4 Wellington Place – zrównoważony biurowiec najwyższej klasy
Wieżowiec 4 Wellington Place to perła w architektonicznej koronie rewitalizowanej dzielnicy angielskiego Leeds. Głównym motorem napędowym projektu był zrównoważony rozwój i szybka realizacja ambitnego planu zagospodarowania. Systemy okienno-drzwiowe i fasadowe dla budynku dostarczył Aluprof.
Dynamiczny rozwój Welligton Place
Wellington Place to nowoczesna, pełna życia dzielnica Leeds, jednak okolica nie zawsze tak wyglądała. Tutejszy dworzec, zamknięty w 1967 roku, odgrywał główną rolę w przemysłowym dziedzictwie miasta. W ciągu ostatnich kilku lat przestrzeń została całkowicie zrewitalizowana, by stworzyć estetyczne i łączące lokalnych mieszkańców miejsce.
Autorem koncepcji zagospodarowania całej przestrzeni publicznej w ramach planu generalnego jest biuro Gillespies. Ukoronowanie tych działań to 4 Wellington Place – budynek biurowy klasy A zaprojektowany przez Sheppard Robson Architects dla MEPC.
Klejnot okolicy
Ośmiopiętrowy budynek wznosi się na trójkątnej działce i oferuje prawie 12,5 tys. m² powierzchni użytkowej – w tym 1 600 m² miejsca na sklepy, restauracje i strefę rekreacyjną na parterze. 4 Wellington place został zaprojektowany na planie centralnego rdzenia i zapewnia niezakłócone przemieszczanie się oraz duże, otwarte przestrzenie wewnątrz budynku.
Trójkątny budynek został z zewnątrz wykończony materiałami z kamienia i brązu. Pionowe panele, wykonane z tych surowców, są połączone z przeszkleniami na elewacjach, co upodabnia całą bryłę do drogocennego kamienia. Na dachu 4 Wellington Place zaprojektowano dwupoziomowy taras, który zapewnia widok na Tower Square i resztę Wellington Place. Przed wejściem do biurowca zainstalowano dużą, granitową fontannę.
Systemy aluminiowe
Zrównoważony rozwój był kluczowym czynnikiem, stojącym za projektem nie tylko samego 4 Wellington Place, ale całego planu generalnego zagospodarowania okolicy. Inżynierowie i architekci wzorowali się więc na najlepszych praktykach z UK, całej Europy i świata. Właśnie dlatego, w zakresie stolarki postawiono na aluminiowe rozwiązania najwyższej klasy. Firma Aluprof jest dumnym dostawcą systemów i rozwiązań okienno-drzwiowych oraz fasad aluminiowych dla tego projektu. Producent przy realizacji 4 Wellington Place współpracował z głównym wykonawcą – firmą Wates i specjalistami od elewacji Speedclad.
W budynku postawiono na drzwi harmonijkowe z linii MB-86 Fold Line oraz ceniony system drzwi podnoszono-przesuwnych MB-77HS. Oba te systemy charakteryzują się świetnymi parametrami izolacyjności termicznej, co zapewnia wysoką wydajność energetyczną. MB-77HS to również jedyny produkt dostępny na rynku, który przeszedł rygorystyczne testy odporności na warunki atmosferyczne CWCT przeprowadzane na systemach ścian osłonowych w wysokich budynkach.
Charakterystyczne, kamienno-brązowe elewacje oparte są na popularnym systemie fasadowym słupowo-ryglowym Aluprof MB-SR60N. To produkt pozwalający zrealizować nawet najbardziej ambitnie projekty architektoniczne, zapewniając jednocześnie doskonałe właściwości i przyciągającą wzrok estetykę.
ŹRÓDŁO: Aluprof
Najpopularniejsze wpisy
-
Nowa firma członkowska POiD
-
Które marki budowlane zdobędą uznanie wśród specjalistów w 2025 roku? Wyniki badania rynku będą ogł…
-
Związek Polskie Okna i Drzwi patronem branżowym targów Windoglass Innovation
-
Zaproszenie na szkolenie dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej
-
Bezpłatny webinar w ramach kampanii „Termomodernizacja + Dobry Montaż”, organizowanej p…
Przeczytaj również:
Teknos – Partner XI Kongresu Stolarki Polskiej 2021
XI Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się już 15. czerwca.
Organizowany przez Związek POiD, Kongres Stolarki Polskiej jest najważniejszym wydarzeniem dedykowanym polskiej branży stolarki budowlanej…
Płynne przejścia architektoniczne dzięki bezprogowym drzwiom i oknom
Choć szerokie przejścia i zupełnie płaskie progi mogą kojarzyć się z kategorią architektury bez barier, dziś stanowią wyznacznik nowoczesnej architektury, w której główną rolę odgrywa światło i przes…
Krzysztof Domarecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2023
Zmiany i nieprzewidywalność to środowisko biznesu ostatnich dekad. Pandemia COVID, wojna na terenie Ukrainy, kryzys finansowy, a jednocześnie szybki postęp technologiczny zwiększyły poczucie niepewn…