ID realizacji: 

26966573

Data zgłoszenia: 

14-04-2021

Kategoria: 

ROZWIĄZANIA FASADOWE

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Budynek Monopolis – renowacja

Typ inwestycji: Publiczny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2016

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

ADRES REALIZACJI

ULICA

Dr. Stefana Kopcińskiego

NR DOMU

62

NR MIESZKANIA

KRAJ

POLSKA

MIASTO

ŁODŹ

KOD POCZTOWY

90-032

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Kompleks biurowo-rekreacyjny MONOPOLIS zajmujący blisko 29 tys. m2 powstał w wyniku rewitalizacji dawnych budynków Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego POLMOS. Dzięki niezwykłej kreatywności architektów stanowi dziś wizytówkę Łodzi oraz najbardziej prestiżowy budynek wielofunkcyjny 2020 roku w całej Europie.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Montaż okien w budynkach poddawanych renowacji: Okna usytuowane były za istniejącym węgarkiem otworu okiennego z widoczną min 26 mm ramą okienną. Montaż poprzez ramę za pomocą dybli ramowych, z wypianowaniem przestrzeni pomiędzy ramą a ościeżnicą. Zewnętrzny styk ramy z murem (węgarkiem) uszczelniony silikonem pogodowym SILKA W605. Wewnętrzna płaszczyzna ościeża tynkowana. Konstrukcje słupowo-ryglowe montowane poprzez systemowe konsole do konstrukcji budynku, po obwodzie uszczelnione fartuchami z EPDM z dociepleniem skrajnych słupów i rygli za pomocą wełny mineralnej gr 10 cm. Po obwodzie zastosowano obróbki z blachy aluminiowej malowanej proszkowo wykańczające styk konstrukcji z budynkiem.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

  1. TM 74HI w wersji Industrial, który swoim wyglądem imituje okna stalowe. Ta odmiana systemu okienno-drzwiowego pozwala na zachowanie industrialnego klimatu, jednocześnie spełniając wymagania stawiane współczesnej architekturze. Jest to rozwiązanie o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjności uzyskanych dzięki dodatkowemu wypełnieniu przestrzeni między termizolatorami pianką poliuretanową. 2. DP 150T – drzwi podnoszono-przesuwne powstające na bazie tego systemu pozwalają na stosowanie bardzo dużych przeszkleń, maksymalna dopuszczalna wysokość konstrukcji wynosi 3300 mm. 3. FA 50N SL – znana i ceniona fasada FA 50N w odmianie SL idealnie nadaje się do tworzenia konstrukcji ścian osłonowych prostych lub o zróżnicowanych kształtach z załamaniami, zwrotami czy przebiegiem poligonalnym. Od zewnątrz tworzy płaską powierzchnię z niewidocznymi profilami aluminiowymi. Rozwiązanie zapewnia równocześnie szybki i bezproblemowy montaż oraz estetyczny wygląd fasady strukturalnej. 4. TM 75EI – system służący do wykonywania przeciwpożarowych ścian i drzwi o klasach odporności ogniowej od EI 30 do EI 60. Nadaje się do stosowania zarówno jako przegrody wewnętrzne np. w postaci ścian działowych, witryn, jak i zewnętrzne. Umożliwia także wykonywanie konstrukcji dymoszczelnych.