ID realizacji: 

75059065

Data zgłoszenia: 

09-04-2021

Kategoria: 

ROZWIĄZANIA FASADOWE

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA OPALENICA

Typ inwestycji: Publiczny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2017

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2018

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2018

ADRES REALIZACJI

ULICA

Młyńska

NR DOMU

61

NR MIESZKANIA

KRAJ

Polska

MIASTO

Opalenica

KOD POCZTOWY

64-330

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Przedstawiona realizacja to siedziba OSP w miejscowości Opalenica. Zgodnie z zamysłem architekta bryła budynku miała odzwierciedlać skrzydło samolotu. Tak niestandardowe ujęcie budynku wymagało również zastosowania niestandardowych rozwiązań z zakresu systemów stolarki aluminiowej. Firma NEXBAU zastosowała w obiekcie system fasadowy firmy ALUPROF MB-SR50N uzupełniając go o listwy maskujące w niestandardowym wymiarze 150mm, zamiast powszechnie używanych 20mm. Listwy te stworzyły efekt pionowych łamaczy światła. Ponadto został do nich zamocowany system firmy Aluprof MB-SUNPROF – w kształcie 100mm łezki, tworząc poziome łamacze światła. W ten sposób osiągnięto niespotykany efekt „drugiej skóry”. Elewacja budynku została tutaj wykończona fasadą aluminiową, załamaną w dwóch płaszczyznach, która nie tylko ma walory użytkowe, ale w sposób istotny podkreśla, nowoczesność i dynamikę zaprojektowanej bryły. Ta realizacja to doskonały przykład, że systemy fasadowe, zaprojektowane przy odpowiednim doświadczeniu i odpowiednio zamontowane, mogą idealnie współgrać z nawet najbardziej wymyślnymi koncepcjami architektonicznymi.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

W przypadku montażu tego innowacyjnego systemu fasadowego zastosowano ciepły montaż w warstwie ocieplenia, przy użyciu paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych taśm EPDM. Taśmy zastosowano z uwagi na fakt, iż sama fasada aluminiowa była montowana w warstwie ocieplenia. Ich wyklejenie gwarantowało odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Montaż w warstwie ocieplenia został przewidziany w projekcie budowlanym. Ponadto jest to sposób montażu standardowo stosowany przez firmę NEXBAU w montażu fasad aluminiowych.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

W realizacji zastosowano system fasadowy MB-SR50N firmy Aluprof. Przeznaczony jest on do konstruowania i wykonywania lekkich ścian osłonowych – płaskich typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji. Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. System MB-SR50N daje znaczną swobodę w projektowaniu punktów mocowania fasady, szeroki zakres szklenia umożliwia także stosowanie szkła wielkogabarytowego oraz szyb zespolonych dwukomorowych. Zastosowanie ciągłej przekładki termicznej wykonanej z izolującego materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM pozwala na uzyskanie odpowiedniej klasy izolacyjności cieplnej i ogranicza do minimum zjawisko wykraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych. Do wykonywania ściany łamanej w przekroju poziomym i pionowym przewidziano specjalne profile nakładkowe oraz odpowiednio ukształtowane listwy dociskowe i maskujące, co powoduje, że nie występują ograniczenia w kształtowaniu bryły przestrzennej budynku oraz eliminuje się konieczność stosowania specjalnych słupów kątowych.