Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Bezpieczny powrót do szkoły

Uczniowie właśnie wrócili do szkół. Oprócz zagrożeń epidemiologicznych warto również zwrócić uwagę na inne realne niebezpieczeństwa oraz podjąć odpowiednie działania, aby skutecznie ograniczyć ryzyko groźnych zdarzeń. Jak wynika ze statystyk uszkodzenia dłoni i palców w wyniku przytrzaśnięcia skrzydłem drzwi to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków w szkołach i przedszkolach, a więc w miejscach, w których przebywają dzieci.

Niemniej jednak realne ryzyko kontuzji i urazów dłoni w wyniku przytrzaśnięcia drzwiami występuje także w obiektach, z których korzystają

Rozwiązania ochrony palców w szkole. Fot. NOVET

osoby schorowane, starsze czy niepełnosprawne, takich jak między innymi szpitale, sanatoria, ośrodki zdrowia, przychodnie, domy opieki itp. Na szczęście tego typu wypadków można łatwo uniknąć stosując rolety ochronne, profile osłonowe oraz inne rozwiązania ochrony palców.

Obowiązek zapewnienia uczniom bezpieczeństwa spoczywa na dyrekcji szkoły

Obowiązkiem dyrekcji każdej placówki edukacyjnej jest zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym na jej terenie uczniom. Nawet w sytuacji, w której przyczyną urazu jest brak należytej uwagi ze strony pokrzywdzonego ucznia, jego rodzicom przysługuje prawo do odszkodowania. Dotyczy to także tych przypadków, gdy do wypadku doszło podczas wycieczki szkolnej lub na tzw. zielonej szkole. Niestety żadne pieniądze nie zrekompensują dziecku cierpienia fizycznego i psychicznego wynikającego z takiego traumatycznego zdarzenia.

Poważne skutki urazów powodem wprowadzenia regulacji prawnych

Na domiar złego jeśli uszkodzenie dłoni będzie wiązało się z przecięciem niektórych połączeń nerwowych lub koniecznością amputacji fragmentu czy całego palca, wówczas skutki wypadku będą odczuwane przez dziecko w dorosłym życiu. Dlatego też w niektórych krajach Europy Zachodniej, na przykład w Niemczech już jakiś czas temu wprowadzone zostały regulacje prawne nakazujące stosowanie rozwiązań ochrony palców w szkołach, przedszkolach oraz w innych obiektach, w których przebywają dzieci.

Rozwiązania odpowiednie do wszystkich rodzajów drzwi

Rozwiązania ochrony palców w obiekcie użyteczności publiczne. Fot. NOVET

Szeroki asortyment dostępnych rozwiązań ochrony palców pozwala dopasować je do drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych wykonanych z różnych materiałów. Poszczególne modele mogą zostać zamontowane po stronie zawiasowej, po stronie przeciwnej do zawiasowej oraz na głównej krawędzi zamykającej. Dodatkowo niektóre z takich okuć można zainstalować na drzwiach wyposażonych w zamknięcia przeciwpaniczne. Idealnym tego przykładem jest roleta NR-32 Unisafe, którą można także wyposażyć w specjalną osłonę przeciwuderzeniową, zapobiegającą przemieszczeniu rolety w wyniku uderzenia ciężkimi przedmiotami, takimi jak na przykład łóżka szpitalne czy wózki bagażowe na lotnisku.

Uznany producent z ogromnym doświadczeniem

Producentem oferowanych przez NOVET rozwiązań ochrony palców jest uznana niemiecka marka Athmer. Minimalistyczne wzornictwo oraz szereg wariantów wykończeń kolorystycznych pozwala dopasować wybrany model do danych drzwi i wystroju wnętrza. Ponad 60 lat doświadczenia marki Athmer sprawia, że jej produkty cechują się wysoką jakością, wytrzymałością oraz niezawodnością. Wybrane modele rolet ochronnych NR-25, NR-30, NR-30XL, NR-38 i NR-38XL zostały przebadane na milion cykli pracy, czego potwierdzeniem jest certyfikat niemieckiego instytutu MPA NRW.

 

 

 

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

Jak zamontować okna szczelnie i zgodnie z wytycznymi?

Rusza nowy sezon budowlany, a wraz z nim również prace związane z montażem stolarki okiennej. To ważny element termomodernizacji budynków, która jest sposobem na zyskanie oszczędności energii ciepl…

Związek Polskie Okna i Drzwi składa petycję w sprawie zmiany terminu targów Fensterbau Frontale w Norymberdze

W związku z wczorajszym (12.03.2020) apelem o poparcie petycji w sprawie zmiany terminu targów FENSTERBAU FRONTALE, Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) wystosował pismo do organizatorów, z wnioskie…

Budowa w trudnych czasach

Budować czy nie budować? Oto jest pytanie! Wzrost cen i niestabilna sytuacja na rynku powodują, że weryfikujemy dotychczasowe plany dotyczące budowy lub remontu domu. Z drugiej strony nie chcemy ju…