nawet dostępu do niewielkiego balkonu. Połączenie ogólnoświatowej paniki z niezadowoleniem wynikającym z braku komfortu mieszkaniowego sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło odczuwać frustrację i poszukiwać zupełnie nowych rozwiązań na swoją mieszkaniową przyszłość – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Aktualna świadomość architektoniczna oraz możliwości technologiczne pozwalają nam podejmować lepsze z perspektywy czasu decyzje. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas budowy domu, mieszkania lub przy wyborze projektu?

Z pewnością warto przyjrzeć się ilości i rozkładowi okien. Muszą one gwarantować nam pełne doświetlenie oraz możliwość szybkiego wywietrzenia. Okna powinny być zamontowane naprzemiennie. Jest to niezwykle przydatne zarówno w czasie choroby, podczas pracy zdalnej, a także wtedy, gdy niechcący przypalimy obiad. Należy też zwrócić uwagę na to, z jakich stron świata umiejscowione są okna – ta wiedza nie tylko pozwoli nam na nadanie funkcji znajdującym się w mieszkaniu pomieszczeniom, ale także przygotuje nas na ewentualny montaż osłon zewnętrznych. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również sprawdzić najbliższe sąsiedztwo inwestycji, która nas interesuje. Nierzadko bywa tak, że kupując mieszkanie, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przed naszymi oknami wyrośnie ogromny biurowiec, który zasłoni nam całe słońce – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Przygotowując się do budowy domu, warto poświęcić czas właściwemu rozplanowaniu stolarki okiennej. W pogodne dni przeszklenia skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią mogą dostarczyć do wnętrza dużo naturalnego ciepła, które także dogrzeje dom. Jedną z zasad budownictwa energooszczędnego jest montaż okien skierowanych w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. W maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła pomogą także panoramiczne przeszklenia, osiągające nawet kilkanaście metrów długości, jak i okna narożne czy duże drzwi przesuwne lub podnoszono-przesuwne – jak te, dostępne w firmie AWILUX.
Jak pokazuje historia oraz nasze aktualne doświadczenia, dostęp do światła dziennego oraz przestrzeń gwarantująca swobodę, to najważniejsze aspekty architektury, które mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Właściwy wybór okien to jeden z podstawowych warunków, który należy spełnić, by stworzyć komfortowy dom, który sprawdzi się nie tylko w okresie ogólnoświatowych problemów związanych z pandemią.
ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

Przeczytaj również:

Energooszczędne i bezpieczne okna w modnym stylu

Minimalistyczne, proste linie i nowoczesne kolory czy może przytulne retro? W zależności od swoich preferencji, design okien łatwo dopasujemy do stylu budynku. Liczą się jednak również parametry te…

Tak dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej

Tak dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej Związek POiD popiera planowane przez polski rząd inicjatywy odnośnie termomodernizacji budownictwa i postuluje wprowa…

Jan Szulżyk członkiem honorowym Związku POiD

Do grona członków honorowych w Związku Polskie Okna i Drzwi dołączył Jan Szulżyk, założyciel, współwłaściciel oraz prezes spółki POL-SKONE. Nagroda została wręczona w czasie gali XII Kongresu Stola…