Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Już jest! Raport „Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce – wielkość i prognozy rynku”

Zgodnie z zapowiedziami jest już dostępna najnowsza publikacja Raportu Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce – wielkość i prognozy rynku. Raport przygotowany przez agencję badawczą ASM Research Solution na zlecenie Związku Polskie Okna i Drzwi, rzuca nowe światło na sytuację w branży budowlanej. Polscy przedsiębiorcy, po trudnym roku, muszą zmierzyć się z falą przeszkód, ale raport wskazuje również na potencjalne światełko w tunelu.

Miniony rok z pewnością nie był dla polskiej gospodarki pasmem sukcesów. Wpływ na gorszą sytuację miały nie tylko trudności związane z inflacją, ale przede wszystkim opóźnienia w napływie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz zmieniająca się perspektywa unijna. Dotychczasowe zastoje w dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych, takich jak sektor kolejowy czy energetyczno-przesyłowy, wprowadziły wiele niepewności. Co więcej, mimo że budownictwo zdawało się nieco odporniejsze na skutki pandemii i globalnych kryzysów, obecnie widoczny jest wyraźny spadek aktywności w tym obszarze.

Jednakże, według raportu, nie wszystko jest stracone. Na horyzoncie są oznaki ożywienia, zwłaszcza w sektorze nowych inwestycji mieszkaniowych. To pozytywna wiadomość, która wnosi nadzieję na korzystne zmiany w nadchodzących miesiącach. Wprowadzenie programów wsparcia termomodernizacji może dodatkowo pobudzić rynek wtórny, a tym samym podnieść dynamikę sektora budowlanego. Co więcej, napływ środków z KPO oraz nowej perspektywy unijnej na lata 2022-2027 daje szansę na powrót do większych inwestycji infrastrukturalnych, które powinny wkrótce przełożyć się na wzrost liczby ogłaszanych przetargów.

Z punktu widzenia analityków, wzrost PKB w II kwartale 2024 roku o 3,2% r/r jest pozytywnym sygnałem. W końcu coś zaczyna się zmieniać, a wzrosty nakładów na środki trwałe, choć wciąż niższe niż w czasie prosperity, mogą w przyszłości wpłynąć na lepsze wyniki gospodarcze. Kluczowym wyzwaniem pozostaje jednak niski poziom inwestycji, który wciąż kształtuje się na poziomie 15,9% w II kwartale bieżącego roku. Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 21,9%.

Motorem napędowym polskiej gospodarki pozostaje konsumpcja, która mimo trudności, w tym restrykcyjnej polityki finansowej, skutecznie wspiera wzrost gospodarczy. Warto jednak zauważyć, że przy niewystarczającym poziomie inwestycji przyszłość może być mniej optymistyczna. Z tego powodu wsparcie inwestycji publicznych, jak również efektywna realizacja projektów finansowanych z KPO, stają się kluczowymi elementami na drodze do ożywienia gospodarczego.

– Jak ta sytuacja przekłada i przełoży się na rodzimy rynek stolarki otworowej? Raport rynku okien i drzwi w Polsce dostarcza nie tylko informacji o stanie branży, ale także kontekstu dla przyszłych działań przedsiębiorców. Ważne, aby polskie firmy dostrzegły nadchodzące możliwości, które mogą przynieść nie tylko wzrosty, ale także stabilność w jeszcze bardziej złożonych czasach. Firmy członkowskie Związku POiD otrzymują dostęp do raportu bezpłatnie. Jeszcze niezrzeszone w Związku firmy zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, pod adresem biuro@poid.eu – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający, Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD).

 


Przeczytaj również:

Co czeka rynek mieszkaniowy w przyszłym roku?

  W dniu 7 listopada 2018 r. w Warszawie odbędzie konferencji Monitoring Rynku Budowlanego, na którym zostaną zaprezentowane prognozy dot. rynku budowlanego. 21 edycja konferencji Monitoring R…

Protokół z posiedzenia Rady Wyrobów Budowlanych.

W dniu 10 lipca 2018r odbyło się kolejne posiedzenie Rady Wyrobów Budowlanych, organu opiniodawczo- doradczego Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Z ramienia branży stolarki budowlanej repreze…

Firma Evva Sp.z.o.o nową firmą członkowską POiD

EVVA to jeden z wiodących europejskich producentów mechanicznych systemów zamknięć oraz elektronicznych systemów kontroli dostępu. Od dziesięcioleci marka EVVA jest jednoznacznie kojarzona z opaten…