ID realizacji: 

96902144

Data zgłoszenia: 

10-05-2021

Kategoria: 

AUTOMATYKA BUDYNKOWA I SMART HOME

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Centrum Badań i Rozwoju BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Typ inwestycji: Prywatny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2018

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2019

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2019

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

W październiku 2019 r. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. otworzyła w Łodzi bardzo nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków R&D w Grupie BSH na świecie. Inwestycja ta umacnia globalną pozycję BSH w Polsce oraz przyczyni się do technologicznego i przemysłowego rozwoju miasta. Jest także dowodem na to, że Polska stanowi doskonałe miejsce dla międzynarodowych inwestycji. Centrum R&D powstało z myślą o rozwoju pralek i suszarek produkowanych w fabrykach BSH na całym świecie. Będą w nim opracowywane, testowane, a następnie przygotowywane do wdrożenia do produkcji innowacyjne rozwiązania dla urządzeń z tych dwóch grup produktowych. W ośrodku działa już m.in. prototypownia, niedługo zostanie także uruchomione laboratorium aprobacyjne do kontroli norm bezpieczeństwa urządzeń. Docelowo, w Centrum R&D działać będzie dziesięć typów laboratoriów i ponad 1500 stanowisk testowych. Liczący niemal 10 tysięcy m² budynek kryje w swojej architekturze kilka ciekawostek, takich jak klatki przypominające układem charakterystyczny symbol marki Bosch czy czterokolorowe oznaczenia pięter, odnoszące się do Łodzi jako Miasta Czterech Kultur. Uwagę zwraca również industrialna fasada budynku w kształcie mapy Polski. Podczas projektowania zwrócono uwagę nie tylko na elementy wizualne, ale także na aspekty ekologiczne. Do konstrukcji budynku użyto najwyższej jakości materiałów, pozwalających zminimalizować utratę ciepła, przy jednoczesnej minimalizacji hałasu. Szklana konstrukcja zapewnia dużą ilość naturalnego światła, które wpływa na dobre samopoczucie, a znajdujący się na ostatnim piętrze taras to miejsce, gdzie można się zrelaksować i podziwiać piękny widok na miasto.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

System Animeo Touch Buco 4-strefowy umożliwia podział budynku na cztery niezależne strefy/strony świata, co pozwala na zarządzenie w sposób optymalny osłonami przeciwsłonecznymi dla komfortu cieplnego i wizualnego użytkowników. System Animeo Touch Buco jest w pełni autonomiczny, wykorzystuje magistralę komunikacyjną jedynie 2-żyłową pomiędzy sterownikami, odpowiadając na oczekiwania właściciela budynku z pełną integracją systemu z istniejącym BMS. Na dachu instalowana jest stacja pogodowa, której rolą jest bieżąca analiza zmieniających się warunków atmosferycznych. Stacja pogodowa kolejno połączona jest ze sterownikiem głównym budynku, czyli z aktywnym dotykowym panelem Touch Buco w opcji podziału budynku na cztery strefy. Fot. Instalacja Animeo TouchBuCo_konkurs POiD_1 Wewnątrz budynku zainstalowane są sterowniki MoCo (w zależności od projektu instalujemy je na przykład w tzw. suficie technicznym, rozdzielni, serwerowni). Najkorzystniejszy wybór to wersja umożliwiająca podłączenie czterech napędów do jednego sterownika, by oraniczyć okablowanie. Fot. Instalacja Animeo TouchBuCo_konkurs POiD_2 Dzięki systemowi Animeo zyskujemy: – ochrona wnętrz przed przegrzaniem i naturalna wentylacja – osłony reagują na polecenia czujników pogodowych (temperatura, nasłonecznienie, deszcz, wiatr) lub polecenia ze sterownika systemu (algorytm dla zapewnienia komfortu), biorąc pod uwagę godzin użytkowania budynku lub wykrywając obecność użytkowników w pomieszczeniach.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

Niskoemisyjna transformacja sektora budowlanego, wdrażanie i realizacja procesów zrównoważonego budownictwa, efektywność energetyczna budynków wymusza na konstruktorach i projektantach z jednej strony uwzględnienie w projekcie jak najszerszego dostępu do światła słonecznego osobom przebywającym większość dnia wewnątrz budynków przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania na energię. Pojawia się tu jednak ryzyko przegrzewania się pomieszczeń, co jest szczególnie kłopotliwe latem. By ograniczyć niekorzystne skutki zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach, w budynku BSH w Łodzi zostały zastosowane automatyczne żaluzje fasadowe z napędami Somfy J4 WT – osłony zapewniają pełny komfort termiczny przy maksymalnym zachowaniu komfortu wizualnego, całkowicie niwelując odblaski świetlne. W okresach niskich temperatur ograniczają wychładzanie pomieszczenia. To powoduje, że oszczędzamy na kosztach eksploatacji budynku (ogrzewanie). Latem właściwie dopasowana i skonfigurowana automatyka, wykorzystująca funkcję „śledzenia słońca” reaguje automatycznie, płynnie dopasowując położenie żaluzji, tak by zapewnić optymalny dostęp światła słonecznego, oszczędzając jednocześnie energię, która jest potrzebna do utrzymania komfortu w pomieszczeniu. Jak działa system Animeo ? Główny sterownik budynku jest w pełni zintegrowany ze stacją pogodową, która na bieżąco kontroluje warunki atmosferyczne. Dzięki temu wszystkie osłony są zabezpieczone na wypadek mocnych porywów wiatru, deszczu, śniegu czy mrozu, ale przede wszystkim tworzy system „dynamicznej fasady”, który automatycznie aktywuje osłony fasadowe, ustawiając kąt położenia lameli, dopasowując go optymalnie do kąta padania i natężenia promieni słonecznych. System Animeo znakomicie wpisuje się w trend projektowania zrównoważonych budynków. Oszczędność energii pozwala bowiem zmniejszać ilość odpadów, wpływa na racjonalne zużycie energii, a także zapewnienie optymalnego dostępu do światła naturalnego. Zyskujemy: mniejsze rachunki za ogrzewanie i klimatyzację, a niższe zużycie energii to mniejsza emisja do atmosfery i redukcja śladu węglowego. Serwis systemu może odbywać się zdalnie. System Animeo składa się raptem z kilku elementów, celowo upraszamy i minimalizujemy komponenty, dzięki czemu czynności serwisowe , konfiguracyjne są w pełni uproszczone i zminimalizowane.

Autorem budynku jest biuro Kaniewski i Łuszczyński Architekci, a Głównym Projektantem budynku Mariusz Kaniewski.