Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Okna w kuchni – jakie mamy do wyboru?

Okna w kuchni to nie tylko źródło najzdrowszego, naturalnego światła, ale również możliwość szybkiego i skutecznego wywietrzenia pomieszczenia. Tylko jaką stolarkę wybrać, by była jednocześnie: piękna, funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu? Możliwości jest zaskakująco wiele.

Przepisów na kuchnię idealną jest wiele. Ale tylko jeden ich element jest stały – w kuchni musi być co najmniej jedno okno. I to z kilku powodów.

Okna umieszczone między górną a dolną zabudową, zapewnią idealne doświetlenie blatów roboczych. Poza tym wyglądają świetnie. FOT. MS więcej niż OKNA

Inwestorzy bardzo wyraźnie zaznaczają, że zależy im, by kuchenne wnętrze było dobrze doświetlone oraz by można było je łatwo wywietrzyć. To znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków i pozwala na redukcję wydatków na energię elektryczną. Ale to nie wszystko. Okno, albo okna, pozwalają na kontrolowanie tego co dzieje się obok domu. Dzięki nim możemy co chwilkę spoglądać na dzieci bawiące się w ogródku, albo wypatrywać gości. – wyjaśnia Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Pojawia się tylko pytanie na jaką stolarkę postawić w przypadku kuchni? Pierwszą z możliwości są standardowe okna pionowe, które chętnie montujemy nad blatem roboczym, lub – jeszcze częściej – obok zlewozmywaka. Co prawda wykluczają one górną zabudowę, ale umożliwiają obserwowanie otoczenia podczas zmywania i gotowania. – Jeśli zależy nam na oknie nad zlewem, warto pamiętać, żeby zamontować je na odpowiedniej wysokości – albo dokładnie na wysokości planowanego blatu, albo ponad jego poziomem. Warto przy tym zamontować odpowiednie, chowane baterie, gdyż w innym wypadku możemy mieć problem z otwarciem skrzydeł. – wyjaśnia Ryszard Maczyński.

Alternatywą są okna poziome z zawiasami montowanymi nie z boku, ale na dole ramy tzw. lufciki. Bez problemu zmieścimy je pod górnymi szafkami i nie będziemy mieli problemu z ich uchyleniem. Inną opcją są okna nieotwierane typu fix. Pozwolą one na zastosowanie większego przeszklenia, a więc i lepsze doświetlenie blatu. Z drugiej strony, o ile kuchnia nie znajduje się na stosunkowo niskim parterze – możemy mieć problem z ich umyciem.

Fot. MS więcej niż OKNA

Coraz większą popularnością cieszą się okna narożne. Jeśli posiadamy kuchnię w narożu budynku, wariant ten zapewni najlepszy widok na otoczenie domu. A dzięki obecnie stosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym i termicznym, nie musimy się lękać o wytrzymałość tego rodzaju stolarki czy nadmierną ucieczkę ciepła.

Ostatnią, ale z pewnością jedną z najbardziej interesujących opcji, jest możliwość zamontowania w kuchni zamiast standardowego okna, okna przesuwnego Patio PSK. Dzięki nim, otwarte przesunięte skrzydło nie będzie wchodziło w konflikt z kranem czy innymi urządzeniami bądź elementami umieszczonymi na blacie przy oknie.

Co ważne, stolarka MS więcej niż OKNA dostępna jest wielu kolorach i wariantach wykończenia. Opcjonalnie oferowane szprosy, ornamentowe szyby, a także dostępność niemal 40 różnych wzorów folii – w tym inspirowanych metalami i drewnem, umożliwia dopasowanie okien do stylu i koloru planowanej zabudowy meblowej. Tym samym możemy stworzyć spójną i harmonijną aranżację całego wnętrza i cieszyć się jego funkcjonalnością.

ŹRÓDŁO: MS więcej niż OKNA


Przeczytaj również:

Różnice pomiędzy ciepłym a tradycyjnym montażem okien

Na trwałość i szczelność okien wpływa m.in. sposób, w jaki zostaną one zamontowane. Bez prawidłowego osadzenia i uszczelnienia stolarki nawet najlepsze parametry użytkowe samego produktu nie zapewn…

Związek Polskie Okna i Drzwi tworzy zespół rekomendowanych Ekspertów z zakresu oceny montażu wyrobów stolarki budowlanej

W odpowiedzi na potrzeby inwestorów, Związek POiD planuje powołanie rekomendowanych przez POiD regionalnych Ekspertów z dziedziny produkcji i montażu wyrobów stolarki budowlanej. Do zadań Ekspertów…

Związek POiD w sprawie poprawki do programu Czyste Powietrze

Związek Polskie Okna i Drzwi złożył propozycje zmian kategorii dopłat do drzwi zewnętrznych w ramach programu Czyste Powietrze. Wg ekspertów POiD, obecne wartości są niewspółmierne w odniesieniu do…