Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

30 lat Roto w Polsce z firmą Budvar: „Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie techniczne i niezawodne dostawy”

Rok 2022 to czas okrągłego jubileuszu – 30 lat firmy Budvar – co to oznacza dla firmy, jej klientów i rynku?

Paweł Trzciński: Nie obawiam się stwierdzić, że w ciągu tych 30-stu lat obecności na rynku stolarki okiennej i drzwiowej nasza firma osiągnęła sukces. Wprowadzając pionierskie rozwiązania, konsekwentnie wszystkie siły i środki inwestowaliśmy w rozwój. To dzięki temu mogliśmy stać się jednym z liderów w branży. Z małej rodzinnej działalności udało nam się stworzyć rozpoznawalną markę z ugruntowaną pozycją nie tylko w Polsce, ale również w Europie, a nawet poza nią. Obecnie aż 70% naszej sprzedaży to eksport. Docieramy ze swoimi oknami do Niemiec, Francji, Włoch, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Indonezji. Za sukcesem marki stoi przede wszystkim doskonały jakościowo produkt, wykonany dzięki zaawansowanej technologii, ale także ludzie: nasi współpracownicy i nasi Klienci. Ci pierwsi otwarci są na wyzwania i innowacyjne pomysły, drudzy obdarzają nas zaufaniem i – dzieląc się doświadczeniem – pomagają nam dalej się rozwijać. Nie chcemy spoczywać na laurach i tak naprawdę te 30 lat to dopiero początek naszej ekspansji.

Czy jakieś rozwiązania Roto szczególnie przyczyniły się do rozwoju oferty firmy Budvar i jak oceniana jest współpraca z nami?

Paweł Trzciński: Roto towarzyszy nam od 1997 roku, od momentu, gdy rozpoczęliśmy samodzielną produkcję okien i nigdy nie zawiedliśmy się na tych rozwiązaniach. Wręcz przeciwnie, bardzo doceniamy  reprezentowanie wspólnych wartości. Podobnie jak dla Budvar, tak i dla Roto ważne są precyzja wykonania oraz dbałość o detale. Systemy Roto to dla naszych klientów gwarancja wysokiej jakości, a dla nas potwierdzenie trwałości naszych produktów. Doskonałe okucia potrafią doszczelnić i jeszcze mocniej wpłynąć na izolację okien – a to nasz wspólny cel.

W relacjach biznesowych trudno o tak solidnego, wiarygodnego i rzetelnego partnera, jak firma Roto. Towarzyszymy sobie od lat i równolegle nasze marki się rozwijają. Zawsze mogliśmy liczyć na pełne wsparcie techniczne i niezawodne dostawy. Zrozumienie i wzajemny szacunek to mocna podstawa naszych relacji.

Jak to wszystko się zaczęło: jak wyglądały początki firmy Budvar i polski rynek stolarki?

Paweł Trzciński: Na początku zajmowaliśmy się jedynie dystrybucją okien. W ciągu czterech lat od otworzenia pierwszego punktu w niewielkim mieście w województwie łódzkim – Zduńskiej Woli – przekształciliśmy się w spółkę akcyjną z ponad stoma lokalizacjami. Nasze ambicje były jednak większe niż tylko sprzedaż gotowych produktów, więc naturalnym krokiem było zbudowanie własnej fabryki produkującej nowoczesne okna PVC. W niedługim czasie do naszej oferty weszła również stolarka aluminiowa oraz drewniana. Zawsze wierzyliśmy, że inwestycja w technologię jest dobrym kierunkiem, dlatego nasza linia produkcyjna okazała się być jedną z najnowocześniejszych w Polsce, a może i w Europie.

Ekspansja na rynki zachodnie rozpoczęła się w 2002 roku. Rozpoznawalność w kraju pomogła nam wzbudzić zainteresowanie wśród klientów zagranicznych. Nie bez znaczenia okazał się nasz produkt – doskonały pod względem jakości i niebywale trwały. Zresztą dbanie o te dwie wartości – jakość i trwałość – to nasz przepis na sukces. Podczas gdy  konkurencyjne firmy korzystały z gotowych półproduktów, my zajęliśmy się równocześnie ekstruzją profili, aby móc kontrolować pełen proces produkcji okien, od początku do końca. Opatentowaliśmy także własną technologię Titanium Technology, polegającą na połączeniu – na etapie obróbki tworzywa – pełnowartościowego PVC z domieszką tlenku tytanu. Dzięki temu zabiegowi możemy poszczycić się profilem o dużej sztywności, wysokiej odporności na zarysowania, odbarwienia i szkodliwe działania promieni UV. To dlatego możemy komunikować, że nasze okna są trwalsze niż inne.

W jakim miejscu jesteście dziś jako marka Budvar?

Paweł Trzciński: Naszym wyróżnikiem jest rozwój i technologia, które są niejako wpisane w DNA marki Budvar. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań i rozszerzamy swoje portfolio o nowe produkty. Wsłuchujemy się w sygnały płynące z rynku i to do oczekiwań Klientów dostosowujemy własną ofertę. Niedawno premierę miało nasze nowe okno T-Passive Perfekt, przeznaczone do domów energooszczędnych i pasywnych. Udało nam się zaprojektować produkt niewiarygodnie ciepły, ekologiczny, o lekkim i subtelnym wyglądzie, dodatkowo bardzo atrakcyjny cenowo.

Przed nami, w niedalekiej przyszłości, także prezentacja nowej oferty drzwi wejściowych w wersji aluminiowej oraz PVC, kasonetki oraz jeszcze intensywniejsza praca na rynkach zagranicznych. Pod koniec roku spodziewamy się także dostawy maszyn, które posłużą do zwiększenia mocy produkcyjnych parku maszynowego – to będzie również koniec pierwszego etapu rozbudowy zakładu.

W ramach CSR czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, chcemy jeszcze mocniej skupić się na ekologii, która zresztą była i jest nam bliska od samego początku. Jako jedni z pierwszych producentów stolarki okiennej optowaliśmy za usunięciem ołowiu, kadmu i innych metali ciężkich ze składu profili. Obecnie troska o ekologię i zrównoważony rozwój wyrażają się chociażby w sposobie podchodzenia do marketingu i reklamy (ograniczamy materiały  drukowane) oraz do surowców (koncentrujemy się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów). W naszej fabryce produkcyjnej wdrożyliśmy filozofię zero waste – każdy profil niespełniający wyśrubowanych norm zostaje przetworzony na regranulat i ponownie wykorzystany, a do chłodzenia wykorzystujemy wodę lodową z zamkniętego obiegu. Do końca roku na dachu jednego z naszych budynków stanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 500kW.

ŹRÓDŁO: Roto Technologia Okien i Drzwi


Przeczytaj również:

Nagrody w pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 rozdane

Za nami pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021, której finał odbył się 15 czerwca br. podczas uroczystej Gali XI Kongresu Stolarki Polskiej. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych p…

Zgłoś swój udział w kolejnym HydeParku 3 lipca

Związek POiD zaprasza przedstawicieli firm członkowskich do udziału w spotkaniu dyskusyjnym Hyde Park. Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek 3 lipca o godzinie 12:00 za pośrednictwem platformy Mi…

Dobry produkt tylko z „DOBRYM MONTAŻEM” – kolejna odsłona kampanii

Według ostatnich badań[1], 57,9% inwestorów indywidualnych zetknęło się z niefachowym montażem wyrobów stolarki budowlanej. Jednocześnie 78,8% badanych zadeklarowało, że przywiązuje wagę do poprawn…