Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Domy jednorodzinne bez pozwolenia? Wszystko przed nami

Wszystko wskazuje na to, że szykują się duże zmiany w prawie budowlanym. Według zapowiedzi ministerstwa rozwoju i technologii, od 2023 roku, na inwestorach nie będzie ciążył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych dwukondygnacyjnych o powierzchni większej niż 70 m2, budowanych na własny użytek.

Wszystko przed nami

Czy istnieje szansa, że całkowicie zniknie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego? Choć to dopiero zapowiedzi, wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.

Na razie dom do 70 m2

Od stycznia 2022 r. Polacy mogą budować na własny użytek i bez pozwolenia domy o powierzchni do 70m2. Wkrótce, zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, zasady te mają zostać rozszerzone na wszystkie domy jednorodzinne dla własnych celów mieszkaniowych.

Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Jego budowa wiąże się jednak z ogromną ilością formalności i koniecznością posiadania dużego kapitału. Po ostatnich zmianach w prawie budowlanym część osób ma jednak szansę na budowę domu bez pozwolenia, jednak na ten moment musi ich zadowolić dom do 70m2.

Dom do 70m2 może być wybudowany bez posiadania pozwolenia na budowę. Przepisy prawa mówią, że w takim przypadku nie ma również konieczności zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Wówczas konieczne będzie wyłącznie dokonanie zgłoszenia do starostwa powiatowego, lub w przypadku miast, do urzędu miasta. W trybie zgłoszenia możemy wybudować zarówno dom całoroczny bez pozwolenia do 70 m2, jak i domek letniskowy, jednak w tym drugim przypadku możemy go używać nie więcej niż 180 dni w roku.

Pierwsze zapowiedzi

Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się, dlatego w planach jest rozszerzenie uprawnień do budowy domów bez pozwolenia, na wszystkie domy jednorodzinne, bez limitu powierzchni i na własny użytek. Po zmianach zgłoszenia dokona się na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru. Wiadomo również, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy, jednak jest jeden warunek – muszą mieć maksymalnie 2 kondygnacje.

Wzrost cen i wielka niewiadoma to wyzwania, z którymi każdego dnia mierzą się polscy inwestorzy. Czy jest to dobry moment na rozpoczęcie lub kontynuowanie budowy domu?  Budować teraz czy poczekać na czasy, kiedy dom jednorodzinny wybudujemy bez pozwolenia? Jedno jest pewnie, warto wybrać odpowiednie produkty!

O tym, na co zwrócić uwagę dokonując wyboru stolarki otworowej pisaliśmy TUTAJ.

ŹRÓDŁO: KRISPOL


Przeczytaj również:

Dni Budownictwa i Architektury 1-4 lutego 2021

Według wielu analiz rynkowych i w opinii niemałej części producentów, sytuację w branży budowlanej na koniec 2020 roku można było określić jako dobrą, a zdaniem wielu firm wręcz znakomitą, pomimo p…

Rynek pracy zaczyna się od szkół średnich

Trwa rekrutacja do szkół średnich. Do 19 czerwca absolwenci podstawówek mają czas na złożenie wniosku (w tym jego ew. zmiana) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły średniej. Od zeszłego roku ucz…

Klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ” – kontynuacja współpracy

Wraz z początkiem września 2018 roku ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ”. W ramach najnowszej edycji akcji, patronatem „DOBRY MONTAŻ” objęte zostały klasy w trzech szkołach – z …