Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

The Island Concordia Design Wrocław w systemach ALUPROF

W centrum Wrocławia, na Wyspie Słodowej, jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc stolicy Dolnego Śląska, została otwarta Concordia Design Wrocław. Budynek zaprojektowała holenderska pracownia MVRDV. Systemy stolarki aluminiowej dla inwestycji dostarczył ALUPROF – polski producent i jeden z liderów branży w Europie.

Concordia Design Wrocław powstała w miejscu czteropiętrowej kamienicy z końca 1845 roku. Był to jedyny budynek pozostały na Wyspie Słodowej po bombardowaniach z okresu II wojny światowej. Bryła łączy więc w sobie starą, odrestaurowaną część i nowoczesną, dobudowaną podczas zakończonej niedawno inwestycji. Inspiracją dla projektantów z MVRDV i wrocławskiego Q2Studio była głowa Janusa – pochodzącego z mitologii rzymskiej boga o dwóch twarzach, który symbolizuje przeszłość i przyszłość. Udało się zachować zabytkową elewację kamienicy oraz oficyny z oknami, płynnie przechodzącą w nową, minimalistyczną część budynku. Zarówno renowacja starej części, jak i projektowanie nowej odbywały się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i architektem miejskim. Pracom rozbiórkowym i wykopom pod fundamenty towarzyszyły roboty archeologiczne.

Przestrzeń kreatywna

Główną ideą inwestora było utrzymanie dotychczasowego, otwartego charakteru Wyspy Słodowej i budowanie społeczności Concordii Design w symbiozie z otoczeniem. Na trzech piętrach obiektu znalazły się przestrzenie biurowe i coworkingowe przeznaczone dla start-upów, branży IT oraz firm związanych z branżą kreatywną – miejsca do pracy wystarczy dla około 400 osób. Część biurowa będzie również udostępniana dla pracowni artystycznych, dla których przygotowano specjalne warunki najmu. Miejsce ma integrować i aktywizować lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia.
Równie ważną sferą użyteczności budynku jest rozrywka i gastronomia. W dolnych kondygnacjach nowoczesnej części bryły miejsce znalazły puby i strefa kulinarna. Duże przeszklenia dają wrażenie zatarcia granicy pomiędzy wnętrzem a otoczeniem gmachu. Na najwyższym, piątym piętrze Concordii Design Wrocław znalazł się otwarty taras widokowy otoczony aluminiowo-szklaną balustradą, z którego roztacza się widok na zabytkową część miasta. Ponadto, w tym miejscu umieszczono największą w Polsce „zieloną ścianę” o powierzchni 360 m² powstałą z 10 tys. roślin.
Systemy aluminiowej stolarki oraz indywidualnie zaprojektowane dla budynku rozwiązania dostarczył ALUPROF – polski producent z Bielska-Białej.

Od zawsze lubiłem przychodzić na Wyspę. Najpierw za czasów studenckich, później na spacery z żoną i dzieckiem. To moja ulubiona część miasta, a jestem wrocławianinem. Jesteśmy świadomi, jak wygórowane oczekiwania dotyczące budynku miała społeczność miasta i jak ważne było jego otwarcie dla mieszkańców. Zastosowanie aluminiowej stolarki, zarówno w nowej, jak i starej części Concordia Design spowoduje, że design budynku nie zestarzeje się. Coraz większe moduły okienne, zakończone panoramicznymi przeszkleniami od „nowej strony” i oparte o aluminiowe profile są elementami spajającymi cały projekt – mówi Jarosław Kowalski, koordynator ds. obiektów ALUPROF.

Szklane ściany budynku zostały wykonane z wykorzystaniem systemu fasady półstrukturalnej – ALUPROF MB-SR50N Efekt. Dzięki temu uzyskano wrażenie jednolitej tafli podzielonej siatką cienkich linii szerokości 20 mm. Do wyznaczenia stref pożarowych w budynku wybrano specjalnie zaprojektowany wariant systemu, czyli MB-SR50N EI Efekt. To rozwiązanie (lekkie ściany osłonowe przeciwpożarowe typu zawieszanego lub wypełniającego) występuje w odporności ogniowej w klasach od EI 30 do EI 60 i pozwala na budowę zarówno ścian płaskich, jak i łamanych. Dużą zaletą systemu jest także wygląd zewnętrzny fasady, który niczym się nie różni od standardowego systemu MB-SR50N Efekt. Dzięki temu widok fasady przeciwpożarowej nie odbiega od widoku standardowej ściany słupowo-ryglowej.
Okna i drzwi w Concordia Design Wrocław zostały zaprojektowane w oparciu o system ALUPROF MB-86 SI. Duże przeszklenia zostały zamontowane na całej fasadzie budynku. W projekcie udało się je zastosować zarówno w nowoczesnej jak i odnawianej, zabytkowej części Concordia Design, tworząc klasyczne okna ze szprosami. Do zalet systemu MB-86 należy bardzo dobra izolacyjność termiczna, a także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze przy zachowaniu doskonałych parametrów przepuszczalności powietrza.
ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

Przeczytaj również:

Szkolenia POiD – kolejny termin szkolenia serwisowo-montażowego stolarki budowlanej

W związku z wieloma zapytaniami na temat szkolenia „Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej – Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”, Związek POiD organizuje jego drugą turę. Dwud…

1… 2… 3… XII Kongres Stolarki Polskiej w blokach startowych – zarejestruj się jeszcze dziś!

To już ostatnia chwila, aby zapisać się na XII Kongres Stolarki Polskiej poprzez formularz rejestracyjny na stronie internetowej wydarzenia – rejestracja zostanie zamknięta 24 maja. Na uczestników …

Spotkanie branżowe Związku POiD na Targach Bud – Gryf & Home 2022

Związek Polskie Okna i Drzwi patron honorowy Targów Bud-Gryf & Home 2022 zaprasza producentów stolarki z regionu na spotkanie dotyczące zasad oraz podstawowych zagadnień  wprowadzania wyrobów s…