Zastosowanie systemów kontroli dostępu w obiektach sportowych i rekreacyjnych
Systemy kontroli dostępu posiadają szereg funkcjonalności i właściwości, dzięki którym sprawdzają się idealnie do zabezpieczenia wejść i przejść w takich obiektach jak: hale sportowe, stadiony, boiska, sale gimnastyczne, siłownie, lodowiska, korty tenisowe, pływalnie, parki wodne, hipodromy, welodromy, tory wyścigowe, parki rozrywki itp. Tego rodzaju rozwiązania umożliwiają wygodne zarządzanie dostępem nawet w przypadku dużego natężenia ruchu podczas cieszących się dużą popularnością wydarzeń sportowych. Jednocześnie gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i skutecznie chronią poszczególne strefy i pomieszczenia, uniemożliwiając przedostanie się na ich obszar osób, nieposiadających odpowiednich uprawnień.
Systemy kontroli dostępu w prostych i rozbudowanych instalacjach
Wysoka skalowalność poszczególnych systemów kontroli dostępów sprawia, że stanowią one odpowiednie rozwiązanie zarówno w rozproszonych instalacjach obejmujących wiele obiektów rozmieszczonych na bardzo dużym terenie, jak i w niewielkich budynkach, składających się zaledwie z kilku lub z kilkunastu pomieszczeń. Bez względu na to czy planujemy zbudowanie niewielkiego czy bardzo skomplikowanego systemu, jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych urządzeń i platform kontroli dostępu. Możemy też rozpocząć budowę systemu od uruchomienia niewielkiej instalacji pilotażowej, a następnie rozbudowywać i rozwijać ją wraz z pojawianiem się nowych potrzeb i wymagań.
Nowoczesne urządzenia i wygodne uwierzytelnianie
W nowoczesnych systemach kontroli dostępu dostępnych jest szereg urządzeń, które mogą być stosowane do zabezpieczenia wejść czy przejść. Do wyboru są między innymi wkładki i kłódki mechatroniczne, zamki elektromotoryczne, zamki solenoidowe, wkładki elektroniczne, klamki elektroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki szafkowe oraz inteligentne przekaźniki. Te ostatnie umożliwiają zarządzanie pracą bramek obrotowych, bram, szlabanów itp. Większość urządzeń obsługuje technologię Bluetooth 5.0 dzięki czemu ich pracą można zarządzać nie tylko za pomocą kart czy tagów zbliżeniowych, ale także przy użyciu smartfonów z zainstalowanym, dedykowanym oprogramowaniem. Dodatkowo niektóre wielofunkcyjne czytniki zbliżeniowe umożliwiają autoryzację także poprzez wprowadzenie kodu PIN lub odcisk palca. Warto podkreślić, że wszystkie informacje przesyłane pomiędzy poświadczeniami, a urządzeniami kontroli dostępu są szyfrowane co wyklucza ich przejęcie i odczytanie przez osoby postronne w wyniku ataków kryptograficznych.
Wytrzymałość i odporność potwierdzona certyfikatami
Urządzenia kontroli dostępu występują w wielu wariantach, dzięki czemu bez względu na potrzeby i warunki w miejscu instalacji, można łatwo znaleźć rozwiązanie dla danej sytuacji. Parametry techniczne oraz właściwości poszczególnych urządzeń potwierdzają dokumenty techniczne, takie jak certyfikaty zgodności z wymogami polskich i europejskich norm, deklaracje zgodności itp. W przypadku montażu na zewnątrz budynków, należy wybierać urządzenia posiadające wodoszczelną i pyłoszczelną obudowę, odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Urządzenia ze wzmocnioną obudową stanowią również bardzo dobre rozwiązanie w miejscach i obiektach, w których występuje ryzyko uszkodzeń w wyniku nieprawidłowego użytkowania oraz aktów wandalizmu.
Błyskawiczny proces autoryzacji użytkowników
Należy także podkreślić, że w nowoczesnych systemach kontroli dostępu proces autoryzacji odbywa się bardzo szybko bez jakichkolwiek odczuwalnych opóźnień. Dzięki temu możliwe jest uwierzytelnienie dużej liczby osób w krótkim czasie, co ma istotne znaczenie w obiektach sportowych i rekreacyjnych, charakteryzujących się wysokim natężeniem ruchu. Co więcej administratorzy mogą zdalnie monitorować każde wejście oraz przydzielać, modyfikować i unieważniać prawa dostępu poszczególnych użytkowników. Nowoczesne i stale rozwijane oprogramowanie do zarządzania dostępem posiada intuicyjny i wygodny w obsłudze interfejs w kilkunastu językach, w tym także w języku polskim. Liczne korzyści sprawiają, że systemy kontroli dostępu można spotkać w obiektach sportowych i rekreacyjnych na terenie całej Europy.
Dedykowany system kontroli dostępu na torze wyścigowym Le Mans
Przykładem obiektu sportowego wyposażonego w dedykowany system kontroli dostępu jest legendarny tor wyścigowy Le Mans Circuit. Każdego roku odbywa się na nim szereg zawodów w tym słynny 24-godzinny wyścig rozgrywany cyklicznie od 1923 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie toru znajdują się padoki oraz cała infrastruktura techniczna, niezbędna do przeprowadzania tego rodzaju imprez, a także szereg innych obiektów takich jak między innymi muzeum, centrum medyczne, restauracje, sklepy, magazyny itp. Wszystkie te obiekty wymagają odpowiednich zabezpieczeń oraz wygodnego zdalnego zarządzania dostępem. W tej roli idealnie sprawdzają się dedykowane systemy kontroli dostępu, tworzone w oparciu o wnikliwą analizę potrzeb konkretnego inwestora.
ŹRÓDŁO: NOVET