ID realizacji: 

36034637

Data zgłoszenia: 

13-04-2021

Kategoria: 

ROZWIĄZANIA FASADOWE

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Biurowiec WAVE Gdańsk

Typ inwestycji: Publiczny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2018

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

ADRES REALIZACJI

ULICA

Grunwaldzka

NR DOMU

342

NR MIESZKANIA

KRAJ

POLSKA

MIASTO

Gdańsk

KOD POCZTOWY

80-309

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Biurowiec Wave czerpie inspirację z kompozycji industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja luźno nawiązuje do matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Budowa obiektu realizowana jest w dwóch etapach. W efekcie pierwszego powstał 14-piętrowy biurowiec. Drugi etap zakłada stworzenie bliźniaczego budynku oraz połączenie całego kompleksu. Jako pierwszy budynek biurowy w Trójmieście ma szansę uzyskać certyfikat WELL przyznawany przestrzeniom publicznym, które kładą nacisk na komfort i zdrowie użytkowników. Jako kryteria pod uwagę brane są: odpowiednia wentylacja oraz filtracja powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności oraz komfortu termicznego.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Fasady wykonane w systemie YAWAL FA50N przy użyciu profili o szerokości 50mm. Profile ze stopu aluminium EN AW-6060 w stanie utwardzenia T66. Połączenia rygli i słupów w wersji nakładkowej, z dodatkowymi wzmocnieniami w postaci łączników przykręcanych na etapie fabrykacji warsztatowej do boku słupów, dopasowanymi do ciężaru wypełnień oraz rozmiarów profili wg wytycznych katalogowych systemodawcy. Uszczelki przyszybowe wewnętrzne z kauczuku syntetycznego EPDM układane liniowo na profilach na etapie prefabrykacji i łączone klejami systemowymi na stykach. Zastosowano izolatory systemowe ze spienionego polietylenu PE układane na montażu na czoło noska profili słupów i rygli. W miejscu fugi silikonowej zastosowano izolatory HPVC nabijane do noska słupa i rygla, a pomiędzy izolatorami a zewnętrzną fugą silikonową zastosowano kształtki izolacyjne w postaci sznura poliuretanowego. Mocowanie szyb profilami systemowymi w rozstawie ok 20-30cm (wg wytycznych katalogowych). Fasadę wykonano w układzie statycznym belki jednoprzęsłowej z mocowaniem stałym na wysokości każdej kondygnacji oraz z wsadem systemowym wewnętrznym w profilach realizującym połączenie przesuwne, co każdą kondygnację. Poszczególne pola fasad parteru zabudowane drzwiami aluminiowymi w systemie YAWAL TM77HI. Wszystkie widoczne profile aluminiowe lakierowane w kolorze RAL9005.Drzwi wykonane jako drzwi wpinane w fasady aluminiowo-szklane słupowo-ryglowe parteru typ FP oraz drzwi wykonane jako drzwi mocowane w ścianach zewnętrznych żelbetowych lub murowanych. W fasadzie [FZ3] wykonano panele wentylacyjne wpinane w pola o szerokości modułowej 281mm. Panele wentylacyjne wykonane jako profile pełne, aluminiowe, izolowane termiczne w gotowym systemie Yawal. Okucia okienne paneli wentylacyjnych – FAPIM z ogranicznikiem rozwarcia. Panele wentylacyjne wyposażone z kontaktrony. Profil wentylacyjny lakierowany obustronnie w kolorze słupów i rygli fasadowych (RAL9005). Klamka wewnętrzna lakierowana w kolorze profili. Na słupie dodatkowym stanowiącym wydzielenie pola na profile wentylacyjny zastosowano płaską listwę dociskowo-maskującą. Na wybór wybór systemu miało wpływ kilka elementów: – możliwości statyczne systemu słupowo-ryglowego, wymagane parametry: wodoszczelność, przepuszczalność powietrza, odporność na działanie wiatru -sposób zamocowania blach trapezowych – pasy międzystropowe ppoż. – wykonane zostały zgodnie z Klasyfikacją.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

W obiekcie zastosowano system fasadowy FA 50N – System umożliwia projektowanie i wykonywanie lekkich ścian osłonowych słupowo-ryglowych. System FA 50N sklasyfikowany jest w grupie najlepszych ścian osłonowych dostępnych na rynku pod względem izolacyjności termicznej, akustycznej, wodoszczelności oraz wytrzymałości na obciążenie wiatrem. Systemy okienno-drzwiowe TM 74HI- System służy do konstruowania okien, drzwi, witryn o wysokich parametrach termoizolacji przeznaczonych do stosowania w obiektach budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej i przemysłowych. TM 77HI – to bezpieczne i innowacyjne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej, akustycznej, ochrony przed wiatrem i wodą oraz bezpieczeństwa. i TM 62HI – jest systemem aluminiowym służącym do wykonania okien i drzwi wymagających izolacji termicznej. Zwiększenie izolacyjności następuje poprzez zastosowanie specjalnych elementów podszybowych w przestrzeni pomiędzy szybą a profilem. System spełnia wysokie wymagania stawiane budynkom użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu oraz budynkom mieszkalnym. 3-komorowa budowa profilu oraz zastosowanie materiału izolującego (poliuretan) pomiędzy przekładkami termicznymi korzystnie wpływa na uzyskanie niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła.