Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) na spotkaniu Forum Dialogu Związku Pracodawców Business Centre Club
Rada Dialogu Bussines Centre Club, została powołana w celu prowadzenia współpracy w zakresie rozwoju dialogu społecznego na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. Członkami tego prestiżowego klubu biznesu są przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, lekarze, prawnicy oraz wydawcy. Związek Polskie Okna i Drzwi, jest jedynym przedstawicielem sektora budownictwa, wchodzącym w skład Rady Dialogu.
Dnia 30.10.2019 odbyło się Spotkanie Forum Dialogu Związku Pracodawców Business Centre Club. Tematem obrad posiedzenia były m.in. płaca minimalna, limit 30-krotności, kłopoty z zatrudnianiem cudzoziemców, oraz sytuacja w Radzie Dialogu Społecznego.
Wojciech Nagiel – ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych i pracy przedstawił prezentacje „Argumenty za utrzymaniem limitu tzw. 30- krotności w składce ZUS w otoczeniu sytuacji gospodarczej Polski”, w której naświetlił koszty zniesienia tego limitu (to m.in. podniesienie kosztów zatrudnienia, wzrost opodatkowania, osłabienie PPK).
O płacy minimalnej i zapowiadanych zmianach w latach 2020-2024 mówił Witold Michałek- ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, minister GGC BCC. Przypomniał m.in. o pomyśle BCC jej regionalnego zróżnicowania. Z głosów, które docierają do BCC wynika, że przedsiębiorcy obawiają się konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z podniesienia wynagrodzenia minimalnego. Jedną z nich może być ucieczka wielu firm w szarą strefę.
Michał Wysłocki- ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce opowiedział o Okrągłym Stole organizacji pracodawców w Małopolsce i wypracowanym memorandum do rządu w sprawie zatrudniania cudzoziemców. Po sukcesie inicjatywy w Małopolsce inne regiony myślą o organizacji okrągłego stołu u siebie.
Temat zatrudniania cudzoziemców wywołał żywą dyskusję. Rozmawiano m.in. o tym, w jakich krajach można szukać pracowników i co zrobić, by pozyskiwać ich łatwiej niż do tej pory.
Marek Goliszewski- prezes BCC, przedstawił pryncypia BCC po wyborach i opowiedział o rozmowie z premierem i Prezydentem. Wspólne wartości najważniejsze dla przedsiębiorców, to praworządność, wolny rynek, uczciwa konkurencja, niezależne sądy. Na tych filarach opiera się budowa gospodarki kraju, a nowe firmy mogą się tworzyć i rozwijać.
Posiedzenie, które odbyło się w pałacu Lubomirskich w Warszawie, prowadziła Iwona Paszkiewicz, przewodnicząca Prezydium Forum Dialogu. Wszelkie ustalenia jakie zostały podjęte, podczas zgromadzenia, a także skutki proponowanych zmian zostaną przekazane stronie rządowej, do rozpatrzenia.
źródło: Bussines Centre Club