ID realizacji: 

47417291

Data zgłoszenia: 

05-05-2021

Kategoria: 

ROZWIĄZANIA FASADOWE

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Rzeszów Business Park

Typ inwestycji: Publiczny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2017

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2019

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2019

ADRES REALIZACJI

ULICA

Aleja Armii Krajowej

NR DOMU

21

NR MIESZKANIA

KRAJ

Polska

MIASTO

Rzeszów

KOD POCZTOWY

35-307

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Rzeszów Business Park to nowoczesny 5-kondygnacyjny kompleks biurowy. Obiekt wyróżnia się bryłą o innowacyjnym kształcie. Każde piętro jest „przesunięte” względem siebie, a dodatkowo na podstawie trzeciej kondygnacji rozmieszczone są 3 osobne, dwupiętrowe bryły. Z tak nietypową formą świetnie komponują się transparentne fasady. Główne elewacje wykonane są jako fasady przeszklone w systemie Ponzio PF152HI – o podwyższonej izolacyjności termicznej. Dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom, obiekt wręcz przenika światło. Zastosowanie fasad słupowo-ryglowych Ponzio PF152HI z „płaskim dociskiem” – subtelnym elementem technicznego mocowania szyb – pozwoliło uzyskać w pionie dodatkowe podświetlenia fasad. Dzięki temu w nocy biurowiec wygląda równie efektownie. Dodatkowym aspektem było zastosowanie świetlików w systemach fasadowych. Ich rolą jest nie tylko doświetlenie przestrzeni, ale również wprowadzenie systemowych rozwiązań okien dachowych do oddymiania w systemie Ponzio PF152RW. To certyfikowane rozwiązanie o bardzo dobrej izolacyjności umożliwia stosowanie szyb dwukomorowych.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Ściany słupowo-ryglowe Ponzio PF152 mocowane są do konstrukcji budynku za pomocą specjalnych konsol aluminiowych w strefie izolacji termicznej budynku. Elementy konsol mocowane są do czoła stropu oraz między stropami. Do konsol za pomocą śrub mocujących mocowane są kształtowniki słupów. Połączenia i uszczelnienia fasady z budynkiem odbywa się przy użyciu wełny mineralnej zapewniającej izolacyjność termiczną oraz dedykowanych systemów uszczelnień wykorzystujących fartuchy EPDM. W skład kompletnego systemu Ponzio PF152 wchodzą również tworzywowe przekładki termiczne, uszczelki kauczukowe, akcesoria i części złączne niezbędne do prefabrykacji i montażu konstrukcji (wg opisu zawartego w dokumentacji technicznej: katalog – systemy fasadowe ściany osłonowej o szerokości słupa 52 mm). System pozwala na wbudowanie okien i drzwi wykonanych w innych systemach Ponzio.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

Ponzio PF152HI System ścian osłonowych słupowo-ryglowych o podwyższonej izolacyjności termicznej stosowany w budownictwie energooszczędnym. Zaprojektowany specjalny wkład termiczny, który wypełnia przestrzeń międzyszybową, zarówno swoim kształtem, jak i właściwościami poprawia parametry całej konstrukcji. Struktura tworzywa umożliwia prawidłowe odwodnienie rygla; jego kształt pozwala na łatwy montaż, który odbywa się po zamontowaniu szklenia. Właściwości termiczne pozwalają na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła Ucw od 0,6 W/m2K (dla wypełnień o grubości 48 mm). Charakterystyka – możliwość zastosowania rozwiązań dla pasa nadprożowo-podokiennego o szczelności i izolacyjności ogniowej EI 60, – możliwość zastosowania różnego typu zewn. elementów dekoracyjnych, – możliwość wykonania w wersji „poziomej” lub „pionowej” linii, – gięcia profili, – zastosowanie wypełnień o grubości 38-66 mm. Dopuszczenia i świadectwa jakości Wstępne badania typu wg PN-EN 13830 – Klasyfikacja NR 01-01561/19/R126NZE, system Ponzio PF152HI posiada Certyfikat Passivhaus Institut w Darmstadt. Ponzio PF152RW – okna oddymiające Okno dachowe systemu PONZIO PF152RW jest zaawansowanym rozwiązaniem pozwalającym na realizację nowoczesnych klap wentylacyjnych i okien w dachach. Główną zaletą okna jest umożliwienie swobodnego przepływu świeżego powietrza w szklanych dachach. Okno może również pełnić rolę klapy oddymiającej. Niskoprofilowa konstrukcja idealnie wpasowuje się w trendy dzisiejszej architektury. Zaawansowana konstrukcja cechuje się: ● szkleniem szybami lub panelami o grubości od 1 do 65 mm ● montażem w dachach o pochyleniu od 6° do 75° ● bardzo niskim profilem; ● dużą szczelnością, dzięki zastosowaniu potrójnego poziomu uszczelek ● prostym układem odwodnień i wentylacji połączonych z systemem fasady PONZIO PF152 ● możliwością wyposażenia w automatykę okienną ● zastosowaniem eurorowka udostępniającym szeroki wachlarz okuć oferowanych przez wielu producentów ● okuciem obwodowym zapewniającym niezawodne doszczelnienie okna ● ukryciem zawiasów za pierwszym poziomem uszczelek; zawiasy ochronione przed warunkami atmosferycznymi gwarantują pełną funkcjonalność ● prostym montażem w szkielecie fasady PONZIO PF152