Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

5 rzeczy, które może za Ciebie zrobić twój smart lock

Według firmy analitycznej ReportLinker, w 2019 roku europejski rynek inteligentnych zamków wyceniono na 401,9 mln USD. Zakłada się, że do 2027 roku jego wartość wyniesie 1 mld 208,7 mln USD. Według szacunków, w latach 2020-2027 średnioroczny wzrost będzie się kształtował na poziomie 15,1 proc.  Co sprawia, że rynek inteligentnych zamków rośnie tak szybko i dlaczego warto wyposażyć się w swojego smart locka już teraz?

Odpowiedzią na pierwsze pytanie są bez wątpienia liczne korzyści. Warto wymienić 5 głównych czynników, które sprawią, że każdy właściciel mieszkania przyjrzy się bliżej inteligentnym zamkom do drzwi.

1. Łatwy montaż

Inteligentne domy z założenia są wygodne i upraszczają nasze życie. Jednak, gdy na decyzję zakupową dotyczącą smartlocka wpływa obawa o jego instalację, istotną kwestią staje się znalezienie i wybór firmy, która – poza samym produktem – oferuje również usługę montażu wykonaną przez certyfikowaną firmę. Dlatego też warto postawić na producenta, który dokładnie opisuje i przedstawia swój smart gadżet w internecie, a po kliknięciu przycisku „kup teraz” zapewnia konsumentowi skuteczną obsługę posprzedażową.

Potencjalni klienci, poza samą instalacją, często obawiają się również tego, jak po zamontowaniu zamka będą wyglądały ich drzwi i czy nowy produkt będzie „rzucał się w oczy”. Jednak nie ma się czego bać. Po pierwsze na rynku są dostępne smart locki – np. zamek tedee, które widać tylko od wnętrza mieszkania. Przypadkowy przechodzień nawet nie zauważy, że mieszkanie, które właśnie mija, jest wyposażone w inteligentny zamek. Po drugie łatwo znaleźć produkt, który wpasuje się do każdego wnętrza. Tedee jest niezwykle elegancki i minimalistyczny, dzięki czemu dobrze wygląda w każdym domu, biurze czy mieszkaniu na wynajem – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

2.Automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi

W jednej ręce torba z zakupami, a w drugiej pies na smyczy? Znajoma sytuacja, prawda? Znalezienie kluczy w torebce, a nawet wyjęcie ich z kieszeni spodni stanowi wtedy spore wyzwanie. Odpowiedzią na nie jest opcja automatycznego otwierania się drzwi, gdy tylko się do nich zbliżymy. Funkcja ta oferowana jest przez wybrane modele smart zamków. Wystarczy mieć ze sobą swój smartfon ze skonfigurowaną aplikacją, który umożliwi nam bezproblemowe wejście do mieszkania. Analogiczna sytuacja występuje, gdy opuszczamy dom – drzwi automatycznie zamkną się za nami. Koniec z zastanawianiem się, czy na pewno zamknąłem mieszkanie, czy dom – wszystko jest widoczne z poziomu aplikacji. W razie potrzeby można domknąć drzwi zdalnie lub otworzyć je w ten sposób komuś bliskiemu, kto np. chce wyprowadzić na spacer naszego psa.

3.Przyznawanie zdalnego dostępu do zamka

Możliwość zdalnego udostępniania kluczy jest szczególnie przydatna dla osób zajmujących się najmem krótkoterminowym, rodziców czy każdego, kto czasami lubi wyjechać. Smart locki są obsługiwane za pomocą smartfonów, dlatego część z nich posiada również funkcję wirtualnego przekazywania kluczy przez telefon. Rodzic może w ten sposób przekazać klucze swojemu dziecku, nie martwiąc się, że zostawi ono je w bluzie, którą ostatnio zapomniało zabrać ze szkolnego boiska. Właściciel wynajmowanego mieszkania może tymczasowo przekazywać dostęp do lokalu kolejnym najemcom, bez obawy, że któryś z nich dorobi klucze i włamie się do posiadłości podczas jego nieobecności. Osoby wyjeżdżające na wakacje mogą przekazać dostęp do zamka swoim przyjaciołom, którzy podczas ich nieobecności przyjdą podlać kwiaty czy nakarmić kota.

Sytuacje, w których przydaje się funkcja wirtualnego nadawania i udostępniania kluczy, można wymieniać bez końca. Implementując ją w naszym zamku, pomyśleliśmy również o zarządzaniu poziomami dostępów użytkowników. Dlatego też aplikacja smart locka tedee wyróżnia właściciela, administratora i użytkownika. Pierwszy z nich ma pełen dostęp do wszystkich opcji zamka, w tym do mianowania administratorów. Kolejny posiada podobne funkcje, jednak nie może zarządzać administratorami. Ten poziom jest odpowiedni np. dla osoby, która zajmuje się wynajmem czyjegoś lokalu. Rola użytkownika umożliwia otwieranie i zamykanie zamka oraz zdalne sterowanie. To stopień właściwy dla dzieci czy najemców mieszkania – dodaje Paweł Bijata.

4.Kontrolowanie dziennika zdarzeń

Zapewne każdemu przytrafiła się w życiu sytuacja, w której nie pamiętał czy zamknął drzwi i zastanawiał się, czy musi wrócić do domu. Funkcją, która zapobiega takim przygodom, jest dziennik zdarzeń. Rejestruje on wszystkie sytuacje związane z zamykaniem i otwieraniem drzwi. Pozwala on np. skontrolować, czy dziecko wróciło już ze szkoły do domu oraz czy pomoc domowa zamknęła drzwi, opuszczając nasze mieszkanie.

5.Domykanie zamka

Część smart locków dostępnych na rynku jest wyposażona w funkcję automatycznego domykania zamka. W zależności od spersonalizowanych ustawień drzwi mogą automatycznie zamykać i otwierać się o wskazanych godzinach. To rozwiązanie zapewnia nie tylko podstawową potrzebę bezpieczeństwa, ale eliminuje również ewentualne problemy w kontaktach z ubezpieczycielami, którzy odmawiają przyznania odszkodowania po włamaniu ze względu na fakt, że drzwi nie zostały zamknięte. Z odpowiednio wybranym inteligentnym zamkiem drzwi zawsze są zamknięte.

Wystarczy aplikacja i kilka kliknięć

Powyższe korzyści sprawiają, że użytkownicy technologii, niepotrafiący rozstać się ze swoim smartfonem na krok, dla których bezpieczeństwo oraz nowinki techniczne są czymś oczywistym, powinni poważnie rozważyć zakup inteligentnego zamka. Smart lock sprawi, że już nigdy nie będą musieli myśleć o noszeniu kluczy i wracać się do mieszkania tudzież domu, by się upewnić, czy na pewno zamknęli drzwi. W momencie zakupu inteligentnego zamka i przekroczeniu progu smart home, z głowy użytkownika zdejmowanych jest sporo kwestii. Wiele czynności można bowiem robić zdalnie – choćby zamykać i otwierać drzwi, nadawać dostępy czy zaglądać do dziennika zdarzeń, gdzie widać kto i kiedy wszedł lub wyszedł z naszego mieszkania czy biura. Wszystko przy pomocy aplikacji i kilku kliknięć w ekran swojego smartfona.

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Sprawozdanie z Posiedzenia Komitetu ds. Certyfikacji

Dnia 25.06.2020 roku, odbyło się Posiedzenie Komitetu ds. Certyfikacji.  Było to drugie posiedzenie Komitetu kadencji 2019-2024, które tym razem, ze względu na panującą w Polsce epidemię COVID-19, …

Petycja w sprawie zmiany terminu targów Fensterbau Frontale w Norymberdze

W związku ze zmianą terminu targów FENSTERBAU FRONTALE w Norymberdze oraz konferencją prasową kanclerz Angeli Merkel w temacie walki z koronawirusem, zwracamy się z prośbą o udzielenie przez Państw…

Środa, 28.04 – Nie przegap webinaru na temat programu Czyste Powietrze”

W środę 28 kwietnia o godz. 12:00, w  ramach kampanii WYMIANA STOLARKI+ DOBRY MONTAŻ, odbędzie się szkolenie,  na którym omawiane będą zasady wypełniania wniosku o dofinansowanie w programie „Czyst…