Jak przygotować taras do sezonu letniego?
Chcesz, aby latem Twój taras przeobraził się w komfortowy salon na świeżym powietrzu? Planujesz przyjmować tam gości lub wypoczywać po długim dniu pracy? Aby cieszyć się w pełni tą przestrzenią w sezonie letnim, musisz ją odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Sprawdź kilka naszych praktycznych wskazówek.
Krok 1. Inspekcja tarasu
Zanim rozłożysz na stole obrus, opatulisz krzesła i leżaki ogrodowe poduszkami czy ustawisz na posadzce donice z kwiatami, przyjrzyj się dobrze kondycji mebli i samego tarasu. Szczegółowa inspekcja pozwoli Ci ocenić, co wymaga wymiany i jakie prace są niezbędne, aby utrzymać taras w dobrej kondycji przez cały sezon i kolejne lata.
- Kontrola stanu podłogi i zadaszenia – sprawdź, czy deski, płytki lub kostki tarasowe nie wymagają naprawy czy wymiany. Usuń luźne gwoździe i wypełnij ewentualne szczeliny, aby uniknąć poślizgnięć. Przy poważnych i rozległych uszkodzeniach rozważ gruntowną renowację lub wymianę podłogi.
- Sprawdzenie stanu mebli ogrodowych – po kilku sezonach użytkowania lub niewłaściwym przechowywaniu zimą meble ogrodowe mogą ulec uszkodzeniu. Sprawdź, w jakiej kondycji są zwłaszcza modele drewniane i metalowe, np. czy nie pojawiły się na nich zszarzenia i próchnienie (drewno) lub ogniska rdzy (metal).
Krok 2. Czyszczenie tarasu
Istotne jest też, aby przeprowadzić gruntowne sprzątanie. Odnosi się to zarówno do wyczyszczenia samej przestrzeni, jak i mycia mebli ogrodowych.
- Czyszczenie tarasu – na posadzce tarasu po zimie zgromadzone są zabrudzenia różnego typu, np. suche i gnijące liście oraz gałęzie, kurz, piach czy ptasie odchody. Suche, luźne zanieczyszczenia usuń z podłogi miotłą lub odkurzaczem z miękką, szczotkową końcówką. Następnie przeprowadź czyszczenie na mokro, np. myjką ciśnieniową (na niewielkiej mocy, aby nie uszkodzić powierzchni) czy mopem.
- Udrożnianie rynien – pamiętaj też o udrożnieniu rynien i odpływów wody, aby podczas letnich ulew nie dochodziło do zatorów. Grozi to przelewaniem się wody na podłogę tarasu i zalaniem mebli.
- Mycie okien i drzwi tarasowych – aby mieć piękny widok z pomieszczeń na taras, nie można zapomnieć o myciu okien i drzwi tarasowych. W tym celu wykorzystaj delikatne środki czyszczące i szmatki, aby nie zarysować powierzchni szkła oraz ram.
- Mycie mebli ogrodowych – niezależnie od tego, czy meble było schowane na zimę do pomieszczenia, czy przykryte specjalnymi pokrowcami, przed ich użyciem koniecznie je umyj wodą z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń czy szarym mydłem.
- Pranie tapicerek i dodatków mebli ogrodowych – przygotowując taras do sezonu letniego, warto odświeżyć poduszki układane na krzesłach, leżakach czy ogrodowym komplecie wypoczynkowym, pledy i innego typu tekstylia, np. dywany. Zależnie od materiału, z którego są wykonane, użyj odpowiednio dobranych środków czyszczących.
Krok 3. Konserwacja tarasu
Wyczyszczone elementy tarasu warto ponownie obejrzeć i zastanowić się, czy nie wymagają one sezonowej konserwacji. To szczególnie ważne, jeśli posadzka tarasu lub meble wykonane są z naturalnego drewna. Właściwa konserwacja to lepsza ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, a więc też dłuższa żywotność podłogi czy wyposażenia.
- Impregnacja drewna, kostki brukowej, gresu itp. – po oczyszczeniu podłogi na tarasie nałóż na nią warstwę właściwego impregnatu chroniącego przed wilgocią, promieniami UV czy pleśnią. Taki zabieg przeprowadzaj raz na kilka sezonów, aby przedłużyć trwałość posadzki i zachować jego estetyczny wygląd.
Zakonserwuj drewniane meble – zwróć uwagę na to, jak drewno było wykończone wcześniej. Olejowane elementy po czyszczeniu zakonserwuj warstwą oleju do drewna, lakierowane po szlifowaniu możesz ponownie polakierować lub zaolejować, nałożyć wosk czy lazurę do drewna. W razie wątpliwości poproś o pomoc w wyborze odpowiedniego produktu sprzedawcę w sklepie z chemią budowlaną.
Krok 4. Doposażenie i urządzanie tarasu
Ostatnim etapem przygotowań do sezonu letniego jest tworzenie finalnej aranżacji tarasu. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom czy wyposażeniu przestrzeń ta będzie zarówno urokliwa i klimatyczna, jak również funkcjonalna.
- Dodaj roślinność – same meble to za mało, aby stworzyć przytulny taras, dlatego po jego wyczyszczeniu i urządzeniu pamiętaj o roślinach doniczkowych. Wybieraj gatunki odporne na trudne warunki zewnętrzne, np. czasową suszę, silne nasłonecznienie czy cień. Dobrze dobrane rośliny nie tylko ozdobią przestrzeń, ale też mogą odstraszać owady.
- Zadbaj o oświetlenie – różne źródła światła na tarasie pozwolą Ci korzystać z niego również wieczorami. Oprócz głównej lampy nad stołem zadbaj też o poboczne oświetlenie punktowe, np. lampiony, girlandy świetlne, które nadadzą tarasowi magicznego klimatu. Najlepszym wyborem będą lampy LED-owe, które są energooszczędne i odznaczają się długą żywotnością.
- Wybierz dodatki podnoszące poziom komfortu – doposaż meble w dodatki takie jak poduszki dekoracyjne, pledy, obrus, podkładki pod talerze. Zadbaj też, aby pod ręką był niewielki stolik na napoje, książkę czy okulary, wygodny puf czy wazon na żywe kwiaty z ogrodu.
- Zabezpieczenie przed słońcem – jeśli Twój taras jest popołudniami i wieczorami silnie doświetlony promieniami słonecznymi, przemyśl zainstalowanie zadaszenia czy odpowiednich przesłon. Mogą to być: markiza, żagiel ogrodowy, ścianka żaluzjowa lub roletowa czy pergola.
Szukasz ogrodowych czy tarasowych inspiracji? Mamy ich więcej! Sprawdź inne wpisy na naszym blogu.
ŹRÓDŁO: OKNOPLAST