Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nowoczesne przedszkola w Opolu z tarasami Twinson
Powstałe na przestrzeni niecałego roku nowe przedszkola w Opolu wyróżniają się odpowiednio przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Charakteryzuje je prostota formy, ekologiczna i inkluzywna funkcjonalność, a także dobranie materiałów pod kątem bezpieczeństwa czy odporności na intensywne użytkowanie. Uwagę przykuwają tarasy oraz zewnętrzne siedziska i ławki z unikalnego materiału kompozytowego Twinson, którego producentem jest firma Deceuninck.
Bliźniacze przedszkola nr 63 oraz 64 w Opolu zaprojektowane zostały przez pracownię Architop jako budynki parterowe z obszernymi tarasami dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Oba obiekty powstały w duchu zrównoważonego budownictwa (odzysk energii z ziemi, fotowoltaika, magazyny energii), w co wpisało się także zastosowanie desek tarasowych marki Twinson podnoszących ocenę budynków w procesie certyfikacji LEED i BREEAM poprzez spełnianie szeregu wymagań formalnych dot. wpływu produktu na środowisko.
Właściwości użytkowe materiału kompozytowego Twinson sprawiają, że tarasy są bezpieczne do intensywnego użytkowania przez najmłodszych. Cechuje je antypoślizgowa (PTV ≥69) i ognioodporna (klasa reakcji na ogień Bfl s1) powierzchnia oraz fakt, że w odróżnieniu od desek drewnianych, nie pękają ani nie generują ryzyka wystąpienia drzazg, a ich bezpieczeństwo potwierdzone jest m.in. certyfikatem na brak lotnych związków organicznych VOC czy atestem PZH.
Tarasy w obu projektach wykończone są w nowatorskim systemie Twinson Essential XL (9335). Ponadstandardowa szerokość (18 cm) oraz głębokie ryflowanie desek nadają im ciekawą estetykę, dzięki innemu niż zwykle układaniu się światła.
- Cieszymy się, że systemy tarasowe Twinson będą towarzyszyć nauce i zabawie opolskich dzieci. Nasz materiał kompozytowy gwarantuje bezwarunkowe bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie, gdy głównymi użytkownikami są najmłodsi. Jesteśmy przekonani, że dzięki wyjątkowym parametrom technicznym, deski staną na wysokości zadania i będą służyły przez długie lata. Wielkość tarasów i fakt, że materiał kompozytowy pozostaje przyjemny i bezpieczny w dotyku, pozwolą na prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Zastosowany naturalny kolor desek (orzech włoski) sprawia, że obiekty zgrabnie wpisały się w otaczającą je przestrzeń. Mamy nadzieję, że zajęcia edukacyjne na tych tarasach będą czystą przyjemnością – mówi Sławomir Komorowski, Sales Manager w Deceuninck Poland.
Przedszkola otacza duży ogród wyposażony w liczne sprzęty dla dzieci oraz miejsca odpoczynku. Wykonanie okrągłych siedzisk wymagało precyzji od ekipy wykonawczej pracującej pod nadzorem dystrybutora Twinson, firmy OWA-DEKOR. Montaż tak nietypowych ławek był możliwy dzięki zastosowaniu deski pełnej Twinson Character Massive, która pozwala na wykonanie aranżacji łukowych bez konieczności wykończenia krawędzi.
- Mamy ogromne doświadczenie i dbamy o to, aby nasza oferta składała się z produktów maksymalnie odpowiadających zróżnicowanym potrzebom klientów oraz wymagającym projektom. Dystrybucją i montażem Tarasów Twinson zajmujemy się już 17 lat. Możliwości wykonawcze z tym systemem są prawie nieograniczone. Sprawdzają się nie tylko w standardowych projektach, ale także w elementach o trudniejszych, nieregularnych kształtach, jak właśnie w przypadku siedzisk przy nowych przedszkolach w Opolu. To był bardzo ciekawy i przyjemny projekt i cieszymy się, że będzie służył przez kolejne lata swoim małym użytkownikom – zaznacza Ryszard Korpalski, Właściciel firmy OWA-DEKOR.
Placówki edukacyjne zlokalizowane na Zaodrzu i osiedlu Malinka to pokaźna inwestycja – koszt ich powstania wyniósł ponad 20 mln złotych. Może uczęszczać do nich łącznie około 250 dzieci. Przyjazne środowisku i energooszczędne, wpisują się w najnowsze trendy w zakresie projektowania oraz uważane są za jedne z najnowocześniejszych placówek integracyjno-przedszkolnych w regionie.
ŹRÓDŁO: Deceuninck Polska